Шкідливі звички на шляху до щастя

6 833

Звичкою називають сформований спосіб поведінки, який в деяких ситуаціях може набувати характер потреби. Шкідливі звички є небезпечними для здоров’я людини та для суспільства загалом. Вони не з’являються випадково, а залежать від спадковості, умов життя людини, виховання.

Насправді, шкідливі звички – це не лише паління, вживання алкоголю та наркоманія. Вони є в кожного. Це й лихослів’я, і надмірний шопінг, і погана поведінка, і «залипання» в смартфоні або телевізорі, й неспроможність довести справу до кінця… Зрозуміло, що подібні звички впливають не лише на здоров’я, а ще й на спосіб життя, не дають людині розвиватись, рости, досягати успіху.

Чому шкідливі звички приживаються швидше?

Відповідь дуже проста: шкідливі звички приносять людині хай і нетривалу, але швидку насолоду. Вони різним чином збуджують центри задоволення в мозку, допомагають подолати нудьгу та стрес.

погані звички
фото – Jakob Rubner

До того, велика кількість шкідливих звичок не вимагають ніякого фізичного чи вольового напруження, а виникають мимовільно. Натомість, корисні звички, як правило, часто асоціюються з чимось нудним, неприємним чи невеселим. А щоб їх підтримувати, треба ще й працювати над собою – кому таке сподобається?! 

Звички, які формують характер

Вчені довели, що звички починають формуватися з раннього дитинства. Здавалося б, яка різниця, чи охоче дитина складає свої речі, чи звикла мити за собою посуд, чи виконує якісь власні обов’язки? Але саме такі звички і впливають на формування характеру! Небажання прибирати за собою породжує безвідповідальність; неповажне ставлення до дорослих може призвести до надмірної самовпевненості; відмова робити домашнє завдання – прямий шлях до неспроможності долати труднощі.

Ми є тим, що ми робимо. Отже, досконалість – не дія, а звичка.

Аристотель

Усі звички впливають на характер та життєдіяльність людини. Причому часто людині здається, що вона усвідомлено приймає рішення, а насправді її веде сила звички. І не завжди у безпечному напрямкові. Це відбувається через те, що мозок запам’ятовує дії, які не призвели до негативних наслідків і принесли задоволення, тому і вважає їх безпечними. Натомість, спроба змінити звичку, стереотипну поведінку, сприймається організмом як стрес.

Між невдахою та людиною, яка досягла успіху, є лише одна відмінність – різниця у їхніх звичках. Корисні звички – ключ до успіху в будь-чому, погані – щільно закриті двері у майбутнє.

Ог Мандіно, «Найвеличніший торговець у світі»

7 звичок успішних людей

Хто б не хотів знати, які звички роблять людину успішною? Саме тому книжки, що розкривають такі секрети та дають поради, як досягти успіху, завжди користуються неабиякою популярністю. Однією з найвідоміших таких жанрів є книга «7 звичок надзвичайно ефективних людей» бізнес-консультанта Стівена Кові, написана ним ще у 1989 році.

Книга Стівена Кові 

У своїй книзі автор розкриває секрети успішності для різних сфер життя та спонукає читачів бути відповідальними за власне майбутнє. Він виокремлює 7 основних звичок, які кожному допоможуть досягти мети. Це:

  • Бути проактивним (нести відповідальність за своє життя);
  • Візуалізувати свою мрію (створити чіткий образ своєї мети);
  • Розставляти пріоритети (будьте дисциплінованим);
  • Знаходити взаємовигідні рішення (це важливе правило успішної взаємодії!);
  • Намагатись спочатку почути, а вже потім бути почутим;
  • Вчитись працювати в команді;
  • Працювати над собою (постійно самовдосконалюватись).
хороші звички
фото – MARK ADRIANE

Як виробити в собі корисні звички?

За словами психологів, шкідливих звичок неможливо позбутись. Їх можна лише замінити на інші, корисні. Відбувається це не швидко і вимагає досить серйозної роботи над собою та самодисципліни. Перший крок до цього – визнання наявності шкідливої звички та знаходження мотивації для того, щоб її позбутись. Далі, необхідно знайти щось корисне, що приноситиме рівнозначну насолоду та задоволення. Не варто себе ламати, силувати – все треба робити поступово і обов’язково хвалити себе за найменші успіхи. 

звички
фото – Imani Clovis

В психології немає чіткої відповіді на питання, скільки часу потрібно для формування звички. Найбільш канонічним вважають число 66 – стільки днів, в середньому, потрібно для того, щоб дія стала звичною та виконувалась автоматично. За цей час мозок перестає чинити опір та формує сталі нервові зв’язки. 

Секрети для батьків

Чи не найсильніший інструмент у формуванні звичок у дитини – власний приклад батьків. І тільки від них залежить, якими будуть ті уміння, корисними чи шкідливими. Тобто, якщо ви хочете, аби ваші діти в майбутньому вели здоровий спосіб життя, любили корисну їжу та вміли опиратись шкідливим звичкам, порада лише одна – робіть так і самі. Ще один з варіантів – наводити реальні приклади звичок успішних людей, які є авторитетами для дітлахів. 

поради для батьків
фото – Emile-Victor Portenart

А ще, обов’язково треба хвалити дітей за дотримання гарних звичок, щоб задоволення від вашого схвалення було їхньою мотивацією. 

Головне зображення (the main picture) – Maria Teneva

image color pick

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.