Проблеми сортування сміття в Україні

273

Сортування сміття, останнім часом, стало таким собі популярним трендом. Про екосвідомість багато говорять, нею цікавляться політики, блогери, публічні люди. Але чи всі розуміють, навіщо сортувати сміття, як це правильно робити та з чого почати? Мабуть, ні.

В нашій країні усі невідсортовані тверді побутові відходи (ТПВ) потрапляють на сміттєзвалища, де десятиріччями розкладаються, викидаючи в повітря величезну кількість шкідливих речовин. В Україні налічується 5,5 тисяч офіційних сміттєвих полігонів і ще більше несанкціонованих. До 40% побутового сміття може бути переробленим і не потрапити на звалища, але для цього його необхідно сортувати!

Що піддається переробленню?

Для правильного сортування відходів необхідно знати, що можна переробляти, а що ні. Тож, переробленню піддаються:

 • прозорі пластикові пляшки (з маркуванням PET або PETTE);
 • пляшки від харчових продуктів та побутової хімії (з маркуванням HDPE, PEHD, PE);
 • поліетилен (плівка, пакети);
 • упакування Tetra Pak;
 • кришки від пляшок;
 • офісний папір;
 • газети, журнали;
 • упаковка з паперу (коробки, обгортка);
 • зошити, паперові теки, картон;
 • цілі та биті скляні пляшки з-під напоїв, консервації, ліків, косметики;
 • алюмінієві банки;
 • консервні банки та металеві кришки;
 • чиста фольга.
сортувати сміття
фото – Evan Brockett

Як правильно сортувати сміття?

Навчитись як сортувати сміття не важко, але робота це кропітка. Треба уважно відсортовувати різні види відходів (наприклад, знімати паперові етикетки з пластикових пляшок), здавати лише чисту вторсировину без залишків їжі. Важливо також намагатись ущільнювати сміття: випускати повітря з пляшок, обережно складати старий папір.

Куди подіти пластик

Відсортовані пластикові відходи можна викинути у відповідний бак, або ж самостійно відвезти до пункту збору вторсировини. За 1 кг можна отримати біля 5,5 грн. А от непрозорі пляшки чорного, білого та жовтого кольорів, коктейльні трубочки на перероблення не приймають. Їх можна здати на утилізацію (спалення), але за це треба заплатити самостійно.

Сортування мокрих відходів

Вологі, або ж органічні відходи, себто залишки їжі, досить швидко розкладаються біологічним шляхом, тож їх, за законом, треба викидати в загальні баки, що вивозяться на офіційні звалища. Втім, прогресивні «сортувальники» успішно компостують їх навіть у домашніх умовах та використовують в городництві. 

Макулатура

В усіх містах є пункти приймання макулатури. За відсортований папір в них можна отримати близько 2 грн за кг.

Адреси пунктів збору вторинної сировини в різних містах можна знайти тут – «Куди здати відходи»

Чи діють правила сортування сміття в Україні?

На жаль, в нашій країні і досі часто відбувається лише імітація роздільного збору сміття. Усі, мабуть, бачили відеоролики в інтернеті, на яких відходи з різних баків звалюються в один сміттєвоз та, як і раніше, вивозяться на загальне звалище. І це всупереч тому, що ще з 1 січня 2018 р. чинності набрав закон «Про відходи», який забороняє захоронення невідсортованого побутового сміття на полігонах. 

Також з 1 жовтня 2019 року діє закон, що зобов’язує встановлювати роздільні баки для сортування сміття в усіх нових та відреставрованих готелях. Втім, поки далеко не всі дотримуються цієї норми.

сміття в україні
фото – Markus Spiske

Де шукати спеціальні баки для сортування

Компанії, що займаються збором та вторинним переробленням відходів, самі надають спеціальні баки. Їх встановлюють у дворах житлових будинків, при школах, ресторанах, готелях.

Також замовити спеціальні контейнери для сортування сміття можна через еко-ресурси та організації, наприклад, через Green Box (Зелена коробка).

Як сортують сміття по регіонах

Сортування сміття в Україні набирає обертів. В багатьох містах запускаються екопроекти, виникають громадські ініціативи. 

Київ

Так, в Києві ще в серпні по всьому місту встановили 2,5 тисячі нових контейнерів для сортування пластику, металу та скла. За зверненнями від ОСББ до кол-центру КМДА роздільні баки встановлюють у дворах житлових будинків.

Тернопіль

В Тернополі на законодавчому рівні зобов’язали організації, що вивозять побутові відходи, забезпечити усі контейнерні майданчики роздільними баками. Це стосується й багатоквартирних будинків зі сміттєпроводами.

Івано-Франківськ

В Івано-Франківську працює громадська організація SortSmart, що допомагає містянам сортувати відходи. А біля міста, в селі Рибне, відкрито потужну сортувальну лінію для ТПВ. 

сортування відходів
фото – Henry & Co

Сортування сміття для дітей

Змалку привчати дітей до відповідального ставлення до природи – це дуже важлива задача і для батьків, і для держави. Звісно, найкраще навчатиме їх приклад батьків: усе має починатись із сортування сміття вдома.

Розказувати дітям про сміття краще в ігровій формі, бо якщо довести, що сортування відходів може бути не лише корисним, а ще й веселим, вони робитимуть це більш охоче та із задоволенням. Є різні організації, фонди та ініціативи (наприклад, «Україна без сміття»), які проводять пізнавальні ігри та квести на базі шкіл, видають яскраві постери та знімають ролики про дану проблему, розповідають, що можна зробити зі сміттям. 

Змінювати свою свідомість та поведінку із звичайної на екологічну треба вже сьогодні. Завтра може бути запізно…

via GIPHY

Головне зображення (the main picture) – Christian Wiediger

image color pick

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 голосів, середній: 4,33 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.