ЗНО, НЛО та інше зло на шляху до професії майбутнього

325

Комусь літо на втіху, а комусь – «який ВНЗ обрати». І поки випускники шкіл обдумують значення усіх абревіатур, які звалилися на їхні голови за останній місяць, ми готові їм допомогти хоч трохи визначитися у виборі професії недалекого майбутнього.

Технічний прогрес, швидка зміна пріоритетів спонукають молодь все частіше думати над питанням НЛО (НАЩО ЛЮДЯМ ОСВІТА?). Воно й не дивно. Часто диплом з престижного університету – ще не запорука успішного працевлаштування. І щоб не опинитися за бортом ринку праці вже через 5 років, пропонуємо з’ясувати, які ж професії очолять рейтинг най-най-най потрібніших у наступному десятилітті. Які навичики та уміння повинна мати людина, щоб впевнено крокувати по кар’єрних східцях.

Професійні навички майбутнього

Наша система освіти (попри усі намагання її реформувати) все ще дає забагато зайвих знань, не приділяючи достатньо уваги розвитку навичок, які будуть дійсно необхідними вже у найближчому майбутньому.

Це стосується і системи оцінювання знань та навчальних досягнень учнів, зокрема ЗНО. Все більше фахівців схиляються до того, що в тестування треба додавати більше завдань, що потребують логіки та мислення, а не простого запам’ятовування інформації. Творчі, креативні навички, без яких у сучасному світі неможливо досягти успіху, ніяк не розвиваються та не перевіряються.

популярні професії
wallhere.com

Аналітики тенденцій на сучасному ринку праці із впевненістю стверджують, що вже через 10-15 років людині, яка хоче бути успішною, буде потрібний геть новий перелік hard and soft skills. Так, працівник майбутнього має бути:

  • гнучким, здатним швидко перемикатись з однієї задачі на іншу, легко сприймати нову інформацію;
  • мультимовним – розуміти декілька мов, знатись на діловому спілкуванні;
  • дружнім – вміти знаходити спільну мову з різними людьми, володіти комунікативними навичками;
  • стресостійким – не зменшувати продуктивність в несприятливих умовах, вміти швидко приймати самостійні рішення, змінювати стратегію та якісно розподіляти свій час, легко сприймати зміни;
  • креативним – творчо підходити до виконання завдань, мислити поза стереотипами.

Це те, що стосується софт скілз. З приводу хард скілз – в усіх професіях вони унікальні, але абсолютно всім і кожному гарантовано знадобляться базові знання в царині комп’ютерних технологій, вміння працювати зі штучним інтелектом. Усі професії майбутнього будуть базуватися на ІТ-технологіях, так чи інак.

Які професії обирати зараз, щоб бути потрібним потім

Дивлячись на те, як стрімко змінюється сучасний світ, як часто з’являються нові технології, винаходи та цілі наукові галузі, стає зрозумілим, що вже в найближчому майбутньому на топі популярності будуть зовсім інші професії. За прогнозами експертів до 2030 року зникнуть такі звичні нам спеціальності як юрист-консультант, нотаріус, менеджер з туризму, системний адміністратор, перекладач, охоронець, офіціант та інші. І потрібно буде навчитися «лупати геть іншу скалу».

Натомість, з’являться абсолютно нові професії майбутнього, які зараз здаються трохи (чи не трохи) фантастичними. І вже під час вступу 2019 це варто враховувати, щоб не «залишитись за бортом» через 10 років, і щоб не страждати від емоційного вигорання на нудній роботі.

Наномедик

Перспективний, актуальний напрямок медицини майбутнього. Вчені навіть говорять про можливість повної заміни звичної медицини на наномедицину. Коли нанороботи «ремонтуватимуть» організм людини зсередини, без зовнішнього втручання. Наразі, у вишах не готують подібних спеціалістів, але можна почати з окремого вивчення медицини, біології, математики, інженерної справи.

Спеціаліст з альтернативної енергетики

Фахівці з отримання енергії з альтернативних джерел, і проектувальники розумних, енергоощадних будинків, і енергоаудитори, і розробники розумних систем енергоспоживання будуть дуже популярними. Охочим розвивати альтернативну енергетику слід вступати до фізико-енергетичного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, або ж до факультету інженерних систем та екології Київського національного університету будівництва та архітектури.

Проектувальник 3D друку

Так, щоб повноцінно опанувати 3D принтер, потрібно спеціально навчатись. А розвивається ця сфера просто надшвидко і вже стає топовою у списку «професії майбутнього» ! Недостатньо лишень увімкнути пристрій та дати команду «друкувати». Оператор займатиметься проектуванням макетів майбутніх конструкцій, розроблятиме програмне забезпечення тривимірних моделей, підбиратиме оптимальні матеріали для реалізації проектів, ремонтуватиме та обслуговуватиме принтери.

Навчитись професії можна у Київському національному університеті будівництва та архітектури. Також можна пройти онлайн-курс «The 3d Printing Revolution» на Coursera.

Архітектор віртуальної реальності

Віртуальний світ – це не тільки про розваги (ігри, фільми, концерти…). Це й онлайн-навчання, і психологічна допомога, і реклама, й масові заходи. Є прогнози, за якими частина людей вже у найближчі 15-20 років повністю «піде» у віртуальний світ, відмовившись від фізичних контактів.

Фахівцям зі створення віртуальної реальності треба ідеально знатись на програмуванні, вміти створювати складні системи з багатьма складовими, мати інженерні навички.

via GIPHY

Почати вивчати цю професію можна з факультету інформатики та обчислювальної техніки КПI. Втім здобувати більшість фахових знань доведеться самостійно.

Сіті-фермер

Ні, це не та людина, яка має у місті свій город. Це дуже широка галузь у сфері біотехнологій. Сіті-фермери майбутнього будуть проектувати, обслуговувати та облаштовувати агропромислові господарства у великих містах (на дахах будинків, у підвалах, тощо). Вони займатимуться урбаністичною екологією.

Таким фахівцям будуть необхідні знання з біології, хімії, сільського господарства, інженерної справи, архітектури. Щоб почати опановувати професію сіті-фермера варто вступати до Національного університету біоресурсів і природокористування в Києві.

Усі перераховані професії об’єднує таке поняття, як крос-функціональність. Тобто, фахівці працюватимуть на межі декількох спеціальностей, поєднуватимуть абсолютно різні навички та знання. Крім того, професії невпинно трансформуватимуться, підлаштовуючись під потреби суспільства та світові тенденції. Тож, спеціалісту треба бути готовим до постійних змін, до швидкого опанування нових знань.

Так, у світі майбутнього буде нелегко зайняти гідне місце під сонцем. Проте, якщо розпочати сьогодні, то вже через 5 років можна стати тим першовідкривачем нового ринку праці в Україні. І жодні НЛО та ЗНО не лякатимуть.

Головне (the main picture) та інше зображення – wallhere.com.

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.