«Колима…», Юрій Дудь і страх велікай Расії

10 291

Не встиг світ оговтатися від перегляду фільму «Чорнобиль» HBO, як росіяни вже готують фільм-відповідь (вгадайте назву?), в якому покажуть «справжню» причину вибуху. Ну, хто б сумнівався, що тільки російський кінематограф знає точну причину чорнобильської трагедії. Але воно й не дивно, російському глядачеві терміново потрібна чергова доза класичної пропаганди. Бо вже не лишень «страшні» американці розхитують віру у справедливість радянського союзу, а й самі росіяни.

Відомий блогер, ютюбер Юрій Дудь недавно випустив документалку «Колима — батьківщина нашого страху». Стрічка вийшла майже одночасно із фільмом HBO. І якщо дивитися спершу «Колиму…», а тоді «Чорнобиль», то картина вимальовується ще та.

(Юрій Дудь — російський журналіст (українського походження), ютюбер і блогер. Часто знімає інтерв’ю з відомими російськими знаменитостями, політиками та одіозними людьми. Недавно взяв інтерв’ю в українського журналіста – Дмитра Гордона. Два роки тому зняв фільм про відомого російського актора та режисера, який загинув у горах під час знімання фільму – Сергія Бодрова. Також ютюбер зняв коротку стрічку про солдата, який вижив після Чечні. А недавно опублікував на своєму каналі в You Tube фільм «Колима – батьківщина нашого страху», який спричинив грозу емоцій російських глядачів).

Ми вирішили проаналізувати скандальний в Росії фільм, і з’ясувати, чому блогер до сих пір спокійно знімає інтерв’ю, а не промітає доріжки від снігу на тій же Колимі. За такий то фільм — тільки ГУЛАГ. Окрім того, взяли свідчення в очевидців тих подій, щоб зіставити правду російську та українську.

Колима – цитадель сталінських репресій

Як мінімум дивно, чому це раптом російський блогер вирішив розказати «усю правду» про страшний сталінський режим. Однак, цілком можливо (хоча не доведено), що деякі свідомі молоді люди в Росії таки існують і вміють адекватно оцінювати історичні факти.

Як говорить автор фільму, у вересні 2018 року, серед росіян, віком 18-25 років, провели дослідження. Опитування показало, що близько 48% цих людей НІКОЛИ не чули про сталінські репресії! А інші 52% взагалі ставляться позитивно і вважають його героєм! Так і зародилася ідея та першопричина зняти стрічку.

юрій дудь

По друге, блогер зауважує, що впродовж життя, батьки завжди закликали його бути тихішим. Не висловлювати свою думку, не перечити, не йти проти влади і розуміти, що в Росії від простих людей нічого не залежить. Страх, який керує російським народом, — це ідея всієї стрічки.

«Довгі роки Колима була цитаделлю сталінських репресій..!»

Юрій Дудь

До сих пір, для більшості населення країни, Колима – це просто найхолодніше місце в Росії, де є багато золота, урану та інших корисних копалин. Дудь, зрештою, у фільмі це чітко показав. Та насправді, колимський край — символ випробувань багатьох народів.

Досліджувати Колиму як золоту жилу розпочали у 1926 році. А вже через 2 роки на цю незвідану в СРСР землю висадилася перша експедиція. Місцеві жителі не заперечують, що Колима — це місце ГУЛАГів. Проте одиниці мають відвагу сказати на камеру щось погане про Сталіна.

Навіщо придумали ГУЛАГ

Причина перша: у 20-х роках більшовики репресували усіх тих, хто був незадоволений новою революційною владою: царські сім’ї, наприклад. Оскільки всі тюрми уже були заповненні, а утримувати їх було дорого, влада вирішила, що потрібно таких «ворогів народу» відсилати якомога подалі— в лагері. Які, на той час, і будувати, і утримувати було дешево.

гулаг
молот

Причина друга: у 1928 році був прийнятий план розвитку народного господарства. Але щоб його реалізувати, потрібно було багато робочої сили. Вирішили використовувати засуджених. І вже через рік усі концтабори Союзу було перейменовано у виправно-трудові. Відповідало за це Головне управління лагерями (ГУЛАГ). Так появився не один завод, прокладено не одну трасу (зокрема 2 тисячі кілометрів колимської траси з Магадана в Якутськ) і збудовано не один міст.

На перший погляд, сам факт, що у всій Росії нарешті знайшлася людина, яка не побоялася назвати Сталіна і весь радянський режим – РЕЖИМОМ терору та геноциду, вже викликає захоплення. І хоча Дудь не здійснює глибокого екскурсу у минуле, щоб пояснити глядачеві, звідки насправді ростуть ті сталінські ноги. Проте дає змогу глядачеві розібратися у всьому самостійно.

фільм юрій дудь

Стратити не можна помилувати

Нам, українцям, в принципі тяжко уявити, що це таке мороз -50. А буває і нижче. І якщо у фільмі видно, що блогер у повному сучасному утепленому обмундируванні (справді мерзне), то як жилося репресованим? Без двох шарів термобілизни. Очевидці зазначають, що навіть волосся примерзало на ранок.

Катерина Ільківна Дідик (93 роки, с. Липівка, Рогатинського р-ну., Івано-Франківської обл. — репресована в Якутію у 1953 році, пробула у засланні 6 років, реабілітована у 1959 році, розвідниця УПА:

via GIPHY

«Причина мого арешту? Я була українка, націоналістка, розвідниця Української армії. В 16 років я прийняла присягу Українській державі.

