Як матюки впливають на людину?

19 571

Спочатку було Слово. І потім було слово. Багато слів: добрих, злих, всяких…Словом можна вбити. І не лишень когось, але й себе. Особливо, якщо це матюк. Скажеш раз – і замість тисячі слів. А матюки впливають на людину, як радіація. Шкода, що мало хто в це вірить. Але що таке мат? Лихе слово? Яку енергію несе той, чи інший грубий вислів? Сьогодні з’ясуємо і обов’язково здивуємо вас сенсаційною інформацією. Усі секрети розкриють психологиня Ірина Давиденко та священник УГКЦ, екзорцист – отець Роман Дубік.

Ви ніколи не задумувалися, чому слова «мат» і «матір» мають спільний корінь? Чому усі матюки пов’язані з сексуальним життям людини? Адже вся та словесна гидота характеризує функцію продовження роду: від матері до дитини. Саме материнський прокльон – один із найстрашніших духовних зарядів, які може отримати чадо.

Тому, коли людина використовує мат в повсякденному житті, вона вже наче проклинає себе, свій рід, дітей, своє батьківство загалом.
Але будьмо максимально чесні, ми не звикли дивитися на такі речі глибоко. Більшість людей завжди говорить, що це просто так, «для зв’язки слів», несерйозно. Але ж водночас, усі прекрасно розуміють, що за цим всім стоїть щось більше – тут залучена духовна сфера, психічна і навіть наукова.

До речі, доведений факт:
В країнах, де нема матюків, які б вказували на дітородні органи, не виявлено дітей, хворих на ДЦП та хворобу Дауна. Водночас, у нашій країні…ну ви і самі все розумієте.

На вулиці, в магазині, в маршрутках, у парку, у школі, зрештою, – усюди матюки. Вікова категорія така ж широка. І це не на жарт лякає. Не матюкаються хіба що немовлята.

Що керує нашими людьми? Невже це спричинено великим рівнем злости та ненависти? Як саме впливають матюки на організм людини? І чи можна (на основі почутої лайки від людини) одразу вішати ярлик «неінтелектуальна, некультурна, нерозумна…»? Спробуємо з’ясувати разом із нашими експертами.

Що є основною причиною до лихослів’я?

Ірина Давиденко

Психологиня, фахівець у галузі екзистенційного аналізу та логотерапії – Ірина Давиденко

Це запитання слід адресувати саме тій людині, яка лихословить. Оскільки відповідь «матюкатися – соромно» можна отримати, хіба що в анонімному опитуванні.
Яка приблизна картина на нас чекає? Залежно від статі, статусу, віку, культурного рівня – відповіді будуть різнитися. Звичайно, скажете ви, надзвичайно важлива сама ситуація!
Використання ненормативної лексики серед мужчин, наприклад, сприяє викиду чоловічих гормонів, які знижують вплив стресу, людина стає агресивнішою, це додає впевненості та суб’єктивного відчуття сили, домінантности.

via GIPHY

священник української греко-католицької церкви, екзорцист – o.Роман Дубік

Найперше матюки, чи лихослів’я, описуються як прокляття. Тому, коли людина лихословить, вона висловлює незадоволення до світу, до себе, до когось і так далі. Історично (звідки воно взялося) пішло це ще від волхвів, чаклунів на сучасний лад. Коли ті ворожили, то використовували назви божків, вигуки до них – відомі усім тепер матюки. Тому кожне лихе слово – це прокльон. Вигук до тих божків, заклик на щось недобре. Але все впливає на те, чому людина матюкається:

  • в якому середовищі жила;
  • чи людина себе любить. Так-так.
  • чи з народження людина є бажаною, чи ні. Це має вирішальну роль у подальшому житті.

Якщо порівняти людський організм із деревом, то можна сказати так: людина народилася, класна, гарна. Тут раптом, її, як те дерево, певна життєва обставина надломила, вплинула на неї. І на кожному дереві залишаються ґудзи, які з часом лишень болять. Так само з людиною. Ті всі ґудзи: образи, сварки, домашнє середовище, садочок, школа, університет, робота, геть усе лишає свій слід.

Ви все ще гадаєте, що матюки і лихослів’я не мають жодного впливу? Тоді подивіться на своє життя.

Звісно, можна іноді приперчити якусь ситуацію, чи то якийсь раптовий стрес, чи улюблене горня випало і розбилося, чи сам добряче гепнешся. Але ж не у повсякденному житті, в розмові з батьками чи друзями, на роботі чи у транспорті. Тоді виникає одне питання, а може ви живете у постійному стресі? І у вас постійно якісь проблеми. І одразу ж наступне, ви ніколи не задумувалися, чому в житті вашому стільки невезіння, бід, хворів, невдач і проблем?

Що найчастіше спонукає людину використовувати мати?

