Дежавю – здається, це вже було

1 302

Déjà vu – із французької – вже бачене раніше, дежавю. Мабуть, це траплялося з кожним: сприймаючи ситуацію, вона видається нам знайомою. Мить за миттю, ми ніби вгадуємо, що буде далі…Чи безпечне таке явище і про що воно сигналізує, розповість Ірина Давиденко.

Ірина Давиденко

Психологиня, фахівець у галузі екзистенційного аналізу та логотерапії – Ірина Давиденко

У своєму творі «Майбутнє психології» Еміль Буарак вперше вжив поняття «дежавю». Молодий вчений спирався на досвід античних часів. Пізніше його творами зацікавилися такі відомі письменники як Джек Лондон, Лев Толстой, Чарльз Дікенс.

Може я маю здатність провидця?

Насправді, це адаптивна функція нашого мозку: контроль, моделювання найбільш безпечних та знайомих ситуацій. Звичайно, психоаналітики обов’язково би поцікавилися, чому саме ця ситуація була збережена та відтворювана вашою свідомістю. Однак, залишимо ці здогадки для зустрічей у кабінеті зі своїм терапевтом.

Хтось може вважати дежавю помилкою пам’яті: нова інформація ніби відтворюється із досвіду. Якщо такі переживання стають болісними та частими, вам слід звернутися до лікаря, дослідити функціонування мозку, адже це може свідчити про наявність такого захворювання як епілепсія.

Менше містики!

Дослідження нейропсихологів стверджують, що 60-70% із нас мали досвід дежавю. Цікаво, що дежавю частіше «відвідує» людей віком 15-25 років (час інтенсивного дорослішання). У похилому віці цей феномен майже не трапляється.

Оскільки це – миттєве переживання, яке складно викликати у дослідницьких умовах, існує ряд теорій щодо його виникнення.

ефект дежавю
Фото – Ian Robinson
  • 1.Помилкові мозкові сигнали. Переживання минулого та теперішнього змішуються, – можливо звідси й ідея реінкарнації.
  • 2.Наступна теорія говорить, що мозок таким чином доповнює інформацію, якої не вистачає.
  • 3.Помилкове збереження інформації у довгостроковій пам’яті (опрацьований досвід, який є добре відтворюваним: дитинство, школа, здобуття професії…) замість короткострокової (те, що щойно відбулося).
дежавю синдром
Фото – unsplush

Психологиня Енн Клірі в Державному університеті Колорадо, у своєму дослідженні у 2008 році, виявила, що дежавю слідує за моделями, які ми асоціюємо з пам’яттю, зокрема з пам’яттю розпізнавання. Саме такий спосіб дає нам зрозуміти, що ми стикаємося з чимось, що ми бачили чи переживали раніше.

Професорка Клірі здійснила кілька досліджень, які виявили, що дежавю – це форма впізнавання. Її робота говорить про те, що наша пам’ять зберігає образи предметів фрагментовано. Коли між старим та новим досвідом є певне перекриття (схожість), у нас виникають сильні почуття щодо зв’язку, які ми трактуємо як вже бачене колись.

Досліджуючи хворих на епілепсію, вчені виявили, що стимуляція мозку в зоні гіпокампу (формування довгострокової пам’яті) та мигдалеподібного тіла (емоції), може викликати епізод дежавю. Відтак, можна сміло стверджувати, що дежавю пов’язане з нашою пам’яттю.

Майже кумедна історія

«Хронічне дежавю», – так назвали вчені відчуття, які були виявлені у чотирьох людей похилого віку. У них склалося враження, що вони ясновидці – старенькі відчували, наче те, що зараз відбувається, їм вже знайомо.

дежавю у старших
Фото – Matthew Bennett

Зловити феномен

Хочу познайомити вас із феноменологічним змістом, суттю. Будь-що сприйняте нами має певну глибинну суть. Майте сміливість бачити щось своє унікальне, довіряйте собі! 

Чи дійсно воно так?

Так, мені може здатися, що я був у цьому місці, і мене глибоко торкається те, що слідуватиме далі. Така тонка при-сутність. Майже впевнена, це буде для вас щось особливе. Навіть, якщо для усіх інших це дрібниця,  для вас це цінне переживання.

Під час переживання дежавю тривога підвищується, серце б’ється частіше: ми немов присутні у декількох реальностях одночасно.

Проте, чи має на меті психіка нас спантеличити?

Можливо, щось насправді важливе намагається «достукатися до вас».

Чи може дежавю бути небезпечним?

Психіатрична наука вважає, що патологічне дежавю відрізняється від звичайного кількісними та якісними ознаками. Тому небезпечність, «захопленість в колі пригадування, впізнавання», може бути за умови, коли цей стан неперервний. І це унеможливлює здатність людини взаємодіяти із реальністю, коли не знаєш, на що можеш спиратися і чому довіряти.

(Радимо подивитися фільм «Дежавю»)від редакції.

Головне зображення (the main picture) – Daiga Ellaby

Оновлення – 16.09.20

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.