Секрети домашніх тварин – каністерапія

3 057

У світі налічується понад 700 видів собак. А люди, в котрих є такі домашні улюбленці, живуть довше. Так-так, це факт. Собака завжди зуміє забезпечити вам активне життя – щодня! Але перевага цього чудового товариша ще й у тому, що він радо доповнює свого господаря, є чудовим терапевтом, вміє дружити з дітьми. А в розвинених країнах існує навіть таке поняття як каністерапія – де собак навчають бути поводирями для людей з обмеженими можливостями. Це допомагає такій людині швидше пройти соціалізацію у суспільстві та навчає спілкування. 

Чи варто заводити собаку? Як дати собі раду з домашнім улюбленцем та дитиною? Котра порода собак найнебезпечніша для вашої дитини? Чи скоро в Україні розвиватиметься каністерапія і чи виховуватимуть собак-терапевтів? Про все це розкажуть наші кваліфіковані експерти з питань соціалізації собак, дресування, взаємодії собак та людей Оксана Ґалан та Сандра Береговенко.

Чому собак вважають справжніми друзями людини?

Оксана Ґалан

співвласниця та провідна фахівчиня з корекції поведінки домашніх тварин Школи взаєморозуміння з тваринами «Pets&People».

Напевне тому, що вони не можуть нам нічого сказати чи заперечити. Але насправді, думаю, що причина в нашій потребі в безумовній любові. Ми відчайдушно її прагнемо, тому вибрали ефектну соціяльну тварину, яка дає нам змогу задовольнити цю потребу.

сандра береговенко

Сандра Береговенко

засновниця та керівниця у ГО «Серце, єдине на двох», директорка Harmonic Dog – професійна школа хендлінгу та виховання Господарів собак.

«Друзі» – не зовсім те слово, яке я б використала в описі стосунків людини та собаки. Собака – швидше ідеальний член нашої сім’ї, ніж просто товариш. У чому унікальність собаки серед всіх домашніх улюбленців?

Почну з глибин, бо там приховано найцінніше. В дикій природі більшість видів тварин живуть певними соціяльними об’єднаннями: бджоли – роями,  риби – косяками, коні – табунами, леви – прайдами. Серед них – Сім’я – притаманна як нам, так і собакам. Нарівно з Сім’ями також існують Зграї. Це не однакові поняття, бо еволюційно сформувалися з різними кінцевими цілями, методами та внутрішніми законами.

каністерапія в Україні
фото – Rebekah Howell

Завдання Сім’ї та її Лідерів: захищати, підтримувати, зберігати та навчати. Створити ідеальні умови, що дадуть можливість народжувати та виховувати сильних нащадків. Тому Сім’я створюється на довгі роки. Цілі Зграї – протилежні. Це тимчасове групування, що формуються з метою природного генетичного відбору, внаслідок якого виживуть та підуть в подальше розмноження лише найкращі особи. 

На жаль, ми частіше живемо в умовах Зграї. Тому сьогодні, більшість людей, що беруть цуценя додому,  керуються внутрішньою потребою створювати саме сімейні стосунки з їх цінностями: неконфліктности, взаєморозуміння, взаємоповаги та підтримки, турботи та захисту. І жодний инший вид домашніх улюбленців не здатний нам дати це в тій повноті, як собаки.

Особливості таких стосунків

Ще одна особливість стосунків між людиною та собакою: здатність чотирилапих до аналітичного нюху. 

Еволюційно ми втратили відчуття широкого спектру запахів, їх глибокого поділу та аналізу. Наших можливостей вистачає лише на просту градацію основних напрямків. Собаки ж володіють унікальною здатністю не лише розрізняти тисячі нюансів та запахових шлейфів, але і аналітично зіставляти отриману інформацію, читаючи запахи, як книжку про минуле та майбутнє. 

Наші думки  – це теж набір «гормональних лекал», тому природні «таланти» собак створюють враження, ніби вони розуміють нас «зі середини».

Безцінно в стосунках, коли близька людина розуміє погляд, жест, бажання та потреби, без додаткових словесних пояснень. Тому пес стає нам ідеальним другом, в контексті взаєморозуміння «без слів».

