Непереносимість лактози: міфи та реальні факти

797

За словами лікарів, приблизно 75% дорослого населення нашої планети не здатні нормально перетравлювати лактозу. Себто, молоко та молочні продукти в їхньому організмі погано засвоюються, викликаючи нездужання. Непереносимість лактози може бути як вродженою, так і набутою, ця проблема може спіткати як чоловіків, так і жінок. Але як її виявити? І що робити в такому разі?

Що таке лактоза?

Лактоза – це молочний цукор, що міститься в молоці та в усіх молочних продуктах. Для її перетравлення в кишківнику необхідний фермент лактаза, який розщеплює цей дисахарид на моноцукри. Якщо ж у людини спостерігається лактазна недостатність (гіполактазія), молочний цукор не всмоктується, ним живляться мікроорганізми в кишківнику, через що утворюються гази, виникають здуття, болі в животі та діарея.

via GIPHY

Як виявити лактазну недостатність

Якщо після склянки молока чи дегустації сиру ви відчуваєте дискомфорт у шлунку, у вас може бути лактазна недостатність. Щоб встановити остаточний діагноз, можна піти двома шляхами: здати аналізи або ж спробувати повністю виключити продукти із молочним цукром зі свого раціону та спостерігати, наскільки покращиться стан здоров’я.

СИМПТОМИНижчеперелічені симптоми, що з’являються після вживання лактозомістких продуктів, є приводом для звернення до лікаря:

  • здуття;
  • біль в животі;
  • діарея;
  • метеоризм;
  • нудота (здебільшого у дітей);
  • шкірні реакції.

Аналіз на лактозу

Для виявлення проблеми в сучасних лабораторіях (наприклад, Сінево) можна здати так званий аналіз на лактозу. Він покаже, чи достатньо лактази виробляє організм, та чи треба пацієнту змінювати режим харчування. На аналіз береться кров в лабораторних умовах, у дітей також може проводитись дослідження калу. Інколи для виявлення даного відхилення використовуються генетичні дослідження, а також вимірюють кількість водню у повітрі, яке видихає пацієнт. 

непереносимість лактози в жінок
фото – Crissy Jarvis

Лікарі радять здавати подібні аналізи щороку, адже з часом організм може «навчитись» краще перетравлювати молоко.

Продукти, які містять лактозу

Найбільше лактози міститься в молоці (особливо сухому), в сироватці та похідних молочних продуктах.

Також вона є і в молочному шоколаді, ковбасних виробах в обгортці, хлібобулочних виробах, пакетованих супах, горіховій пасті, готових соусах, солодких батончиках, льодяниках, морозиві, шинці. Її використовують при виготовленні дитячих сумішей, магазинної випічки, згущеного молока, харчових додатків

Продукти, які не містять лактозу

Які продукти можна їсти при лактозній непереносимості? До цього списку входять:

свіжі фрукти та овочі

мед, сиропи, кава та чай

рис, макаронні вироби

рослинні олії, соєві продукти

яйця, сире м’ясо, птиця та риба

бобові, зернові та картопля

горіхи, прянощі й алкоголь

Безлактозна дієта

Безлактозна дієта – це крайній захід для людей, в яких виявлено повну непереносимість лактози. Здебільшого, за словами лікарів, і у дорослих, і у дітей в раціоні можна залишити кисломолочні продукти, але споживати їх помірно, уважно слідкуючи за своїм станом.

Алергія на молоко чи непереносимість лактози?

Непереносимість лактози нерідко плутають із алергією на молоко. Втім, це зовсім різні захворювання. Алергія – це порушення роботи імунної системи, вона не має нічого спільного із продукуванням лактази в кишківнику. 

алергія на молоко
фото – Mehrshad Rajabi

Симптоми алергії

Симптоми обох захворювань досить схожі, але ж, за наявності алергії, окрім шлунково-кишкових реакцій, можливі також респіраторні ускладнення та подразнення шкіри (висипка, почервоніння).

Вікторія Нахашова – лікар-алерголог одеського Медичного дому Odrex:

При алергії на молоко, не можна вживати молоко і молочні продукти взагалі. Можна провести діагностику не на цілісне молоко, а на окремі його білки і з’ясувати: які молочні продукти не можна, а які – можна.
Лактазна недостатність розвивається у багатьох людей з віком, вроджена – набагато рідше. При цьому відбувається зниження лактази, ферменту, який ферментує лактозу. Це ферментопатія, але не алергія.

Лактозне несприйняття людей на різних континентах

Як виявляється, відсоток людей, що страждають на гіполактазію, різниться залежно від етнічної групи. Так, в нашій країні ця проблема існує лише у 16% населення, в той час, як в Центральній Європі цей показник сягає 30%, а в Південній – 70%.

Найбільша кількість людей із лактазною недостатністю проживає в Азії, Африці (до 90%), Південній Америці та Південній Європі.

У корінних мешканців Австралії цей показних теж дуже високий – до 85%, а от австралійці європейського походження від несприйняття лактози майже не страждають.

непереносимість лактози в україні
фото – Amanda Vick

Непереносимість лактози у немовлят

Для малюків непереносимість лактози є найбільш болісною проблемою, адже через неї вони не можуть отримувати усі корисні мікроелементи із грудного молока матері. Симптоми лактазної недостатності у немовлят схожі на прояви кишкових інфекцій, тож, для встановлення правильного діагнозу, необхідно своєчасно звернутись до лікаря. 

Якщо ви маєте підозри, щодо сприйняття лактози в себе чи у своєї дитини, радимо якнайшвидше дізнатись точний діагноз, адже здорове харчування важливе в будь-якому віці.

Головне зображення (the main picture) – Donald Modeste

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.