Ірина Давиденко:

Деколи клієнти на терапевтичній сесії запитуються, чи можна матюкатися? Можна – бо це допомагає людині максимально виразити її переживання, додати точних «фарб» у розповідь. Деякі колеги, називаючи свій метод провокативним, зловживають «гарячим слівцем». Але у мене більше викликає занепокоєння сам клієнт, який шукає такого «особливого підходу» та толерує лайку. Чому?

Ненормативна лексика – це про порушення норми, порушення меж та поваги. Що відбувається з нами, коли ми чуємо це у свою адресу? – Ми теж стаємо агресивними, нам стає боляче, це «отруює атмосферу», немов шкідливі викиди.

Матюкаються в армії, на передовій, коли падає літак, інакше кажучи, коли це питання життя і смерті, коли інших слів дійсно немає і бракує часу, бо потрібно вижити. Але життя це не постійне поле бою, та не для усіх. Декому пощастило менше, і людина чинить, як знає, при цьому страждає. Хто може допомогти? Крім психологів, це може бути душпастир, священник, вчитель, батьки, справжній друг, який помітить, що людина повільно «котиться не туди».

Що найчастіше спонукає людину використовувати мати? А все дуже просто:

  • емоційна напруга
  • особиста невпевненість
  • бажання домінувати
  • ідентифікуватися із певною групою
  • вираження агресії, безпорадности

о.Роман Дубік:

Під час дій екзорцизму (обряд вигнання бісів та інших надзвичайних істот з одержимої від них людини за допомогою молитви та певних ритуалів – вікіпедія), наприклад, людина теж матюкається. Тобто демон, який сидить в людині, тою лайкою проклинає священника. Найкраще, старатися замінити ці слова, коли хочеться якось грубо висловитися. Не можна їх використовувати. Матюки впливають на людину, як радіоактивне випромінювання.

via GIPHY

Та обставини і середовище бувають різні. Але багато чого залежить від самої людини. В мене тато був простий працівник на заводі. Але він ніколи не матюкався. І як це хтось робив збоку, то батько одразу зауважував тій людині.

Може раніше було менше факторів, які б спонукали людину до лихослів’я. Я питався старших людей, вони не пам’ятають такої грубої лайки, яка є тепер. Бо все-таки є різниця між українським матюком, і, наприклад, російським. У нас «най тебе качка копне», «ворона би тебе вкрала» – це собі одне, але коли це вже вказується на конкретні органи – то це прямо заклинається на якусь біду.

Але невже людина не може самостійно контролювати те, що вона говорить? Може і не може одночасно, кажуть психологи.

Копролалія – неконтрольоване вживання ненормативної лексики, її вигуки. Це психіатричний симптом, притаманний таким хворобам, як синдром Туретта, шизофренія, манія, прогресивний параліч. Основною характеристикою є деградація особистості, проблеми із керуванням афектами, агресивність. Чому я про це згадала? З одного боку, це дозволить нам замислюватися перед тим, як звинувачувати людину, яка лається, – можливо, вона просто хвора. А з іншого боку – хороша мотивація не бути схожим на психічно хвору людину.

Ірина Давиденко

Коли людина вимовляє мати, які характеризують статеві органи, то одразу все те «добро» відправляє на свої ж. Але найгірше не це. Жахливого впливу лайка завдає і людям, які просто знаходяться поряд із тим, хто матюкається. Це як пасивний курець, який вдихає шкідливий дим сигарет. І фраза «болить душа» цілком правдива і навіть доведена. Вчені з Мічиганського університету (США) давно з’ясували: від фізичного удару й «удару словом» активізуються однакові ділянки мозку. І нерідко людина, яка побула в оточені матюкливих осіб, опісля відчувала себе фізично погано.

Чи правда те, що всі погані слова, які людина комусь адресує, вертаються їй же самій?

о.Роман Дубік:

«Так. Матюки свого роду впливають і на людину, яка промовляє, і яка їх просто слухає. Якщо хтось з близьких ну сказонув це десь-колись, ну гаразд, ще можна якось миритися. Але якщо це постійно, то напрошується просте питання: а для чого? Ну чому ти лаєшся, спитайте?

Матюк – це ж не просто так, для зв’язки слів. Ні. Мова – це ж святе. Українська, англійська, та будь-яка мова – святе. За допомогою слова, ми спілкуємось, ми молимось до Бога. Не матюкатися, категорично. Матюк – зло, яке ти робиш комусь і собі.

матюки

Коли ти кидаєш на людину певний негатив, то він тобі все одно повертається. Той негатив, звісно, вплине і на адресата, але тобі повернеться удвічі сильнішим ударом. Він повертається ЗАВЖДИ! На тебе, на твоїх дітей, на онуків і так далі. Тому, в сім’ях, де матюкаються батьки, часто виникають проблеми. Такій сім’ї, між іншим, важче стати успішною, багатою. Я не бачив таких: сім’я – гарна, багата і матюкається. Ну не вірю я в це. Не вірю в таку модель успішної сім’ї.

