Життя після карантину: очікування vs. реальність

4 439

Життя після карантину вже не буде колишнім. Про це одноголосно кажуть різноманітні експерти, психологи, дослідники та лікарі. Зміниться буквально все: від нашого сприйняття реальності до самого поняття «нормальності». І це цілком логічно та зрозуміло. Адже людству вперше довелось стикнутися з такою ситуаціє. І, як виявилося, ніхто не був до такого готовим. Усі ці обмеження, самоізоляція, соціальне дистанціювання дались нам дуже нелегко.

Стівен Тейлор, професор клінічної психології університету Британської Колумбії (Канада) та автор книги «Психологія пандемії» зазначає, що приблизно у 10% людей, яким довелось перебувати на карантині, з часом проявляться психологічні проблеми. Вони можуть частіше страждати від різких змін настрою, нападів тривоги, посттравматичного синдрому. У багатьох, імовірно, розвинеться гермофобія (страх заразитися інфекційним захворюванням, страх бруду, дотику до навколишніх предметів, мікробів) і це вважатиметься нормальним, на таких людей вже не будуть дивитись із подивом.

Науковий центр Ipsos – США, провів опитування серед 14 тисяч респондентів з 15 країн, яке виявило, що 43% з нетерпінням очікують на повернення до нормального життя, 34% стали серйозно хвилюватись за своє здоров’я, 15% почуваються самотніми на карантині, а 12% зляться, що їхню свободу обмежують. 

життя після карантину у великому місті
фото – Jacek Dylag

Віцепрезидент поведінкового наукового центру Ipsos, Грег Гвіазда вважає, що на людей надзвичайно впливає втрата контролю над звичайними, буденними аспектами життя. І вони намагаються компенсувати це, контролюючи все, що можуть. Після закінчення карантину багатьом буде надзвичайно важко подолати набуті звички та знову дозволити дітям грати у тісному контакті з іншими, не дотримуватись соціальної дистанції тощо.

За чим на карантині люди сумують найбільше?

Ми провели невеличке онлайн-опитування, в якому запитували людей, що вони зроблять, перш за все, після закінчення карантину. Відповіді виявились досить очікуваними.

(В опитуванні взяли участь 20 респондентів віком від 22 до 65 років)

Усього за два місяці карантин змусив нас цінувати прості, буденні речі, які настільки глибоко увійшли в наше життя, що вважались його невіддільною частиною! Вільні подорожі та поїздки, відвідування ресторанів та кафе, походи по магазинах та посиденьки з друзями – це те, чого людям не вистачало на карантині найбільше. 

Більшість опитуваних відповіли, що, як тільки це стане можливим, вони вирушать у якусь подорож. Усім дуже набридло сидіти на місці, усі прагнуть нових вражень, емоцій, свіжого повітря. 

«Найперше, що хочеться здійснити після закінчення карантину, це подорожі, хоч би по Україні, зустрічі з близькими та друзями, прогулянки містом з запашною кавою й усмішками))… І дуже хочеться моря влітку».

карантин
фото – unsplush

Також майже всі зазначили, що їм катастрофічно не вистачає спілкування. Звичайного, живого спілкування, без застосування ґаджетів та інтернету. Особливо важко тим, хто працює онлайн, постійно сидить перед монітором, і змушений через той самий монітор спілкуватися з друзями.

«Мене буквально нудить від комп’ютера вже! Не можу бачити людей на моніторі, не можу з ними спілкуватись! Навіть деякі онлайн-уроки останнім часом доводиться скасовувати, бо фізично не витримую. Так хочеться звичайного спілкування, особистого! Навіть просто посидіти поруч з подругою та помовчати, але щоб без телефона чи ноутбука між нами!»

А от тим, хто під час карантину не міг працювати віддалено (перукарі, косметологи, організатори свят) катастрофічно не вистачало саме роботи, звичного ритму життя та спілкування з клієнтами. Тож, вони збираються одразу ж заглибитись в роботу і про подорожі поки не мріють.

Біля 15% опитаних зазначили, що мріють про час, коли знову відкриються спортивні заклади. Адже для багатьох домашні тренування виявились геть не такими ефективними, як у спортзалі! Приблизно такій же кількості респондентів на карантині не вистачало шопінгу, й опісля вони збираються активно пройтись по магазинах та закупити нові речі.

Не вистачає спілкування

Люди старшого віку відповідали, що їм надзвичайно не вистачало спілкування з дітьми та онуками, тож, перш за все, вони намагатимуться зустрітись з рідними. А ще, вони зазначали, що бояться поки щось планувати наперед, а просто мріють, щоб життя повернулось до звичного ритму.

Щодо планів, які зруйнував карантин, то практично в кожного другого через введення обмежень «згоріли» квитки на якийсь концерт, скасувалась давно запланована та очікувана подорож. Це призвело до втрати грошей: в когось менше, в когось більше, але фінансові втрати є у всіх.

після карантину
фото – unsplush

Втім, варто зазначити, що серед опитаних були й такі, хто почувався на карантині цілком комфортно і не відчув особливих обмежень. Декому навіть цілком сподобалась можливість працювати з дому, не перейматись постійно через зовнішній вигляд чи якісь звичні соціальні норми. Одна досить відома блогерка, Анна Топіліна, написала у своєму дописі:

«Коронавірусна інфекція позитивно вплинула на мою психіку. А все чому? Тому, що зник безкінечний fear of missing out – острах щось пропустити, постійний стрес від необхідності щось планувати, щось вирішувати та кудись бігти. Зараз, у ситуацій відсутності вибору, все тихо та спокійно… Вперше за декілька років я живу розслаблено і так, як мені подобається».

Як зміниться життя після карантину?

Психологи вважають, що людей, які пережили карантин, можна порівняти з тими, кому довелось жити в умовах збройних конфліктів. Головна подібність проявляється в поступовій адаптації до нової реальності, до нового світу навколо. Люди починають більше цінувати кожний момент життя, живуть тут і зараз, не будують планів на майбутнє. Подорожі, бізнесові плани, навіть відносини стають більш ситуативними, залежними від одномоментного емоційного поштовху.

яке життя після карантину
фото – unsplush

Гарна новина: людина здатна пристосуватись до всього. І відтепер саме стресостійкість, вміння адаптуватись до нових реалій, визначатимуть успішність кожного. Тож, welcome to the new world! Як він вам, подобається? Вже уявили своє життя після карантину?

Головне зображення (the main picture) – unsplush

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.