Емоційне вигорання на роботі – як не “перегоріти”

6 088

З проблемою емоційного вигорання на роботі у наш час зіштовхується кожен п’ятий українець. І статистика, насправді, щороку зростає. Як подолати внутрішні і зовнішні фактори цієї проблеми? Як зрозуміти, що це не просто втома від роботи, а таки реальна хвороба сучасності?

Психологи стверджують, що ця «недуга» поширюється дуже швидко. І наступною жертвою можете стати саме ви!

Ірина Давиденко

Психолог, фахівець у галузі екзистенційного аналізу та логотерапії – Ірина Давиденко.

Ірина: Я хочу розповісти вам про особливий ранок звичайної людини. Ранок суботи, який стає не подарунком, а випробуванням. Хіба таке буває, подумаєте ви? Люди, які працюють, повинні насолоджуватися вихідними. Мова йтиме про тих, котрі занадто багато працюють, постійно втомлені й часом байдужі.

З початком робочого тижня, людина рутинно, без обмірковування, йде до праці, де відтворюється вже доволі знайома картина. Коли ж настає вікенд, зовнішній тиск зникає, але напруженість все одно залишається.

Часом буває, що вихідні перетворюються на дні сну, нудьги або конфліктів із партнером. Відтак людина переживає порожнечу та постійну втому. Це може свідчити про невроз вихідного дня, описаний віденським психологом ХХ століття, Віктором Франклом.

Чому виникає невроз вихідного дня та що він має спільного із хворобою сучасності – вигоранням?

Той, хто багато працює і перебуває у хронічному стресі, поступово стає малочутливим до себе та свого життя. Сім’я та друзі теж перенавантажують і людина віддаляється, замикається у собі. Розпочинається вигорання на роботі і вдома.

Цей синдром знайомий не тільки трудоголікам, але й тим хто страждає від психологічного вигорання.

Якщо ви починаєте помічати у себе наступні симптоми, слід потурбуватися про емоційне здоров’я:

 1. Складний підйом зранку, головний біль, недомагання, високий артеріальний тиск.
 2. Підвищена дратівливість, складно концентрувати увагу, втомлюваність, конфліктність.
 3. Порушення пам’яті.
 4. Порушення фізичного здоров’я (сон менше, ніж 6 годин, низький імунітет, збої у роботі серцево-судинної системи, зниження апетиту).
 5. Відсутність мотивації. Зникає задоволення від роботи, ви докладаєте менше зусиль, отримуєте погані результати і нічого не встигаєте.
 6. Емоційне виснаження. Відчуття пустки.
 7. Деперсоналізація – ви більш не впізнаєте себе у тому, що і як ви робите. Негативно ставитесь до роботи та людей довкола. Світ здається нереальним, немов у тумані. Ви розумієте, але не відчуваєте.
 8. Негативна самооцінка, девальвація цінностей, байдужість.
 9. Нестача часу.
емоційне вигорання

Причини:

 • Понаднормове навантаження.
 • Недостатній відпочинок.
 • Робота не відповідає особистісним характеристикам,(поцікавтеся за допомогою профорієнтації, який вид діяльності вам відповідає).
 • Невідповідна винагорода.
 • Погані стосунки та нездорова атмосфера на роботі.

Як не схибити і запобігти емоційному вигоранню

Обираємо роботу

Вже на фазі пошуку роботи, ми можемо створити передумови для подальших проблем, не з’ясувавши усі моменти зі собою.

 • Чи можу я миритися із цими умовами роботи?
 • Чи подобається мені те, чим я займаюся, або ж важливі тільки гроші? Увага: якщо ви працюєте тільки тому, що вам за це платять, вигорання може настати менш, ніж за 2 місяці.
 • Чи можу я виконувати цю роботу?
 • Чи є сенс тут працювати?

Адаптація

Нову роботу ми починаємо із завзяттям. Докладаємо максимальних зусиль, погоджуємося на понаднормові, намагаємося догодити начальнику.

