Інтернет-залежність, що руйнує життя

1 502

Всупереч усім перевагам масової комп’ютеризації населення, цей процес все-таки має серйозні соціальні наслідки. З одного боку, інтернет дав безліч можливостей (нові види заробітку, розвиток онлайн-бізнесу), з іншого – загнав людей в петлю залежності. І, на жаль, у світі великий відсоток тих, хто справді не вміє брати від онлайн-мереж лишень користь.

У 2008 році китайські вчені офіційно визнали психічним розладом саме інтернет-залежність. А в деяких країнах за ці роки розпочали роботу реабілітаційні центри. Так у США існує центр Restart, де впродовж довгих місяців лікують залежних від інтернету людей. Лікування в такому закладі коштує 400$ у місяць. Задоволення не з дешевих, але батьки та рідні ідуть на будь-які жертви, аби лиш вилікувати своїх близьких.

В Китаї, наприклад, такі центри діють навіть на базі державних клінік. А у деяких реабілітаційних центрах панують справжні армійські порядки. В місті Фуян, в закладі такого лікувального типу, 3 роки тому помер хлопець. На жаль, в деяких закладах з відновлення інтернет-хворих надто жорстокі методи лікування.

Види інтернет-залежностей

Залежність від інтернету не бере початок від соцмереж чи відеоігор. Вона настільки широка і масштабна, що тут знайде себе кожен другий українець. Бо, насправді типологія залежності від інтернету просто вражає:

залежність від телефону
фото – Mika Baumeister
 • інформаційна залежність (надмірний пошук непотрібної в цей момент інформації. Притаманна як людям, що розпочинають свій ранок з чашки кави та десятого прокручування стрічки фейсбуку, так і офісним працівникам);
 • комп’ютерна залежність (одержимість грою в офлайні. Це часто стандартні ігри на комп’ютері – улюблений пасьянс, наприклад);
 • фінансова залежність (це одна з найгірших інтернет-залежностей, оскільки забирає не лишень час, але й великі гроші. Люди часто програють в онлайн-казино та у біржах великі суми й заводять свої сім’ї у фінансові петлі);
 • залежність від порносайтів (відвідування сайтів сексуального характеру, чати для дорослих і не дуже. На таких сайтах дівчата часто продають свою цноту як на аукціонах);
 • залежність від соцмереж (надмірне проводження часу у фейсбуці, інстаграмі, Tik Tok… Коментування та хейтеринг, щоденні публікації фото; стрес, якщо ця ж світлина не набирає достатньо вподобань).

Це не основна класифікація. Цілком імовірно, що це значно більший список. Але якщо ви відчуваєте, що котрийсь із варіантів відгукується неприємним дзвіночком у вашій голові, то радимо пройти тест на інтернет-залежність.

Тест на інтернет-залежність

Щоб боротися з ворогом, треба знати про нього все. Саме час перевірити, чи страждаєте ви залежністю від онлайн-ресурсів, і чи не треба бити на сполох.

Пропонуємо вам пройти тест американського психіатра Кімберлі Янга, світового експерта з питань інтернет-залежностей. Шкала оцінювання:

1 бал – дуже рідко

2 бали – інколи

3 бали – часто

4 бали – дуже часто

5 балів – завжди

Дайте відповіді на запитання, використовуючи шкалу оцінювання:

 1. Як часто ти порушуєш часові рамки (встановлені особисто чи батьками) для користування інтернетом?
 2. Як часто ігноруєш свої домашні обов’язки, щоб провести більше часу в онлайн-мережі?
 3. Маючи вільний час, як часто обираєш інтернет, а не сім’ю чи друзів?
 4. Як часто знайомишся в інтернеті?
 5. Як часто твої близькі нарікають на те, що ти надто багато часу проводиш в інтернеті?
 6. Як часто твоє навчання, робота страждає через залежність від інтернету?
 7. Як часто перевіряєш електронну скриньку та месенджері, перш ніж розпочати роботу чи певні справи?
 8. Як часто обираєш спілкування онлайн замість спілкування з навколишніми в реальному житті?
 9. Як часто не відповідаєш на запитання, чим займаєшся в інтернеті?
 10.  Як часто рідні раптово заставали тебе за комп’ютером чи телефоном у момент, коли тобі не можна було користуватися гаджетом?
 11.  Як часто проводиш час лишень у своїй кімнаті, граючи в комп’ютерні ігри?
 12.  Як часто відповідаєш на «дивні дзвінки» від «інтернет-друзів»?
 13.  Як часто поводишся агресивно, дратівливо, кричиш на близьких, якщо тебе потурбували в момент перебування в інтернеті?
 14.  Часто виглядаєш втомлено, коли проводиш багато часу в мережі?
 15.  Часто хочеш заглянути в інтернет, коли не маєш в той момент такої змоги?
 16.  Як часто вступаєш в суперечки та сварки з близькими людьми через інтернет?
 17.  Часто замість своїх улюблених занять чи хобі обираєш проводити час в мережі?
 18.  Як часто стаєш агресивним(-ою), коли тобі обмежують перебування в інтернеті?
 19.  Як часто замість прогулянок з друзями, обираєш інтернет?
 20.  Як часто відчуваєш смуток та пригнічення, коли перебуваєш поза мережею, а коли повертаєшся, то одразу почуваєшся добре?