В дітей цей момент проявляється глибше та ще цінніше: мала дитина не може повноцінно висловити почуття та думки за допомогою мовлення, та часто наштовхується на глухі стіни непорозумінь з боку дорослих. А спілкування з собакою легке, швидке та комфортне.

До цих двох якостей собаки – високосіймейність та здатність спілкуватись без слів, «читаючи думки», – додайте десятки інших: вдоволення нашої потреби турбуватися про когось, любити та піклуватися; можливість приємно проводити час в іграх та фізичних вправах; пригасити самотність та страх.

Собака – це велика відповідальність, але вона приносить в наше життя набагато більше, ніж потребує натомість.

Що має вміти домашній пес? 

Сандра Береговенко:

Найцінніша ознака домашнього пса – висока соціялізація. Попри те, що слово популярне і часто вживане, – справжнє його значення знають не всі. Це процес формування ВЗАЄМНО КОМФОРТНОГО життя індивідуумів всередині людського соціуму.

Инакше кажучи, високо соціяльний пес – не лише той, який комфортний для навколишніх, а в першу чергу той, якому по-справжньому приємне життя у світі людей. Той, хто живе не в постійному стані підкорення та терпіння, а з глибоким ігноруванням більшості подразників та буденних конфліктних ситуацій.

Цього не можливо досягнути лише навчанням декількох команд. Необхідно виховати цуценя, сформувавши правильні соціяльні моделі поведінки. 

каністерапія та собаки
фото – ipet photo

З огляду на те, що пес не був створений для життя з людиною, і що навіть цілеспрямована селекція та тисячі років існування з нами не змінили сутність тварини, робота з виховання та формування світогляду собаки вимагає певних знань, а не простої «механіки» та «протокольних» дій.

Ви можете зустріти собаку, яка закінчила класичний вишкіл, можливо декілька, та її соціяльність під великим знаком питання. І навпаки: комфортних в співжитті собак, які знають лише три-чотири базових команди – безкінечні приклади.

Робота над світоглядом і вихованням нашого улюбленця починається не в сім місяців, і навіть не в чотири. Набагато раніше, перших три місяці від народження цуценяти, господар закладає (чи ні) фундамент моделей поведінки на довгі роки життя собаки. Власник, перейнявши естафету та правильно укріпивши і розширивши отриману базу, зможе виховати того, хто стане повноцінним, комфортним та активним членом суспільства. На жаль, буває і навпаки: зруйнувати завжди легше, ніж збудувати.

Оксана Ґалан:

Перше, що треба прийняти, як аксіому, — собака нам нічого не повинен. Він не просив нас поселяти його в багатоповерхівку посеред гамірних вулиць.

Друге — визначитися зі своєю ціллю. Ви хочете собаку-компаньйона? Спортсмена? Охоронця-захисника? І тільки після цього треба складати перелік навичок, які знадобляться для досягнення цілі. Вони будуть дуже різні. Але всім собакам треба вчитися жити в місті серед тисяч людей, сотень машин і мільйона дивних звуків. 

Взагалі в більшості випадків ми самі створюємо проблемну поведінку наших собак: неохайність, агресію, збудження. І майже завжди — це через незнання базової інформації про собаку. 

Як виглядає базова поведінка домашнього собаки?

Сандра Береговенко:

Врахуйте, що під час навчання улюбленця, нам доведеться блокувати деякі еволюційно інстинктивні речі, та сформувати альтернативну, подекуди зовсім неприродну для собак поведінку. І команди в цьому процесі – це не основний, а лише додатковий інструмент для швидкої корекції ситуацій.

Для прикладу: в дикий природі на небажаний контакт, різкий рух чи навіть удар пес відреагує зовсім по-иншому, ніж соціяльна собака в моменти випадково конфлікту з дитиною в парку чи зустріччю з ветеринарним лікарем. 

