Пожежі в Чорнобильській зоні – де захована правда

707

Хто минулого року не писав про Чорнобильську зону? Хто не згадував, як до цього об’єкта масово ринули українські та закордонні туристи після виходу серіалу «Чорнобиль» від HBO? Хто не порадів через те, скільки грошей це принесе українській туріндустрії і як підніме популярність турів до нашої країни? Звісно, приємно та легко писати про позитив та здобутки.

Але в останні кілька тижнів Чорнобильська зона стикнулась із надзвичайно серйозною проблемою: понад 22 дні тут не вщухали пожежі, які загрожували і унікальним пам’яткам, і місцевій природі, і здоров’ю людей. Але про це ЗМІ пишуть зовсім не так охоче. В пресі здебільшого з’являються лише обнадійливі звіти з офіційних джерел, де стверджується, що ситуація під контролем. Втім, насправді, все далеко не так…Тому сьогодні розповімо про пожежі в Чорнобильській зоні та спробуємо знайти істинні причини загоряння.

Причини пожежі

Щоб з’ясувати усі обставини ситуації та скласти об’єктивну картину того, що зараз відбувається в зоні відчуження, ми поспілкувались з Ярославом Ємельяненком, – головою Асоціації Чорнобильських туроператорів, засновником та директором туроператора «Чорнобиль-Тур» та членом Державного агентства України з управління зоною відчуження.

Саме пан Ємельяненко протягом останніх трьох тижнів був джерелом оперативної та неупередженої інформації про ситуацію в Чорнобильській зоні, викладав на своїй сторінці у Facebook звіти та фото безпосередньо з місця подій та намагався «достукатись» до представників владних структур.

  • Пане Ярославе, охарактеризуйте, будь ласка, загальну ситуацію, яка зараз є навколо Чорнобильської зони.

На жаль, територія зони відчуження зараз продовжує горіти і Україна не може впоратися своїми силами з гасінням. Горить вже не тільки наземним вогнем, зараз вогонь дійшов і до трьох торфовищ, розташованих в Чорнобильській зоні. Кожен день ми втрачаємо якісь частини чорнобильської природи, унікальних пам’яток, щодо яких ведеться робота про надання їм статусу всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Цю пожежу не встигли локалізувати в перші дні, її недооцінили та дали їй розростися до теперішніх масштабів.

пожежі в чорнобильській зоні 2020
фото – facebook
  • Займання почались ще 3 квітня. Як трапилося, що про пожежі на території такого відомого на весь світ об’єкта почали говорити лише через тиждень? Чому ситуація замовчувалась?

Навіть не через тиждень, а лише через 10 днів! Так сталось тому, що ДСНС – це дуже радянська структура, де хлопці, які працюють на об’єктах, вогнеборці, стирають руки до крові, а їхнє керівництво при цьому звітує на верх, що все в порядку, у нас всього вистачає, самі впораємось з усім. І одночасно на гасіння присилають пожежні машини, яким вже понад 30 років. В нас немає зараз ані нормального оснащення, ані професіоналів, які стратегічно можуть спланувати гасіння такої пожежі, чи працювати на випередження. Якби цю пожежу оцінили одразу правильно, прислали б у декілька разів більше техніки, її не було б вже на третій день. 

Але нам вдалося пробити інформаційну блокаду державних структур та донести правдиву інформацію до керівництва країни, тільки коли підняли вже справжню істерику, коли вогонь підійшов впритул до міста Прип’ять і до Чорнобильської АЕС. Ось тоді, коли вже з’явились десятки тисяч репостів цієї інформації, державне керівництво зреагувало, почались офіційні заяви, пішла якась офіційна реакція. 

Тому, як мені розповідали, в Кабміні дивились на мапу та звітували: горить квадрат 35, 48, 25 і так далі, все під контролем, все нормально. Хоча насправді, якщо на третій день пожежа ще не вщухає, це вже НС, особливо тут, в Чорнобильській зоні! Адже ця територія є дуже небезпечною через радіонукліди, які вже всілися за 34 роки в ґрунтах та які, на жаль, пожежа зараз підіймає. 