20-49 балів – звичайний користувач інтернету. Може іноді проводити багато часу в мережі, але легко себе контролює. Почуває себе комфортно і без інтернету.

50-79 балів – часом виникають проблеми через користування інтернетом, суперечки з рідними тощо. Вам необхідно визначити, які саме проблеми це створює і як це можна вирішити. Чи страждають від цього близькі люди?

80-100 балів – користування інтернетом є джерелом серйозних проблем у вашому житті. Безпідставна агресія, роздратування, психічні розлади. Увесь вільний час перебуваєте поза реальним світом. Серйозна причина звернутися до фахівця. Це може бути серйозна інтернет-залежність.

Абсолютно забуваємо, що прогрес технологічний ще зовсім не означає прогрес людський.

Tik Tok як справжня інтернет-залежність

Ще однією справді вірусною мережею є Tik Tok, де підлітки віком 13-18 років записують короткі відео, беруть участь у відеочеленджах та проводять там дуже багато часу. Іноді на те, щоб зробити популярне відео, яке усім сподобається, молоді люди витрачають понад 3-4 години в день. 

В Америці та Європі діти взагалі перетворюються на справжніх двійників улюблених зірок. І часто навіть мають мільйони фоловерів, десятки мільйонів! Деякі починають страждати від втрати своєї ідентичності. Інші ж настільки заглиблюються у роль свого кумира, що починають навіть користуватися цим і в громадських місцях легко роздають автографи як реальна людина. Батькам треба бити уважними! Таке захоплення дуже небезпечне!

Історія читача Wanna

«У нашої 11-річної дочки немає телефону. Я дуже тішусь цьому. І пообіцяв їй і собі, що телефону в неї не буде допоки в мене і в дружини вистачить на це сили та терпіння. 

Знайомство нашої Юстини з ґаджетами (зокрема планшетом) почалось 4-5 років тому. Зазвичай, тоді на планшеті, через спеціальну програмку від Amazon, дочка просто розв’язувала приклади. Правда поряд з розв’язанням прикладів і її дорослішанням, збільшувалось використання планшету для ігор і згодом для Tik Tok. Звісно, все було контрольовано. Розв’яжеш 20 прикладів – отримаєш 20 хвилин на планшеті. Та все одно, коли ми були відсутні, донька таємно користувалася гаджетом.

Згодом весь час Юстини за планшетом зводився до Tik Tok. Спершу це виглядало досить простенько: можна потанцювати, накласти на відео музику і поширити у мережу. Мені воно одразу не сподобалась (ці танцювання, кривляння, дурнуваті беззмістовні відео і купа часу, проведеного не відомо за чим). Але, оскільки Юстина вже багато років ходить на танці, мені здавалося, що це близьке до того, чим вона займається зараз. Можливо, це допоможе їй себе якось проявить. Але…

via GIPHY

Далі почались обмани з боку дитини, аби виманити планшет як не у мене, то в дружини. Один гаджет я все-таки розтрощив. Як кажуть, нема планшету нема проблем.

Але це ще був не кінець. Першими на проблему відсутності планшету відгукнулись хто? Дідо і баба. Великодушно, чи не за місяць-два подарували новий планшет. Ми його спочатку заховали, але старше покоління наполягало, щоб віддати ґаджета дитині. І ми таки віддали. Причому, для того, щоб його отримати, Юстина придумала чудову причину. У школі для дітей, які себе проявили, оголосили «electronic day», коли до школи можна приносити гаджети та бавитись. 

А якось з пів року тому, дочка долучилася до мене в інстаграмі. Здивуванню не було меж, і злості теж. Оскільки, що-що, але інстаграм у 10 років – це вже вершина дурощів. Між іншим, донька навіть не розуміла, що робить щось погане. Натомість ми вирішили, що Юстині потрібно вказати на те, що їх вчать у школі, а саме «follow the rules». Тому ми просто відкрили сторінку з правилами користування інстаграмом, де вказано, що в мережі дозволено реєструватися з 14 років (між іншим вона сама це знала). Так їй довелося видалити акаунт у нашій присутності.

Насправді, наша дитина проводить часу з планшетом значно менше, ніж її ровесники. Можливо вона і сприймає наші заборони, як щось неправильне і дивне. Ми й самі багато часу проводимо в ґаджетах у зв’язку з роботою. І я розумію, що це поганий приклад для дітей. Тому намагаємось менше часу сидіти за комп’ютером вдома, а натомість взяти книжку до рук».

