Колядки, без яких неможливе Різдво

2 666

«Джинґл белз, джинґл белз» і «нова радість стала» скоро заспіває кожен. От-от нас захопить в різдвяні приготування і, звісно, Різдво без колядок неможливе, що в Америці, що в Україні. Та наші різдвяні пісні такі старовинні й унікальні, як ніде більше. Сьогодні про українські колядки, які стали справжнім скарбом для цілого світу. Заколядуймо?) 

Перші колядки

Колядки зародилися ще за часів язичництва. Проте з приходом християнства на наші землі, ці пісні переросли у прославлення народження Христа. Вони набули сакрального і духовного змісту. Тому язичницької складової в християнських колядах практично не залишилося. Таке радше притаманне щедрівкам, в яких часто прославляється господар дому та добрий врожай. Це пов’язане з тим, що в давнину щедрівки співали навесні, насправді, коли люди святкували початок року з приходом тепла.

Найдавнішою сучасною колядкою, яку ну точно знає кожен українець, є «Бог предвічний». Уявляєте, її співають ще з 1780-го року! Аж 240 років! 

Іван Франко вважав цю пісню перлиною серед усіх різдвяних колядок. 

 Бог предвічний народився,
Прийшов днесь із небес,
Щоб спасти люд свій весь,
І утішився.

В Вифлеємі народився,
Месія, Христос наш,
І пан наш, для всіх нас,
Нам народився.

Ознаймив це Ангел Божий
Наперед пастирям,
А потім звіздарям
І земним звірям.

Діва Сина як породила,
Звізда ста, де Христа
Невіста Пречиста
Сина зродила…
(уривок колядки)
Хор «Видубичі» – Бог Предвічний

Та в час правління СРСР на території України, наші колядки ставали просто червоними. Ісуса в текстах змінювали на Леніна. А Вифлеємська зірка обов’язково ставала п’ятикутною звіздою. Тільки «Нова радість стала» мала до десятка радянських інтерпретацій. 

Нова радість стала, яка не бувала: 
Довгождана зірка волі в Жовтні засіяла.
Де цар був зажився, з панством вкорінився,
Там з голотою простою Ленін появився!
(записано у 1928 на Вінниччині)
Нова радість стала, яка не бувала: 
Зоря ясна п'ятикутна на весь світ засіяла.
Упали вівтарі, покотились царі.
Слава люду робочому, чабанам, шахтарям!
(записано у 1925 році,
з «Червоного пісенника»)

Та звісно ніякі червоні звізди не завадили справжньому українському різдвяному настроєві.

Українська пісня, без якої неможливе Різдво у світі

У 1901 році не надто відомий тоді ще композитор Микола Леонтович написав першу редакцію мелодії народної щедрівки «Щедрик-щедрик». Та автор настільки хотів передати через мелодію українське відчуття свята, що остаточний варіант пісні з’явився лишень у 1916 році. Саме тоді хор Київського університету вперше виконав «Щедрика». І як заведено говорити, Леонтович прокинувся відомим. 

(Науковці переконані, що першоджерело українського «Щедрика» належить до найстаріших зразків українського фольклору!)

З хвилею першої еміграції до Америки перейшов і наш «Щедрик». Вперше США почули цю пісню у 1921 році в Нью-Йорку. А вже у 1936 – американець з українським корінням Пітер Вільховський створив англійську версію «Щедрика». І уявіть собі, більшість сучасних американців навіть не здогадуються, що ластівочка то прилетіла з України).

Якби Леонтович тільки знав, як увесь світ, вся планета щороку розпочинатиме Різдво з пісні, музику до якої написав саме він. Цій щедрівці виповнюється 120 років, а вона й досі збирає рекордну кількість каверів та переспівів і від українських виконавців, і від відомих світових музикантів.

До речі, англомовний «Щедрик» звучав не в одному фільмі:

«Сам удома»;

«Сам удома 2: Загублений у Нью-Йорку»;

«Санта Клаус»;

«У дзеркала два обличчя»;

«Міцний горішок 2»;

«Шепіт»;

«Гаррі Поттер»;

«Битва на гірляндах».

Сучасне звучання

Звісно, що з плином часу колядки змінювали своє звучання. Правда тексти майже не зазнавали метаморфоз. І, щиро кажучи, безмежно тішить те, що українські музиканти один наперед одного беруться переспівувати колядки.

«Щедрик»

Скільки версій має ця культова пісня важко й підрахувати. Мільйони переглядів на Youtube «Щедрик» («Carol of the bells») мав у виконанні американського акапельного гурта Pentatonix. А для Стівена Нельсона (музиканта з The piano guys) композиція з віолончеллю стала просто однією з найуспішніших.

Популярною є і версія музикантки-скрипальки Ліндсі Стірлінг.

Але наших українських адаптацій цієї щедрівки теж не менше. І всі такі чудові. 

«Тиха ніч»

Відома усім колядка «Тиха ніч» теж може похвалитися своїм поширенням у світі. Але ні, вона не українського походження. Ця різдвяна пісня була створена у 1818 році в Австрії композитором Францом Грубером.

Оригінал Stille nacht heilige nacht

Колядка, до слова, занесена до нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО і є однією з найпоширеніших різдвяних пісень у світі!

Frank Sinatra – Silent night

Добрий вечір тобі, пане господарю 

Ця різдвяна пісня, мабуть, найкраще поєднує в собі народну і релігійну колядкову традицію. Тому в сучасній інтерпретації й в колишньому звучанні вона однаково прекрасна. Музика та слова – народні.

Колядки для дітей

Мабуть, коли приходять колядувати діти, то за цим найбільш цікаво спостерігати. Особливо подобається діткам колядка «Бог ся рождає». Тут дуже багато пестливих слів, текст ритмічний, повторюваний веселий приспів. А діти таке люблять. І навчити дитину такої колядки дуже легко і просто.

Київський камерний хор – Бог ся рождає
Леся Горова і діти – Бог ся рождає
Бог ся рождає
Спи, Ісусе, спи
Прилетіли ангелята
Ангели в небі

Різні варіанти колядок для дітей є в інтернеті. Тому, навіть, якщо не знаєте слів, легко можна знайти караоке-запис і вчитися колядувати разом з дітьми. Або скачати усі сучасні українські колядки і слухати їх в офлайні.

Також, аби Різдво для вашої дитини стало ще чарівнішим та казковішим святом, не забувайте розповідати його історію. Завжди можна знайти цікавий мультфільм і запропонувати у такій формі ознайомитися зі святом Різдва Христового.

Ну, думаємо, що нам вдалося додати різдвяного настрою. Озброюйтеся текстами колядок і гайда по сусідах. Чи то може цьогоріч колядуватимемо у зумі? Проте Різдво не за столом, а у вашому серці! Чудовий час ділитися теплом)

Головне зображення (the main picture)google search

image color pick

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.