Бодіпозитив: кілограми не зайві

2 432

«Моє тіло – не твоє діло», – сміливо відповідають власники пишних форм. Адже світом поширюється бодіпозитив (соціальна течія, яка пропагує позитивне ставлення до свого тіла). Моделі plus size одна за одною підкорюють модну індустрію, а деякі активно ведуть соціальні мережі і плювати хотіли на ненависних хейтерів та зловмисників. А що, коли рух за любов до тіла заводить у нетрі хвороб? Що коли за бодіпозитивом криється самообман і чергова пастка для людей із зайвою вагою? Сьогодні спробуємо це з’ясувати разом з Іриною Давиденко.

З чого усе починалося?

У 1996 році дві жінки (Конні Собчак та Елізабет Скотт) заснували організацію під назвою «The body Positive». Все почалося після смерті сестри Конні. Та померла від складних проблем із харчуванням. Рух дозволяв людям різного статусу, сексуальної орієнтації, стану здоров’я, зовнішнього вигляду, розміру, гендеру, віку уникати засудження з боку инших осіб та відчувати себе вільно та цілісно. 

Але щось пішло не так, і бодіпозитив переріс у всесвітній рух захисту людей із зайвою вагою. Точніше людей закликають просто любити своє тіло з усіма зайвими кілограмами. Тому цей мейнстрім має як багато прихильників, так і критиків. Другі вважають, що такий рух сприяє збільшенню ожиріння серед дітей та й усього людства загалом.

Ірина Давиденко

Психологиня, фахівець у галузі екзистенційного аналізу та логотерапії – Ірина Давиденко

бодіпозитив в Україні

Ірина: На перший погляд все просто та зрозуміло: це прийняття та хороше ставлення до свого тіла, «я собі подобаюся і так». Але які перші ваші асоціації? Чомусь згадую сюжети з новин про блогерів, які не слідкують за своїм тілом… Навіть не хочеться про це думати. Складається враження, що говорячи про хороше ставлення до инших, такі активісти викликають відразу, демонструючи недоглянуте тіло. На що це схоже? На протест, на звичайний підлітковий протест проти нав’язаних норм жіночої краси. Крайність у відповідь на крайність.

бодіпозитив та жінки

Мабуть, через це я відчуваю певну заплутаність, і ось чому. Насправді супротив викликає, що особистість визначається через її зовнішній вигляд: успішні – це спортивні, худорляві, високі із блискучою усмішкою. Повнотілі – це не модно, над ними глузують як діти, так і дорослі.

А й справді, викривлені уявлення про красу у сучасної молоді не на жарт тривожать. Підлітки впадають у депресивні стани через ідеальні обличчя кумирів в соцмережах, страждають від безперервного цькування однолітків і не розуміють, чому, аби їх любили, – вони мають стати ідеальними. Тут спрацьовує ефект загальної думки: бути иншим – погано. 

Та бодіпозитивний рух не зна упину, і в Америці селебріті відмовляються від надмірного фотошопу. А окремі медіа взагалі вводять правила натуральности й попереджають зірок про публікацію світлин без обробки, щоб люди мали невикривлене уявлення про своїх кумирів. Медійний простір взяв курс на різноманітність.

Проблема бодіпозитиву

Американська модель та блогер Тесс Холлідей – найважча у світі модель категорії plus size (155 кг) започаткувала тег в інстаґрам #effyourbeautystandards (дотримуйся своїх стандартів краси) і закликала всіх любити своє тіло і не реагувати на критику. Також є теги #bopo #bodypositive, за якими можна знайти чимало дописів на цю тематику. 

Звісно, це чудово, що світ нарешті відходить від незрозуміло ким встановлених стандартів краси, – і дає шанс на самовираження усім без винятку. Все частіше бренди залучають до роботи людей з обмеженими можливостями, трансгендерів, ЛГБД… А це додає неабиякої впевнености таким людям, вони краще адаптуються в соціумі. Так відомий бренд Victoria’s Secret, після гучного скандалу з антипозицією щодо моделей трансгендерів і plus size все-таки запросили до команди першу свою модель-трансгендера.

Ірина: В часи мого дитинства не було такого руху, але чомусь батьки та вчителі змогли навчити поваги до инших, не зважаючи на їх вигляд. Мені завжди видавалася дивною мода на глянцеву красу та будь-яка дискримінація за зовнішність. Мабуть, нам потрібне добре виховання, яке вчить поважати себе та ближнього.

До речі, якщо ми спробуємо поцікавитися, а що означає «позитив», то відкриємо для себе щось нове.

рух бодіпозитиву

Кембриджський словник визначає позитивність як те, що є сповнене надії та впевнености або дає привід для надії та впевнености; певний, який не дає приводу для сумнівів; якщо тест на наявність чогось позитивний – він говорить про присутність цієї ознаки.

Відтак, якщо ми будемо трактувати бодіпозитивність дослівно, ми отримаємо навіть дуже конструктивну річ. Ставлення до нашого тіла, сповнює нас надією, додає впевнености, і говорить: ТИ Є! Не дивлячись на твої розміри, форми, особливості зовнішности. 

Радимо подивитися фільм «Красуня на всю голову», де головна героїня – дівчина з пишними формами. Фільм чудово демонструє філософію бодіпозитиву і показує, які зміни можуть відбуватися в житті, якщо просто повірити в себе.

Український бодіпозитив

Здається, що ця виконавиця відома вже всім. Альона Альона наробила ґвалт своїм першим кліпом «Рибки» та бодіпозитивним мисленням. Саме цю пісню реп-співачка написала для дівчат, яких не приймає суспільство. Альону часто ображали в дитинстві.

А ще одна молода виконавиця Jerry Heil записала пісню #НАТВЕРКАЙ та зняла кліп, де гумористично описує бажання жінок ідеально виглядати влітку. Та чи варто?

Та, мабуть, проблема бодіпозитиву полягає в тому, що кожен трактує цю філософію по-своєму. Одні перестають просто доглядати за собою, публікуючи фото з неголеними ногами та иншими частинами тіла. Другі ж доводять абсурдність такої поведінки. І наголошують на вмінні жити в гармонії з собою. Любити себе, але не забувати піклуватися про себе. 

Ірина: За змаганнями бодіпозитиву втрачається суть людини: людина – це більше ніж тіло. Проте, тіло – це дім нашої душі і ми відповідальні за його здоров’я. Тому, вважаю, що правила має диктувати не глянець та інстаграм, а медицина, все решта індивідуальна норма та вподобання.

Тому мораль цієї байки, як то кажуть, така: навіть при найпозитивнішому ставленні до себе не треба забувати про здоровий спосіб життя. Не треба їсти шкідливу їжу, пити алкоголь та палити цигарки. Любов до свого тіла полягає, насамперед, у повазі до нього. Це і є справжній бодіпозитив.

Усі зображення (all pictures) – Brooke Lark

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.