Везли нас цілий місяць в товарних вагонах. Перша зупинка була в Чурьмані (селище міського типу в Нерюнгринському районі Якутії, 1940-1950-і роки в селищі розташовувався один з таборів ГУЛАГу – вікіпедія).

Потім нас кинули в лагер, в лісі. Там з України дуже багато було, десь 300 дівчат. Нам зробили такі хатинки, в яких ми жили 6 років. Ми прокладали в тих снігах дорогу для коней. Там будували електростанцію, тому ми й робили то погрузку дерева, то на лісорубі, то прокидали сніги. Зарплату нам давали десь 20 рублів.

Кожного тижня я ходила на відмітку, шо я є і не втікаю. Нігде звідти не втікнеш. І ніхто не пробувов ніколи. А ті, шо далі там були до Аляски — коло моря, то пробували тікати до Америки».

Сталін – живий!

Та найбільше, що вразило нас у цьому фільмі, не все вище згадане. Не собачий холод на Колимі, не жахливі репресії, не мільйони зламаних життів… Нас вразило те, – що більш ніж половина людей, які давали інтерв’ю Дудю, у висновку сказали: Сталін — це герой, він виграв війну, він зробив багато хорошого. Хоча жоден з них так і не зміг назвати хоча б одну хорошу справу товариша Сталіна.

І тут не вкладається в голові, як «звичайна» влада робітників вміла так професійно на психологічному і психічному рівні промивати людям мізки. І справа не в ідеології. Здається, що про вікно Овертона знали в СРСР ще задовго до того, як його відкрив сам Овертон.

(Вікно Овертона — маніпулятивна політична технологія, здатна примусити суспільство повірити в прийнятність до того неприйнятних речей, наприклад, геноциду, репресій тощо).

Катерина Ільківна Дідик:

«Сталін був за народом, я собі так думаю. Він був чоловік державний. А Ленін був злий. Але ми не плакали ні за Сталіном, ні за Леніном. Ми плакали за церквов, як почали руйнувати всьо.

Сталін може і не винен в тих репресіях, але він може просто не міг проти всього протестувати. Я не розбираюсі в їх політиці. Тоди сварилисі, і тепер так роблят.

Нас лиш вчили, шо треба святкувати 1 мая (травня), 9 мая. Ми святкували. Яка держава була, так і святкували. Але єдине, шо ми хотіли — то незалежної України. Хто би не сидів в Москві».

Сміливий вчинок в російській журналістиці

Чи вражали такі різнопланові коментарі задіяних у фільмі людей самого Дудя, ми не знаємо. Та все ж блогер обрав правильну форму своєї оповіді. Колима — земля снігу і мерзлоти, неприборканої природи, яку людині важко здолати. Люди тут спокійно проходять повз колишні будівлі ГУЛАГів і живуть далі. Та на противагу цьому ставиться сталінський режим. І Дудь дуже майстерно показує глядачеві, що ось! Навіть тут режим здатен приборкати усе й усіх. І в результаті має значення лише держава, яка у будь-який момент може погнати своїх громадян у найсуворіші місця задля покори.

Деякі російські критики стверджують, що цей фільм просто замилювання очей молоді від сучасних проблем Росії. Та тут можна спостерігати ще одну цікаву метафору у стрічці. Колима для Дудя — це і є сьогодення, це і є вся реальність Росії сьогодні. Колима — це її найточніша характеристика тоді і тепер.

колима магадан
Маска скорботи в Магадані

Це вічна мерзлота російської держави. І так не можна жити. Мільйони росіян живуть у своїй «колимі», бачать холод навколо, несправедливість, війну, біль, страх. Мільйонам з пеленок розповідають, що немає нічого важливішого, ніж обов’язок перед державою. І коли їх же гнатимуть в шию на ту ж Колиму, 48% будуть вірити, що в чомусь вони таки справді винні.

Ті, хто додивився наше відео до кінця скажуть: Дудь, ну дався тобі цей Сталін, чого ти так часто про нього говориш? Тобі ж якось сказали в чому одна з найголовніших проблем Росії. В тому, що вона живе минулим, що до сих пір постійно обговорює Сталіна…

Але ми проїхали трасу Колима, бо вона не про наше минуле. Вона – про наше теперішнє.

Страх — головний ворог свободи.

Бо боятися власної думки — це не розвиватися, не розвивати своє оточення і свою країну.

Не бійтесь і поважайте себе. І може тоді не буде періодів у нашій історії, коли до людей ставляться, як до тварин».

Юрій Дудь

Фільм навряд чи змінить Росію. Немає способу змінити таку країну якоюсь відкритою журналістською позицією чи художнім твором. Але, можливо, саме «Колима…» Дудя — та рідкісна спроба повернути голови росіян до своїх проблем.

Для сучасної Росії це можливість заглянути у глибоку історичну безодню. І побачити там себе. Питання в тому, чи готові росіяни до такого, бо дивитися правді у вічі завжди страшно. Легше дивитися на фейкові новини про Україну, Грузію чи Сирію, легше рвати майки на грудях за Родіну, за Ста…, ой Путіна. Легше не думати, не аналізувати.

Бо ще колись давно так навчили — «родина о тебе заботится!»

«родина о тебе заботится!»

«родина о тебе заботится!»

«родина о тебе заботится!»

«родина о тебе заботится!»

«родина о тебе заботится!»

«В нормальном мире вопрос долга стране — личное дело и личный выбор каждого человека. В ненормальном — государство называет себя «Родиной», когда готовится убивать». – Семен Новопрудський

Головне зображення (the main picture) – wallhere.com.

Пряма мова очевидиці передана в діалектній формі.

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.