Трансгендер: мамо, тепер у тебе є син

636

Трансгендер – це невідповідність біологічної статі людини, отриманої з народження, її особистій гендерній ідентичності. Тобто, деякі люди можуть народитись з одними статевими ознаками, а відчувати в собі приналежність до іншої. Жінка може відчувати себе чоловіком та навпаки. Такий стан не має відношення до сексуальної орієнтації.

Якщо трансгендерні люди вирішують змінити стать, їх називають транссексуалами, а сам процес – трансгендерним переходом. Втім, далеко не всі трансгендери йдуть на таку операцію, адже вона є дуже дорогою та складною. До того ж, багатьом комфортніше залишатися у своєму тілі, задовольняючись зовнішнім проявом гендерної ідентичності.

лгбт
фото – Angela Compagnone

За наявними статистичними даними, трохи більше ніж 1% людей у світі мають трансгендерні прояви (середній показник на базі досліджень у різних країнах). 

Як в Україні реагують на трансгендер

На жаль, дуже великий відсоток українців поки не знають, не розуміють, хто такі трансгендери. Вважають таку поведінку збоченням, або ж психічним розладом. Українське суспільство далеке від толерантності щодо таких людей. Психологічний тиск, дискримінація, навіть цькування та фізичне насильство – все це є ознаками трансфобії, з якою доводиться стикатись трансгендерним людям.

В Україні трансгендерність і досі вважається психічним захворюванням, хоча МОЗ офіційно називає діагноз застарілим та пропонує розглядати такі питання у розділі «сексуальне здоров’я». Але ж це рішення офіційно набере чинності лише з 2022 року.

Втім останнім часом ситуація покращується, з’являється все більше ЛГБТ-організацій, активістів, які допомагають трансгендерам в Україні повноцінно жити та відчувати свободу.

Відомі українські трансгендери

Камінг-аути (публічне визнання своєї гендерної ідентичності) серед відомих українців трансгендерів – допоки є досить рідкісними. Однак деякі знаменитості все ж відкрито демонструють свою особливість. Серед них можна назвати травесті-діву Монро (Олександр Шевченко), відеоблогерку Андріану Дороніну (Андрій Доронін), модель Сашу Шаталову (Олександр Шаталов), модель Юлію Мочалову (Василь Гельтсман).

Проблеми іншої статі

Перша проблема, з якою стикаються транссексуали після зміни статі, – це заміна документів (юридичне визнання). І це дуже й дуже непроста задача! Часто вони мають доводити своє право на зміну документів через суд, проходити через принизливі процедури. Крім того, в нашій країні після зміни статі людина не може йти на службу в армію, не має права усиновити дитину.

Є, звісно, й емоційні проблеми. Родичі, знайомі транссексуалів часто дуже важко сприймають перехід, навіть намагаються відмовити їх від цього, переконати. Трапляються і випадки шантажу, емоційного тиску. Люді, які змінюють стать, часто жаліються, що відчувають емоційну порожнечу, самотність. 

трансгендери в україні
фото – Jordan McDonald

Майже всі трансгендери та транссексуали зазначають, що стикаються з серйозними проблемами в побуті: у лікарів, в роздягальнях фітнес-клубів та басейнів, у магазинах. 

Якщо твоя дитина трансгендер

Трансгендерність для дитини – це, перш за все, відчуття незрозумілого дискомфорту, нерозуміння своєї статі та соціального статусу. Зазвичай, у віці трьох років у дитини вже сформоване власне «я», яке чітко співвідноситься зі статтю. Якщо ж цього не відбувається, батькам варто уважніше прислухатись до малюка. В деяких випадках ніяких ознак трансгендерності не виявляється до підліткового віку, або ж, навпаки, лише в період статевого дозрівання підліток приймає свою стать.

діти-трансгендери
фото – Sharon McCutcheon

Ознаки

За словами психологів, першими ознаками, на які батькам варто звернути увагу, це нестандартність інтересів дитини: 

via GIPHY

коли хлопчику цікавіше гратись з ляльками

дівчинка весь час віддає перевагу зброї, машинкам та «війнушкам»

дітям здебільшого комфортніше в компанії однолітків протилежної статі

В якийсь момент дитина починає здогадуватися, що з нею щось не так. Дорослі трансгендери так описують подібний стан: «Виникає відчуття, наче ти потрапив не у своє тіло, наче воно якесь ненормальне». 

Це призводить до того, що дитина намагається відгородитися від світу, морально закривається. 

Згодом, особливо у підлітковому віці, у таких особистостей формується занижена самооцінка, негативне відношення до себе, виникає схильність до депресій, навіть трапляються спроби самогубства. Багато хто починає вести подвійне життя, стає дуже потайним. У таких випадках можна помітити дуже різкі зміни настрою, істеричне намагання вберегти свій особистий простір від втручання. 

проблема статі
фото – Sharon McCutcheon

У будь-якому віці трансгендерним дітям важко знаходити друзів, своє місце в колективі. Їх часто цькують, ображають, принижують.

Що робити?

Головна порада батькам, діти яких відчувають себе трансгендерами, це – любити їх! Любити, незважаючи ні на що, і підтримувати. Адже їм і без того дуже важко пристосуватися в українському суспільстві. 

Батьки мають визнати і зрозуміти, що трансгендерність – не провина і не забаганка дитини. А ще – це не помилка у вихованні і не хвороба. З цим не треба боротися, з цим просто доведеться змиритись.

Дуже важливо створити для дитини нормальні, комфортні умови для розвитку та життя. А для цього батькам доведеться якомога більше дізнатись про трансгендерів, можливо – звернутись до психолога.

Небезпека переходу в іншу стать

Зміна статі – це не так просто, і це не одномоментна дія: трансгендерний перехід займає декілька років. Він супроводжується прийомом гормонів, які призводять до змін в організмі. Чоловіки трансгендери приймають тестостерон, а транс-жінки – естроген. Часто таке лікування супроводжується депресивними станами, різними побічними ефектами, аж до інсультів та інфарктів.

Ті, хто приймає рішення робити операцію на статевих органах, ризикують розвитком онкологічних захворювань. До того ж, після втручання ніхто не гарантує повного збереження чутливості геніталій. 

як змінити стать
фото – kevin laminto

Проте трансгендер як явище доволі не вивчене в Україні. За статистикою, 95% трансгендерних людей, які вирішили змінити стать, залишаються задоволеними та готові долати труднощі на шляху до мети. А от 5% змінюють своє рішення в процесі (через труднощі соціалізації та ускладнення) і йдуть на «детранзішн» або ж зворотній перехід.

Трансгендер стає все більше обговорюваною темою. Бо є люди, яким справді важко з цим жити. Та ми бажаємо, аби кожен почувався комфортно у своєму тілі.

Головне зображення (the main picture) – Sharon McCutcheon

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.