Шкільний терор – про що мовчать ваші діти

4 686

До нового шкільного року залишилося зовсім трохи й діти от-от поринуть у навчання. Хтось переходить у нову школу, а комусь некомфортно й у старій. Причина часто – шкільний терор однолітків. Та з 2019 року діє Закон України «Про освіту», в якому є суттєве доповнення. Йдеться про булінг (цькування), коли над дитиною під час освітнього процесу здійснюють дії, які полягають у фізичному, психологічному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій. Але чому батьки часто не помічають, що їхня дитина жертва, або ж навіть агресор?

булінг в школах

Школа виживання

Агресія сучасних дітей, особливо в Україні, просто рве береги. І ніхто не поспішає знайти головну причину, фактор, який перетворює звичайну дитину в неконтрольованого агресора.

Ось ми помахали своїй дитині рукою, дали кишенькових грошей, сказали «гарного дня» і двері школи зачиняються. За ними розпочинається справжня боротьба за виживання. І серіал «Школа» – це ще квіточки.

булінг агресія
фото – з You Tube каналу Lele Pons

Якщо дитина агресор

Зазвичай виявити того, хто стібеться над усіма абсолютно нескладно. Бо це очевидно. Дехто дотримується легкої форми, а є діти, котрі погрожують, принижують гідність, навіть влаштовують бійки.

Де ж криється той корінь зла у милій, на перший погляд, дитині? Як показує практика, ані педагогічні наради, ані практичні психологи і батьківські збори не дають особливого результату. Бо все починається з дому.

шкільне цькування
фото – google search

І як би батьки не заперечували цей факт, поведінка їхніх дітей у школі найбільше залежить від стосунків та атмосфери у сім’ї! Жодна заслужена вчителька України не прищепить любов до світу вашій дитині, якщо ви цього не зробите.

«Не давай по собі їздити», «ти кращий за них усіх», «та що твоя вчителька розуміє» – хіба не типовий виховний набір сучасних батьків? А чому не розкрити це якось по-іншому: «умій відстоювати свою позицію», «ти для нас найкращий, але не забувай, що в інших дітей також є батьки, які їх люблять», «вчитель часом може бути неправий, але в нього більше досвіду, вмій знаходити компроміс».

шкільне цькування
фото – з You Tube каналу Lele Pons

Діти булять, бо шукають своєї переваги . Хочуть відчути силу над кимось, аби мати значущість. Найімовірніше, тої важливості бракує в найближчому спілкуванні. Вони зляться на власну ситуацію, але виливають її на когось слабшого.

До слова, ми проводили невеличке дослідження в мережі Instagram і опитали 1000 респондентів (у віковій категорії 18-30 років): «Чи були ви у школі коли-небудь свідком булінгу?»
68% – так, 32% -ні.

агресія учнів
фото – google search

Іноді діти проявляють агресію, бо й самі пережили насилля над собою. Найчастіше таке трапляється у сім’ях, де батьки піднімають руку.

Або ж у них немає конкретної моделі, яка б встановлювала моральні межі стосунків між людьми:

  • знущання зі слабочуючих дітей;
  • знущання з дітей з порушенням зору та іншими особливостями фізичного розвитку;
  • цькування молодших;
  • насмішки з дітей із зовнішніми особливостями (великі вуха, ніс, маленький зріст чи зайва вага);
  • булінг над розумними чи інтелектуально обдарованими дітьми тощо.
булінг в школі
фото – google search

Щоб дитина не стала агресором, ОБОВ’ЯЗКОМ батьків є навчання дитини (ще змалечку) любові до світу, людей; роз’яснювати, що усі ми різні, але по-своєму прекрасні.

Дитина потребує вашої любові найбільше саме тоді, коли вона менш за все на неї заслуговує.

Е. Бомбек

Якщо дитина жертва

Щиро кажучи, не знаємо, що важче для батьків: дитина-агресор, чи дитина-жертва. Та усім треба пам’ятати, тепер за булінг введено судову відповідальність. Тому уважними мають бути обидві сторони.

шкільний булінг
фото – google search

Якщо дитина зізналася, що є жертвою булінгу в школі, не поспішайте з гучними заявами: «а чого ти лізеш до них?», «треба було дати здачі» і таке інше. Повірте, це останнє, що хоче почути ваша дитина в такий момент.

У кожної людини є право – любити іншого, або не любити, поважати, або не поважати … Але ні у кого немає права бити людину по обличчю – нехай навіть просто словесно.

Спробуйте підтримати дитину, дайте їй зрозуміти, що ви поруч і разом зможете вирішити цю проблему. Адже принижена особа відчуває тривогу, пригнічення та навіть паніку.

Якщо від приколів над вашою дитиною дійшло вже й до прямих погроз, чи навіть побиття (хоча на це не варто чекати), тоді дії мають бути такими:

  • повідомити вчителів (дирекцію школи, класного керівника), котрі зобов’язані слідкувати за поведінкою агресивних учнів;
  • якщо намагання познущатися з вашої дитини продовжуються, постарайтесь провести спокійну бесіду з булером і нагадати, що за цькування тепер треба відповідати перед законом; бо часто після таких розмов до вашої дитини причеплять ще одне клеймо «ябеда»;
  • не допоміг і цей варіант – фіксуйте погрози на камеру, зберіть очевидні докази та ідіть в суд.
шкільний терор
фото – google search

А головне, не забувайте, діти дивляться на світ по-іншому. І скільки поколінь, стільки й поглядів. Єдине, що не втратить свого значення у вирішенні проблеми – це батьківська любов. Вона завжди стане рятівним кругом для вашої дитини.

Геть шкільний терор – тільки вперед!

А для тих, хто ставав, чи є жертвою булінгу, радимо не здаватися. Шкільний терор терпіли і Тейлор Свіфт, і Майлі Сайрус та багато відомих українських зірок. Проте жодні цькування не завадили їм стати успішними.

Пам’ятайте, дитина-булер насправді дуже нещасна і врази морально слабша за дитину-жертву. Тому виховуйте в дітях віру в себе, бо це запорука спокою та гармонії. Тоді жодний шкільний терор однокласників не викликатиме у дитини тривоги та паніки.

Головне зображення (the main picture) – google search

Інформацію оновлено – 13.08.20

image color pick

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.