Ігрова залежність та як її лікувати

інтернет-залежність від ігор
фото – Florian Gagnepain

Але не соцмережами єдиними. Є ще більш серйозна загроза. І це батьки. Спершу вони створюють в домі демократію і дозволяють дітям самостійно обирати, скільки часу їм проводити за комп’ютером чи у телефоні. А потім виникає фраза «Кохана, ми вбиваємо дітей». Неодноразово в однойменній передачі на телеканалі «СТБ» батьки просили відомого психолога Дмитра Карпачова вилікувати дитину від ігрової залежності. Бо коли дитина щораз більше втікає від реального світу у віртуальний, це тривожний сигнал. 

Всі, гадаємо, розуміють – в онлайн тікають ті, кому кепсько в реальному житті. Тому таке занурення у комп’ютерний світ не з навчальною чи пізнавальною метою дуже сумно завершується. Агресія, неконтрольована злість, нервові зриви – все це ознаки залежності від відеоігор.

Фрагмент з передачі «Кохана, ми вбиваємо дітей» не для людей зі слабкими нервами. 

У таких залежних відбувається справжнісінька ломка, як в наркозалежних. Їм боляче і фізично, і психічно. І в таку залежність можуть впадати як дорослі, так і діти. Просто якраз у віці 11-15 років дитина найбільше формується психічно. І батькам як ніколи потрібно проводити якомога більше часу зі своїм чадом в такий період.

Деякі діти та й дорослі також зачіпаються на гачок аферистів і навіть витрачають десятки тисяч гривень на ігри в інтернеті. Одна справа, коли в ігри іноді грає доросла людина, яка сама себе забезпечує і може донатити (давати добровільно кошти) на гру. Звісно, якщо не витрачає на це увесь сімейний бюджет. Говоримо наразі про адекватних гравців.

Але інша справа, коли це неповнолітня дитина, що часто йде на повідці у геймера-блогера і краде гроші з банківських карток батьків. Все для того, щоб залишитися в грі. Часто це дуже великі суми.

Як уникнути такої залежності?

На жаль, в сучасному світі інтернет-залежність дуже широке поняття. І часто обмежити геть усе не вийде. Покажіть, що з допомогою інтернету можна пізнавати світ, дізнаватися багато корисного, навчатися. Знайдіть зацікавлення у своєї дитини. Любить фотографуватися – подаруйте їй курс, хоче малювати – завантажте відеоуроки з малювання. Варіантів безліч. І тут все справді залежить від активності не дітей, а батьків. Набагато легше вручити дитині якийсь ґаджет в руки, аніж поговорити про щось цікаве. Ось, що про це говорять користувачі фейсбуку:

«Щоб у дітей не було залежності, треба, аби для початку не було її в батьків. Бо буває ж таке: прийшли батьки з роботи – і обоє в телефони. А в дитячій кімнаті з телефоном чи за ноутом так само, відповідно, сидить і малеча. Ми вдома, аби уникнути такої ситуації, робимо “безтелефонними” вечори. Тобто разом вчимо уроки, складаємо конструктор, спільна вечеря, спільне читання книжок. І вже коли наш першокласник бачить перші сни – за телефони))) У випадку зі старшим сином, який у підлітковому віці любив до ранку грати з друзями в ігри, – розмовляли, пояснювали, давали читати про наслідки, але не агресували, не скандалили й не робили з цього проблеми. Може, тому й обійшлося без проблем. Подорослішав і зайнявся справами суттєвішими». – Тетяна Череп-Пероганич

«Все надто просто. Батькам більше часу проводити з дітьми, а не сидіти у ФБ чи інстаграмі – і проблеми не буде. Чому дитина на дворі не сидить в телефоні чи інших ґаджетах? Бо вона зайнята іншим, зацікавлена чимось. Те ж саме в приміщенні: дитину потрібно зацікавити чимось іншим. Якось так». – Ірина Труш

«…наша донька в інтернеті перебуває 15-20 хвилин в обід. Для того, щоб хоча б трошки якось перепочити і посидіти спокійно, ми дивимось якісь повчальні мультфільми разом. Ввечері може теж хвилин 10 подивитись. А весь наступний час у нас розписаний. Граємось, гуляємо, малюємо. Все залежить від батьків. Якщо мама вмикає мультик, аби її не чіпали, то дитина в планшеті може і цілий день пробути, й світу білого не бачити. Так і виникає залежність. Ми – батьки, самі створюємо цю залежність у діток. Грайтесь більше, бо другого дитинства у малечі не буде». – Іванна Караван

Тому, будьмо уважні одне до одного. І вчімо своїх дітей бачити цей світ не через екран ґаджетів, а на власні очі.

Головне зображення (the main picture) – Chris Barbalis

image color pick

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 голосів, середній: 4,75 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.