“Захисна невдача” – 3 блоки на шляху до успіху

241

Не виходить довести жодне починання до кінця? Тоді у нас є дві новини: хороша і не дуже. Почнемо з другої. Виявляється, всі ми зустрічаємося з таким явищем, як ментальні блоки, які не дають досягти поставленої мети. Хороша новина полягає в тому, що можна навчитись їх обходити і психолог Аманда Кровел розповідає, як це зробити. Коуч та когнітивний психолог з Нью-Йорка Аманда Кровел стверджує, що не лінь або нестача волі заважає людині досягти успіху (або ж, не тільки це). Вона пропонує власне визначення для цього феномену і називає його “захисна невдача”. Саме цим жінка пояснює неспроможність людини дотримуватись плану чи прийнятого рішення почати вести щоденник, займатись спортом або вивчити нову мову.

Щоб краще пояснити свою точку зору, Аманда наводить приклад із власного життя. За її словами, з віком вона зовсім перестала займатись спортом та не відчувала в цьому потреби. Втім, одного ранку психологиня прокинулась поруч зі своєю дитиною та відчула біль у спині. Це змусило замислитись: якщо вона хоче бути енергійною, жвавою матусею, мати можливість бігати разом із дитиною в парку та не падати від утоми, їй потрібно приводити себе у форму.

Вирішено – зроблено. Аманда повідомила чоловіку, що з понеділка йде до спортзали і… нікуди не пішла. Не тільки в понеділок, а й через тиждень та навіть через місяць. З часом вона почала запитувати себе, чому так відбувається, адже вона й справді дуже хотіла займатись спортом та розуміла, чому це їй потрібно. Але так і не розпочала заняття.

До розв’язання питання вона підійшла як науковець – протягом трьох років проводила ґрунтовні дослідження та знайшла відповідь. Нам заважають три потужні ментальні блоки, з якими важко боротися. “Захисна невдача” бере верх над будь-якою мотивацією.

1 блок – “не думаю, що зможу”

Для пояснення дослідниця знову наводить особистий приклад. Цього разу про те, як починала займатись бігом. Якось зранку, зібравшись нарешті на пробіжку, місіс Кровел зрозуміла, що їй нема куди покласти телефон. А штани для йоги не дуже підходять для активного руху. Тож, їй довелося бігти, підтримуючи однією рукою штани і тримаючи в іншій телефон, що було незручно та ніяково.

Багато хто після таких ситуацій перестає навіть намагатися досягти успіху. Бо куди легше запевнити себе, що в тебе просто немає хисту (спадкової схильності) займатись чимось (наприклад, спортом). Але це не так – це все той самий ментальний блок! Щоб обійти його, треба почати думати про кожну невдачу, як про можливість. Поразка – це маленький крок уперед до досягнення мети.

Психолог зі Стенфордського університету Керол Двек та деякі інші спеціалісти називають це “зростаючим мисленням”. За словами Керол, помилки мають перетворитися на корисний досвід, адже в основі успіху не лише талант, а ще й наполеглива, щоденна праця. Тож наступного разу, коли здаватиметься, що вам просто не до снаги те чи інше, нагадуйте собі, невдача – це просто крок уперед!

мотивація
фото – google search

До речі, Аманда Кровел не кинула біг після першого фейлу, і з часом змогла навіть пробігти півмарафон та займається тріатлоном!

2 блок – “це не для таких людей, як я”

Аманда розказує, що коли вона вперше отримала сертифікат коуча, то зіштовхнулася з необхідністю рекламувати себе та шукати клієнтів. Але це виявилось важчим, ніж здавалось. Жінка планувала відвідання різних подій та тематичних зустрічей, але пропускала їх через уявну зайнятість. Їй здавалося, що “продавання себе” просто не відповідає її планам.

Місіс Кровел зазначає, що кожна людина з роками по особливому усвідомлює свою індивідуальність, свої особливості та риси. Це дає відчуття власної значущості, допомагає знайти своє місце в цьому світі. Але з іншого боку, таке стале сприйняття себе може заважати, коли людина намагається спробувати щось нове. Так вийшло і з Амандою.

Вивчаючи механізм “захисної невдачі”, вона зрозуміла, що просто уникає дій, які суперечать її індивідуальності. Психолог визначала себе як «душевну, безкорисливу людину, схильну допомагати іншим» і необхідність рекламувати, «продавати» себе була для неї неприродною.

На щастя, перемогти цей блок також можливо. Для цього психологиня радить просто знайти людей, які займаються схожою справою та вже досягли успіху, – і поділитися з ними своїми побоюваннями. “Захисна невдача” таким чином буде зменшуватися.

3 блоки
фото – google search

У випадку Аманди, вона знайшла сердечну колегу, яка успішно просувала свій бізнес і стала вчитись у неї. Коуч запевняє, що для легшого просування вперед, варто намагатись якомога більше наближувати свою діяльність та цілі до власної індивідуальності.

3 блок – “я наче й маю це зробити, але насправді не хочу”

Іншими словами назву цього блоку можна пояснити, як неправильну мотивацію. Коли людині просто здається, що вона має хотіти це зробити. За словами Аманди, є два типи мотивації: внутрішній та зовнішній. Перший йде зсередини: це особисті інтереси, цікавість, надії чи прагнення, які змушують нас щось робити. Другий – зовнішній – опирається на бажання комусь щось довести, не бути гіршим за інших.

Психологиня наводить такий приклад. Припустимо, людина намагається економити та для цього носить з собою на роботу готовий обід. Одного дня вона забуває його вдома і колега пропонує пообідати разом в кафе. Тож, у людини є два варіанти: піти в кафе (та витратити $25 на обід), чи купити в автоматі батончик за $2 та цим обмежитись.

За умови внутрішньої мотивації, якщо мета економії – це відкладання грошей на будинок чи навчання дитини, більше шансів дотримуватись встановлених обмежень. Якщо ж мотивація зовнішня (наприклад, щось комусь довести), то швидше за все людина піде на обід до кафе. І все через нестачу справжньої, правильної мотивації. Бо “захисна невдача” програмує на поразку ще на початку.

Щоб обійти цей блок, варто просто думати про свої внутрішні прагнення до чогось, як про особисте джерело енергії, до якого можна звернутись в потрібний час. Як каже місіс Кровел, на шляху до мети час від часу усім хочеться все покинути та опустити руки. В такі моменти треба звертатися до свого внутрішнього мотиваційного джерела та фокусуватись на маленьких кроках, які потрібно зробити.

Варто зрозуміти одне: те, що треба зробити зараз 100% вплине на довгострокову мету, на досягнення мрії. Можна записати свої прагнення, покласти клаптик паперу в гаманець, та у моменти сумнівів звертатись до нього за «підзарядкою». Бо головне – це справжнє бажання досягнути мети.

Джерело: ideas.ted.com

Усі фото: google search

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.