Бути чи не бути – або чому так важко зробити вибір

462

Обираю нову пральну машинку. Останній раз такою технікою цікавилася 14 років тому. Тож, як сучасна людина з доступом до будь-якої інформації в інтернеті, починаю вивчати варіанти. Вже за пару годин занурення відчуваю, що тону: безліч суперечливих порад, неймовірна кількість параметрів, які необхідно порівняти, тисячі відгуків… Все це заважає. Я не можу одразу зробити вибір! 

Але чи настільки добре мати необмежену кількість варіантів, якщо обрати щось одне настільки складно? Бо ж із вибором сучасна людина стикається щодня. І часом стає лячно обирати. Для такого стану навіть є термін «параліч вибору».

як зробити правильний вибір
фото – google search

Баррі Шварц про пастки різноманітності

В мережі натрапила на книгу Баррі Шварца «Парадокс вибору: чому більше значить менше», яку він випустив ще у 2004 році. В книзі автор обґрунтовує, чому занадто великий вибір насправді робить людей нещасливими. 

Його дослідження показало – люди, які щоразу намагалися зробити найкращий вибір у всіх сферах життя, часто відчували пригніченість. Процес вибору займав набагато більше часу, і як наслідок, вони не відчували задоволення від обраного. Люди страждали на тривогу через неідеальний вибір, і продовжували роздумувати, чи був би інший варіант кращим. Наше улюблене, «а що, якби».  

До того ж більший вибір є причиною ескалації очікувань. Якщо людина обирає з невеликої кількості варіантів, їй досить того, що обрана річ є просто достатньо хорошою. Але маючи безліч пропозицій, складається хибне враження, що серед них неодмінно знайдеться той омріяний, ідеальний варіант. Тобто, просто хороша річ вже не задовольняє, а розчаровує. Це ще й розвиває почуття провини за «неправильний вибір». А коли такі ситуації трапляються регулярно, відчувати себе щасливим просто неможливо. Тут і до депресії недалеко.

Саме тому мені було так важко обрати пральну машинку. Бо я відчула необхідність докладно вивчити усі варіанти, знайти відмінності та порівняти. Адже так безвідповідально просто взяти й витратити гроші на щось, не спробувавши отримати найкраще. Проте нескінченні поради в інтернеті, експертні оцінки лише плутали, а не полегшували вибір. І як тут не відчути пригнічення? І як не звинуватии себе у невмінні обрати елементарно пральну машинку? А якщо доведеться обирати щось глобальніше?

Чому важко зробити вибір – думка психолога

Це питання прокоментувала кандидатка психологічних наук, практикуюча психологиня – Ганна Чепурна:

«Якщо говорити про повсякденний споживчий вибір, то на мою думку, не все так однозначно. Мати вибір – це, звісно, добре. Та обирати щось, увесь час свідомо спираючись на факти та дослідження, дуже виснажливо. Аби не відчувати постійний стрес від необхідності вибору, у людини вмикається такий захисний механізм як стереотипність. В магазині це можуть бути стереотипи, нав’язані рекламою або ж звичкою. Тобто ми штучно обмежуємо для себе кількість варіантів. Це цілком нормально, адже так ми захищаємо психіку від напруження. Проте ж у палиці два кінці, й коли ми постійно мислимо стереотипно, нами легше маніпулювати. Адже від постійного свідомого вибору залежить якість нашого життя.

Можна подивитись на проблему і з точки зору конкретних історичних умов, в яких ми знаходимося. Наприклад, у наших батьків в минулому не було ніякої можливості робити вибір. Ні в чому. Бо в авторитарній системі вибір робиться за пересічну людину. Ми до цього звикли та часто просто не вміємо, чи навіть боїмось обирати самостійно. В сучасних умовах ми ж буквально змушені щодня щось обирати, а це складно. Втім, як тільки ми зважуємось на щось, зупиняємось на одному варіанті, стає легше, бо вмикається механізм дії. Але ж одразу постає необхідність робити наступний вибір – і так весь час».

чому важко обирати
фото – google search

Багатозадачність та необхідність постійно робити багато великих та маленьких виборів одночасно – це наша реальність. Це породжує стрес та тривожність. Спеціалісти з Каліфорнійського технологічного інституту провели дослідження, згідно з яким оптимальна кількість позицій, з яких людині комфортно обирати – це 12. Залежно від природи вибору це число може коливатись у більший чи менший бік, але загалом лишається в діапазоні від 8 до 15. 

У згадуваній вище книзі Шварца є така фраза: «Достатньо добре – це майже завжди достатньо добре». Мається на увазі, що не завжди варто прагнути до ідеалу та намагатись обрати най-найкращий варіант. Інколи достатньо і просто хорошого. Може це і є секрет безстресового вибору? 

До речі, не порадите, яку пральну машинку мені купити? Бо я так і не обрала…

Головне зображення – Brendan Church

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 голосів, середній: 4,67 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.