Отже, як виглядає оптимальна базова поведінка домашнього собаки? Це врівноважений спокійний пес, який не має страхів чи фобій до звуків, різких рухів, неочікуваних образів, конфліктів та можливих проявів неадекватних дій чи навіть агресії від інших. Собака, який справжнім ігноруванням реагує на громадський транспорт, зміну місця проживання, тимчасову самотність. Якому однаково легко спілкуватися з иншими собаками чи незнайомими людьми, так і без проблем уникати контакту, що не бажаний. 

Що таке каністерапія і чи поширена вона в Україні? 

Оксана Ґалан:

Каністерапія — це лікування з участю собаки. Але в нас часто плутають просто спілкування з тваринами і терапію. Підготувати собаку для каністерапії — це пекельна й величезна праця, як для собаки, так і для спеціаліста, який її готує. В Україні це ще не розвинено. Всім поки імпонує сама ідея, але для її реалізації потрібна база для підготовки, спеціалісти й відповідні собаки.

Сандра Береговенко:

Каністерапія – один з видів службової кінології, найцікавіший та дуже дієвий метод впливу на відчуття, поведінку та психіку людини. Найкраще результати різних видів каністерапії видно в роботі з дітьми, які особливо чутливі до взаємодії з собаками, бо їх комунікація ще не обмежена набутими віковими блоками, і формується на чистих глибинних рівнях природи. Мова тіла та жестів зчитується тим сильніше, чим менший вік особистості.

каністерапія з собаками
фото – Charles
собаки
фото – Charles

Найбільші помилки у самостійному вихованні собаки 

Оксана Ґалан:

Найбільша помилка — це і є самостійне виховання та навчання. Ми ж не збираємося навчати дитину органічній хімії вдома. Ми навіть ведемо її в дитячий садок, тому що там є спеціально навчені люди, які слідкують за новими методиками, ігровими матеріалами й иншими нюансами.

В сучасному світі зовсім необов’язково кудись їздити для навчання собаки. Але обов’язково, щоб був куратор — спеціаліст у своїй сфері, який дасть грамотний зворотний зв’язок про вашу частину роботи й вчасно зверне увагу на проблеми.

Wanna рекомендує: обов’язково подивіться фільми про собак: «Марлі і я», «Хатіко», «Меган Ліві», «Життя і мета собаки», «Шлях додому».

Як їх уникнути?

Сандра Береговенко:

Колись, дуже давно, в Англії мені сказали фразу: «Не можна до собаки ставитись як до людини». Для мене це прозвучало образливо. І лише через багато років я зрозуміла, що мова йшла не в контексті «добре чи погано», а в розумінні різниці між нашими видами.

Перелічу декілька найбільших помилок у вихованні собаки:

 • оцінювати поведінку та відчуття пса з точки зору людини. Ми все-таки наближені до приматів, які світоглядом відрізняються від родини псових (Для прикладу: те, що для одних – вияв любови та ласки, сприймається иншими проявом агресії);
 • думати про те, що собака «мстить», «заздрить», «ображається», «робить на зло» (Бо це лише наші з вами інтерпретації звичайних природних реакцій захисту життєвих потреб собаки);
 • вимагати від маленьких цуценят та молодих собак поводитися, як дорослі.
 • стверджувати до 10 місяців, що ваш собака дуже «чемний», та соціяльний.

Нюанс в тому, що більшість внутрішніх реакцій та відчуттів молодих собак природно маскуються. Це допомагає вижити в дикій природі, доки тварина фізично та психологічно ще слабка. Тому в нормі, всі маленькі цуценята потенційно привітні, безстрашні та чемні. Але як тільки собака починає формуватися в особистість, він отримує право на вияв справжніх відчуттів. Тому і найчастіше звертаються до кінологів після 9-10 місяців зі словами: «Все ж було чудово, але раптом вона поламалася…»

 • залишати (довіряти) виховання собаки дитині (Виховання когось – велика відповідальність, що потребує глибоких знань, досвіду, терпіння та реальної мотивації. Дитина сама потребує розумного лідера поряд. І свої помилки у вихованні собаки може пронести комплексами через все життя);
 • вірити міфам про те, що людина має постійно «домінувати» та вимагати повного підкорення, щоб собака без роздумів виконував всі побажання. Инакше пес стане керувати вами, як Вожак.