Так, великої радіаційної небезпеки в димі, який виходить за межі Чорнобильської зони, в принципі, немає. Вся небезпека в тому, що ці радіонукліди підіймаються на поверхню землі, особливо в місцях торфових пожеж. З першими ж дощами вони будуть змиватись у ґрунтові води, в Дніпро, – і розповсюджуватись по усій території не лише України, а й Чорного моря. Тобто ця пожежа – то велике екологічне лихо. 

пожежі в Чорнобилі
фото – facebook

Хто винен?

  • Вже доведено, що причиною пожеж є підпал? Чи затримані підозрювані?

Так, затримано двох підозрюваних. Один – житель Рагівки, інший – зі Старих Соколів. Це села, які знаходяться на зовнішньому периметрі Чорнобильської зони відчуження, за парканом, тобто, там живуть звичайні люди. Ці селяни палили траву, і вогонь перейшов на територію зони відчуження. Але ж, в той самий час, коли відбувались оці пожежі в Старих Соколах та в Рагівці, одночасно спалахнув центр Чорнобильської зони біля сіл Чистогайлівка та Корогод. Якщо по карті подивитись відстань між цими пожежами – це 30 км. Тобто, ніяк ця пожежа не могла передатися за 30 км без участі людини! Але ж, поки затримані – лише ті палії, прості селяни. Хто підпалив центр Чорнобильської зони та лівий берег Прип’яті, де зараз і горять торфовища, наразі невідомо, цих людей не знайдено.

  • Як гадаєте, з якою метою роблять такі підпали?

На початку поліція взагалі казала, що то є самозагоряння, і тут немає чого розслідувати. Але ця версія вже не розглядається. Зараз є три версії.

Перша – це намагання приховати незаконні вирубки лісів, що є на території зони відчуження.

Друга – неадекватні сталкери-нелегали, які неодноразово в соціальних мережах закликали до того, щоб піти щось палити в зоні: чи хати самоселам, чи ще щось. Там насправді є психічно не зовсім стабільні люди, від яких незрозуміло чого чекати. 

А третя версія – це диверсія. Чи внутрішньоукраїнська, чи зовнішня. Тому що Чорнобиль має дуже велике емоційне навантаження для всіх людей, які це пережили та їх нащадків.

пожежі в Україні
фото – facebook

Тож, маніпулюючи пожежами в зоні, дуже просто можна відволікти увагу людей від чогось іншого, чи в державі, чи навіть за її межами. Отже, тут може бути й політичний слід. Що насправді там сталося – говорити зарано, будемо чекати висновків від силових структур. Але я зараз дуже переживаю, щоб це все не повісили, в результаті, на простих селян, які палили траву. Бо центр Чорнобильської зони підпалили точно не вони.

Пожежі в Чорнобильській зоні – що втрачаємо

  • В пресі повідомляли (УНІАН), що на 17 квітня близько 30% туристичних об’єктів вже повністю зникли у вогні. Яка ситуація насправді сьогодні?

Так, це мої оцінки. За останні дні, я гадаю, до 40% збільшилась ця цифра. Насправді, основні об’єкти, такі як місто Чорнобиль, як Чорнобиль-2 (військове містечко, де є антена Дуга-1), як місто Прип’ять та сама ЧАЕС, поки що не постраждали, поки там втримують вогонь. Якщо вони не згорять, у нас, у туризму, залишаться найвідоміші локації і це добре.

Але ж, маленькі, самобутні поліські села, де деяким хатам по 200 років та які знаходились в процесі надання їм статусу всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, (що ми розпочали ще у 2016 році), згоріли вщент і відновленню не підлягають. 

І наразі для того, щоб зберегти туристичну привабливість Чорнобильської зони, нам потрібно з адміністрацією зони розробити нові локації, нові маршрути, зупинити розпилювання 5 енергоблоку ЧАЕС. Бо з одного боку держава не втримала цей вогонь і він знищив туристичні об’єкти, а з іншого – просто зараз продовжується плановий демонтаж на метал деяких конструкцій Чорнобильської АЕС, які могли б також стати досить потужними туристичними магнітами.