Небезпека: перенесення акценту із внутрішнього змісту роботи на зовнішні аспекти (скласти враження, завоювати довіру, бути завжди привітним, безвідмовним, стресостійким).

вигорання

Часом ми маємо завищені очікування від себе та від роботодавця. Важливо іноді переглядати деталі, залишаючись, таким чином у реальності. Безумовно, ми вправно працюємо на всі 100% і це добре. Важливо у драйві адаптації не втратити себе.

Що означає не втратити себе?

Питайте себе: як самопочуття, чи подобається їжа, одяг, робота; чи погоджуємося з тим, що ми маємо робити; з позицією начальника чи поведінкою колег.

Щось ми толеруємо, щось прощаємо, забуваємо, не помічаємо. Гірше ж, якщо ми зраджуємо своїй внутрішній позиції, робимо наперекір, не узгоджуємо із совістю. Спершу нам важко на душі, а згодом, коли такого «мовчазного стресу» стає забагато, ми починаємо втомлюватися, закрадається пустка.

Стабілізація

Частина роботи виконується рутинно, «на автоматі». Важливо, все ж таки мати діяльність, яка приносить свідоме задоволення. Деколи ми не цілком свідомі, чого ми це робимо. Тоді можна поцікавитися, які вторинні вигоди має моя робота. Вчасно відпочивайте. Більше турбуйтесь про себе!

Профілактика психологічних проблем, пов’язаних із роботою

Self care – турбота про себе

Від народження ми відповідальні за себе та своє життя. Ми ладні не тільки вибирати, але й турбуватися про себе найкращим чином. Тому помічайте втому ще до того, як вона настала: щогодини короткі 10 хв паузи, під час обідньої перерви спробуйте прогулятися поза офісом; виконуйте спершу складніші завдання, щоб завершити робочий день більш легкими, не нав’язливими справами

Здоровий сон

Якщо вранці складно вставати, ви декілька разів поспіль відкладаєте будильник, це може бути першою тривожною ознакою вигорання.

Здоровий міцний сон (7-9 годин) – запорука продуктивного робочого дня. Ви маєте знати: платою за недоспану ніч буде важкий день, надлишкова вага та розлади здоров’я. До речі, після обіду можна трошки, приблизно 20-30 хв подрімати – take a nap. Короткий сон чудово відновлює ваші сили!

здоровий сон

Готуйтеся до сну правильно: за 2 години до засинання погасіть яскраве світло, не вживайте енергетики, не користуйтеся
ґаджетами із яскраво увімкнутими екранами, добре провітріть приміщення.

Здорова їжа

Так-так, і не більше двох чашок кави на день 😉 Не лінуйтеся, приготуйте нарізані свіжі фрукти та овочі для перекусу, не зловживайте печеньками. Обов’язково виділіть час обіду, не відволікайтеся на розмови та дзвінки адже їжа, сприйнята у режимі стресу, погано засвоюється.

Особистий час зранку

Чи можете ви собі уявити, що прокинувшись на 1 годину раніше, ви зможете спокійно поснідати, почитати улюблену книгу, помедитувати та помріяти?

здорова їжа

Такі майндфулнес ранки стали вже трендом як і coffee to go. Подейкують, що вони сприяють вашому успіху 😉

Скринінг здоров’я

Хоча би раз на рік перевіряйте стан свого організму. Робіть повне обстеження: це дозволить попередити та виявити хвороби на ранній стадії. Пам’ятайте, ви потрібні собі та своїй родині. Роботодавець, на жаль, не завжди такий обачний. Саме тому, наймаючись на роботу, спитайте про соціальний пакет.

Ментальне здоров’я

Якщо симптоми вигорання на роботі не піддаються корекції понад місяць, слід звернутися до психолога. Провідні корпорації вже турбуються про здоров’я своїх співробітників, бо усвідомлюють, що від цього залежить успіх компанії. Таким чином, у працівників є опція звернення до фахівця із психологічного здоров’я або ж є завжди можливість самостійно підшукати спеціаліста, який надасть необхідну консультацію.

image color pick

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 голосів, середній: 4,71 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.