В дикій природі немає повідків, «удавок», «строгачів», шокерів, кліток та дверей.  Сім’я вовків живе не страхом, фізичним примусом чи агресією. Инакше вона швидко розсиплеться. 

Знання, досвід, розум, адекватність, врівноваженість, спокійна наполегливість – це інструменти справжнього лідера. І лідерство не виборюється, а заслуговується. Професійний кінолог буде вчити вас не як правильно «шарпати» зашморг на шиї цуценяти, а як керувати розумом собаки, навіть без дотиків. 

Зверну Вашу увагу: все, що ви навчите собаку, не коригуючи її фізично, – завжди піде на користь вашим стосункам. Те, що ви змусили зробити пса фізичним тиском, жорсткою амуніцією, страхом, агресією та погрозами його життю – назавжди зруйнує довіру до вас, як до розумного лідера.

 • повідець створений не для того, щоб керувати собакою, а щоб захистити від небезпек густонаселеного міста. Керує собакою довіра до рішень та вказівок лідера (Не відпускайте молоду тварину в сумнівних місцях, навіть якщо вам здається, що вона ідеально послушна);
 • агресія – це завжди страх: за власне життя, чи життя тих, хто дорогий.
ошийники для собак
на фото – шкіряні ошийники від olpr.

А страх не «лікується» покараннями, а лише підсилюється та переадресовується на инші об’єкти. Тому, якщо ви зіткнулись з виявом агресії, ваше перше питання має бути: чого пес боїться? Чому він захищається? Через кого така поведінка? Лише отримавши відповіді на ці питання, ви по-справжньому позбудетесь агресії від тварини.

Домашні улюбленці схожі на своїх господарів?

Сандра Береговенко:

Поведінка улюбленця не просто залежить, а є віддзеркаленням світогляду тих людей, які беруть участь у вихованні пса. Звичайно, що основний вплив на собаку має той, кому він найбільше довіряє та сприймає як лідера свого життя.

собаки і люди
фото – Gerrard Gethings

Саме цим нюансом користуються спеціалісти в каністерапії, бо в роботі з людьми та дітьми складно за короткий час отримати інформацію про справжній внутрішній стан людини. А володіючи навичками правильного «зчитування» реакції та поведінки собаки, та вміючи робити аналіз і правильні висновки, можливо за короткий термін отримати ту інформацію про власників, якою вони не можуть відверто поділитися. 

як завести собаку
фото – Gerrard Gethings

З тих же причин, собака, віддзеркалюючи кожну людину, буде поводитися по-иншому з різними членами власної родини. Бо ситуативний маркер світу для пса – людина, що поруч з ним. І собака перенесе  її світогляд у власні поведінкові реакції. 

де купити собаку
фото – Gerrard Gethings

Звичайно, якщо пес мав великий попередній досвід життя з иншими людьми чи тваринами, то віддзеркалення власника може бути менш панівним. Але якщо з маленького віку цуценя виховувала одна людина, і довготривалого тісного спілкування з иншими людьми не було, то пес виростає копією свого власника.

Саме тут прихована найбільша складність роботи зоопсихологів: якщо за ціль ставиться поміняти світогляд та поведінку собаки, працювати треба не лише з псом…

Оксана Ґалан:

Навіть в однієї й тої ж людини з однією й тією ж породою виходять зовсім різні собаки. Бо це різні особистості, вони не можуть вийти однаковими. А тим паче в різному середовищі. Та, безумовно, бувають й специфічні (властиві певній породі) поведінкові ланцюжки.

Кінолог – психолог для собак

Оксана Ґалан:

Ні, кінолог в традиційному розумінні цього слова — це дресувальник. Дресувальник — це спеціаліст, який навчає собаку навичок, як, наприклад, вчитель музики чи тренер з боротьби. Спеціаліст з корекції поведінки чи зоопсихолог — це той, хто більше копається в психології собаки й людини, структурі сім’ї та поведінковій медицині. Зараз відбувається активне розділення цих двох професій.