Тобто, зараз треба намагатись їх хоча б зберегти, не розпилювати, а створювати нові локації.

чорнобильська зона
фото – facebook
  • Чому ж, на вашу думку, держава досі не звернулась по допомогу у гасінні пожеж до інших країн?

На мою думку, так складається тому, що спочатку цю пожежу недооцінили, дали їй збільшитися в масштабах до того розміру, коли вже не можуть впоратись. І якщо зараз вони не своїми силами гаситимуть, а звернуться до іноземних структур, то це продемонструє, що понад 20 днів вони були не компетентними у цій ситуації. Тобто, звернутись по допомогу, яку нам готові надати інші країни (і Білорусь, і країни ЄС), це просто визнати свої помилки. На жаль, керманичі країни не готові цього зробити, і територія продовжує горіти.

  • Чи є те, за що в цій ситуації ви хвилюєтеся найбільше?

Дуже важко сказати однозначно. Річ у тому, що я в Чорнобильській зоні вже 13 років, я її знаю, як свої 5 пальців, я її дуже люблю і цим живу. Для мене це не тільки робота, це все моє життя. І зараз все оце, що я люблю, воно просто згорає. Я не можу сказати, за що я найбільше переживаю. Просто хочу, щоб все це якомога швидше закінчилося, щоб ми почали процес підрахунку всього, що згоріло, взялися за відновлення локацій. Я дуже хочу вже вийти з режиму цієї пожежі, яка не закінчується 22-й день!

Наші висновки про пожежі в Чорнобильській зоні

В суботу, 25 квітня, відбувся онлайн-брифінг «Три тижні пожеж у Чорнобильській зоні відчуження: реальні ризики для населення та довкілля» за участі провідних експертів України з питань радіаційної медицини і дозиметрії, екологів і волонтерів, пожежників та екскурсоводів. Після його перегляду стало зрозумілим, що ситуація, яка склалася зараз у зоні відчуження, є не просто складною, а практично катастрофічною. 

Вогнеборцям, які перебувають на лінії пожеж, їжу та необхідні засоби захисту підвозять волонтери! Вони не проходять елементарного інструктажу та не розуміють, як поводитись в місцях з підвищеною радіацією, вони не забезпечені навіть найнеобхіднішим – якісними респіраторами! Від людей, як і 34 роки тому, приховують правдиву інформацію про стан пожеж, через що народжується безліч чуток…

причини пожежі в Чорнобилі 2020
фото – facebook

Єдине позитивне, що варто зазначити, що під час цієї пожежі значного підвищення радіації за межами зони відчуження не відбувається. Тому прямої загрози населенню немає. Втім, як зазначив на брифінгу науковий співробітник Національного наукового центру радіаційної медицини НАМН України, кандидат медичних наук Костянтин Куц, небезпеку для фізичного здоров’я становлять продукти згоряння, чадний газ від пожеж, а для психічного – невизначеність ситуації, відсутність чіткого реагування від керівництва держави, нагнітання страхів щодо радіації тощо.

Усі експерти наголосили на тому, що Україна не може впоратися своїми силами з гасінням цих пожеж і варто звертатись (і вже давно!) по міжнародну допомогу. Але зараз наша держава нагадує людину, яка побачила в себе на тілі якийсь висип та вирішила, що буде досить помазати навколо зеленкою. А коли висип не пройшов, почав розростатись та свербіти, хворому вже соромно йти до лікаря, бо той може насварити за затягування зі зверненням… Тож, він і досі лікується зеленкою та сам себе переконує, що все буде добре…

На момент публікації статті, основні осередки вогню (згідно з даними з супутникових карт, наданих співробітниками туроператора Чорнобиль-Тур) вдалося взяти під контроль – допоміг дощ, який пройшов тут в ніч з суботи на неділю. Втім, торфовища ще продовжують горіти в трьох місцях і гасіння там тривають.

Усі фото взяті з офіційної сторінки фейсбука Ярослава Ємельяненка

Головне зображення (the main picture) – unsplush

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 голосів, середній: 4,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.