Які шкідливі звички провокують депресію?

13 822

Чому з’являється депресія? Чому одні люди більш схильні до депресивних станів, ніж інші? У чому секрет? На думку фахівців, причиною, зазвичай, стає суміш соціальних, біологічних та психологічних факторів, а не щось одне. А ще, лікарі наголошують, що як на фізичне, так і на психічне здоров’я людини негативно впливають шкідливі звички.

Нещодавно дослідницький інститут в Уестміде (Австралія) вперше виявив,  що шкідливі звички можуть провокувати пригніченість та навіть розвивати депресії. А от корисні звички, навпаки, сприяють нормалізації психічного стану.

Найпоширеніші провокатори депресії

Для отримання результатів вчені проаналізували такі складові життя як харчування, фізичну активність, сон, паління, вживання алкоголю та екранний час. У дослідженні брали участь 84 860 респондентів. Частина людей були здорові, декотрі – мали великий депресивний розлад. Добровольці заповнювали анкети, проходили медичне обстеження, давали інтерв’ю лікарям. Дослідження тривали у 2007-2010 роках для отримання базових результатів та у 2017-2018 рр. для поздовжнього аналізу.

Здебільшого, отримані результати не здивували:

  • повноцінний нічний сон (7-9 годин) плюс обмеження екранного часу здатні захистити від появи симптомів депресії як здорових людей, так і пацієнтів, схильних до депресивних розладів;
  • правильне харчування допомогло зменшити ризик депресії лише здоровим учасникам;
  • здоровий спосіб життя без куріння та з достатньою фізичною активністю сприяє зменшенню появи нових депресивних епізодів;
  • проводячи забагато часу перед екраном гаджетів, можна погіршити сон, що підвищує ризик розвитку депресії.

З неочікуваних результатів, вчені називають той факт, що вживання алкоголю допомагало пацієнтам, які потерпають від депресії (її симптоми виникали рідше). Науковці припускають, що невеликі дози алкоголю дозволяють суб’єктивно полегшити переживання, подолати його. Втім, цей позитивний ефект був надто незначним і не міг перекреслити загальний згубний вплив алкоголю.

Шкідливі звички, які впливають на наше самопочуття

Сидячий спосіб життя

які звички викликають депресію

Невміння жити в моменті, постійне очікування чогось кращого

як виникає депресія

Більшість часу проводимо у приміщенні

шкідливі звички і здоров'я

Споживаємо більше, ніж віддаємо

звички які формують

Ізолюємось від інших людей

ізоляція

Фокус на матеріальне

шкідливі звички людини

Психологи радять

Прокоментувати ситуацію ми попросили кандидатку психологічних наук, практикуючу психологиню – Ганну Чепурну:

«З власного досвіду можу підтвердити, що звички людини дійсно впливають на її психічний стан. У тих, хто веде сидячий спосіб життя, проводить багато часу перед екраном комп’ютера чи телефона, не має фізичної активності дійсно вищий ризик захворіти на депресію. Ще можу додати, надмірне захоплення дієтами також призводить до депресивних проявів. Особливо часто стикаюся з таким у підлітків: їх приводять з різкими змінами настрою і виявляється, що вони сидять на якихось дієтах. Як тільки вони змінюють харчові звички, починають повноцінно їсти, пригніченість і роздратованість проходять.

Однак хочу наголосити, шкідливі звички можуть бути не лише каталізаторами депресивного стану, а і його наслідками. Надмірне захоплення дієтами, постійне переїдання, хронічне зловживання алкоголем, хвороблива залежність від серіалів – все це неконструктивні способи подолати ситуацію, яка вас турбує, викликає стрес та депресію. Самокритика та критика з боку інших – лише ускладнюють психічний стан людини.Тут потрібні заохочення до зміни звичок, акцент на позитиві. Взагалі для того, аби змінити деструктивну звичку на конструктивну необхідно 66 днів». 

На думку фахівців, покращити своє життя, подолати шкідливі звички можливо, якщо почати жити усвідомлено та полюбити себе. Сенс в цьому однозначно є!

Головне зображення – Pim Chu

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.