купити собаку
фото – Erda Estremera

Сандра Береговенко:

А як можна займатись вихованням та навчанням когось, не розуміючи основ психофізіології формування поведінки? І не лише самих собак, але в першу чергу людей, які живуть з ними поряд. 

Господар і собака – нероздільні речі. Не професійно та недоцільно працювати лише з собакою.

Навіть найпростіша механічна робота потребує певної інформації та розуміння законів. Що ж говорити про знання тих, від кого залежить життя та добробут цілих родин!

Кожний кінолог повинен мати глибоку та якісну базу знань, зокрема: етологію, психологію та зоопсихологію. Принаймні, такий задум.

Так, в нашій країні з профільною освітою проблема. Наразі не існує жодної державної програми навчання чи підготовки спеціалістів із зоопсихології. І поки – це різного рівня самоосвіта.

Але ніщо не стоїть на місці, наш соціум та його запити швидко змінюються. Все менше людей беруть собаку «на ланцюг» і «щоб охороняв», і все більше бачать у своїх  улюбленцях повноцінних членів сім’ї.

Собака у квартирі та дисципліна

Оксана Ґалан:

Безумовно собаку треба навчити нормально ставитися до певних обмежень. Проте в мене питання: що саме ви маєте на увазі під дисципліною? Аби всім мешканцям квартири жилося комфортно, треба визначити правила поведінки в домі. 

 • Чи можна собаці спати з вами на ліжку? 
 • А на дивані? 
 • Канючити смаколики біля столу? 

Як тільки правила визначені, потрібно СИСТЕМНО І ПОСЛІДОВНО їх дотримуватися. Не так, що сьогодні можна, а коли поганий настрій — не можна. Собаки не розуміють «сірого», тільки «чорне» й «біле». І чим більше буде прозорості й послідовності, тим швидше собака навчиться і тим щасливішим буде ваше спільне життя.

Каністерапія та лабрадори як найдобріші собаки на планеті

Оксана Ґалан:

Лабрадори такі ж різні, як і будь-яка инша порода. Є лабрадори, які не люблять инших собак або якихось певних людей. Крім цього, це великий й сильний собака, що потребує серйозного специфічного навантаження, притаманного саме цій породі. Тому все «залежить від».

Що стосується сімей з дітьми, то важливо не заводити собаку для дитини. Це утопія. Сімейна собака має бути для всієї сім’ї.
Наступний етап — яка ціль?
І лише потім вибирати породу.
Ми в Школі приділяємо стартовій консультації півтори-дві години, щоб люди, перш за все, дали відповіді на всі питання собі. І тоді вибір буде правильним.

Які породи найбезпечніші для дітей?

У всіх собак є зуби. Маленькі тер’єри можуть незворотно травмувати дитячу кисть, наприклад. Тому тут питання не в собаках, а в людях. Чи достатньо вони навчили дитину шанобливого ставлення до другої живої істоти? Чи навчили вони собаку тому, що в її індивідуальний простір може вдертися маленьке людське дитинча, і як собаці слід на це реагувати? Як собака може дати зрозуміти, що втомилася, а її зрозуміють і позбавлять настирливого спілкування, бо терпіння не може бути нескінченним?

5 причин завести собак

 • Більше рухатися в будь-яку погоду і в будь-якому стані. 
 • Простіше ставитися до життя і матеріяльних цінностей.
 • Навчитися жити теперішнім. Собаки — віртуози в отриманні насолоди від життя тут і зараз.
 • Стати відповідальнішими. Щоквартальна дегельмінтизація, щорічна вакцинація, профілактичні огляди й регулярне сканування околиць на появу неочікуваного ворога.
 • Собаки роблять вас більш організованою людиною.
 • Саморозвиток. Собака — це зона вашого внутрішнього росту. Вона буде саме такою, щоб ви змогли «прокачати» те, що треба.

Собака чи кіт?

It depends. Тут повертаємося до цілей. Мені особисто треба обидвох)

Головне зображення (the main picture) – Camilo Fierro

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 голосів, середній: 4,63 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.