За таким же правилом діє добра справа. Коли ти когось благословляєш, щиро радієш за людину, бажаєш їй добра, то тобі це вернеться теж у подвійному вигляді. Все просто».

…матюкатися – це так, якби плював вгору. Першим, хто страждає від цього зла, є той, хто це робить.

Ієром. Даниїл Дербаль

Та куди дітися сучасній людині від лайливої лексики, якщо та активно увійшла у попкультуру, літературу, телебачення… Чого варті пісні з матюками, які слухають і діти, і дорослі. А скільки художніх книг друкується, без особливої цензури. Дитині, наприклад, не обов’язково рости у сім’ї, де батьки «посилають» один одного. Їй достатньо увімкнути телевізор на музичному каналі, чи зайти в You Tube. Коротко кажучи, з пеленок, дитина вчиться гламурно лихословити. Бо це роблять усі. То чому б і ні?

Як мають діяти батьки, якщо дитина почала використовувати лайку?

Ірина Давиденко:

Тут потрібно конкретизувати вік дитини:
1.Погані слова вона може принести зі садочка, почути на вулиці. Дитина лихословить несвідомо. Щоб не закріплювати цю хибну звичку, не потрібно якось по-особливому реагувати, бо для дитини це означатиме «коли я говорю ці слова – я привертаю увагу дорослого». Кроки: бути спокійним, з’ясувати, де дитина і від кого почула ці слова; пояснити, що вони погані, що це не смішно.

2. Дошкільнята, молодший шкільний вік: погані слова виражають бунт, непокору, підсвідоме бажання бути поганим. Кроки: розважливо вияснити, чому дитина так себе поводить, що її на це штовхає, що вона хоче виразити такою поведінкою.

3. Школярі, підлітки, використовують лайку, бо хочуть бути «крутими», домінувати, показувати «мені все можна», я дорослий, я належу до певної групи. Важливо: крім загальної тактики, розповісти дитині, яким ще чином вона може бути більш дорослою, конструктивно виражати свої емоції, разом підшукати культурні замінники цих слів. Наприклад: нецензурна мова – зброя невпевнених слабких людей, вони таким чином захищаються, вони не круті, а лише хочуть такими здаватися

о.Роман Дубік:

Дітей треба навчати, не просто вчити «не можна, то погано». Показати, чим є багата мова. І як культурно себе можна проявити через мову.

Чому діти матюкаються? Вони хочуть показати свою дорослість, вульгарність. Це як закурити в 14. Такий собі вияв сміливости. Але от що мені подобається в українській мові, то це варіант слова сміливість – зухвалість. А це зовсім різні речі. От зухвалість – то демонстрація свого «геройства». «Випущу пару», мовляв. Матюкатися – це зухвало себе поводити.

via GIPHY

Чи можна говорити, що матюки все-таки впливають на людину, її фізичний і духовний стан?

о.Роман Дубік: «Чому не псується свята вода? Бо вона благословенна, намолена. А людина складається на 70% з води, от і думайте тепер».

Очевидно, що сьогодні відбувається загальне падіння культури на планеті! І матюки справді впливають на людину досить згубно. Навіть старші не роблять молодим ніяких зауважень, як ті десь лаються у транспорті чи на вулиці. І, ви знаєте, воно й не дивно. Хто хоче, щоб його послали куди подалі. А чого варті ті «справжні мужчини», які збираються в кафе за столом, разом із дружинами, коханими і навіть не слідкують за своїм потоком мовлення. А жінки, які гуляють у парку з маленькими дітьми і годують голубів «блінами» і паралельно покривають дахи «бляхами».

матюки

о.Роман Дубік: «У жінок, які під час вагітності задумували аборт, часто народжуються діти аутисти. А коли жінка матюкається впродовж вагітності, то дитина має шанс народитися з діатезом».

Що може врятувати людство від тотального очорнення планети та свого інтелекту? Книги? Віра? Любов? Усе разом взяте? Може це всього лише бажання – бути Людиною.

о.Роман Дубік: «Це, насправді, велика проблема в нашому суспільстві. Прийшла радянська влада свого часу, яка не вірила в Бога. Окрім голодоморів, розстрілів, вивезення людей, та влада майстерно вбивала духовність. Сама культура мовлення та спілкування змінювалася, ставала вульгарною. Те, що ми спостерігаємо зараз».

Слово було початком усього. Наше завдання докласти зусиль, аби те ж слово не стало причиною кінця.

Головне (the main picture) та інші зображенняwallhere.com.

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (54 голосів, середній: 4,24 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.