Зелений туризм в Україні: куди поїхати?

594

Туристи нарешті стають відповідальними! Нарешті, на перше місце виходять не піклування про власний комфорт у будь-якому куточку світу, а турбота про природу та навколишнє середовище. Зміни відбуваються не так швидко, як хотілося б, але все ж екологічний та зелений туризм стають все більш популярними у світі.

Два згадані види туризму мають свої особливості. Так, перший передбачає не просто відпочинок на природі, а ще й відповідальне ставлення до екосистеми. Тобто, якщо ви після відпочинку забрали не лише своє сміття, а ще й зібране довкола, то ви вже екотурист. 

Другий має багато спільного зі сільським туризмом, адже передбачає не просто проживання на природі чи в сільській місцевості, а ще й знайомство із способом життя місцевих мешканців. Втім, часто вони переплітаються між собою.

Екологічний туризм та екологічна свідомість

Екотуризм має декілька основних принципів, найважливішим серед яких є «залишати лише сліди, забирати з собою лише фото». І кожен турист має про це пам’ятати!

зелений туризм в Україні
фото – Anastasia Petrova

Екологічний туризм допомагає вирішувати цілу низку проблем, з якими стикаються сучасні міські мешканці. Завдяки відпочинку на природі, без галасу, машин та, бажано, електронних ґаджетів, нервова система людини якнайкраще розвантажується, приходить в норму. Навіть після декількох днів її емоційний стан покращується, рівень нервового напруження знижується.

Крім того, свідомій людині такий формат відпочинку приносить неабияке задоволення, відчуття значущості власного внеску у збереження та відновлення природи. І чим більше людей зрозуміють, що екотуризм – це цікаво та корисно, тим більше шансів у наших онуків побачити ті природні дива, що ще збереглися у світі!

туризм в україні
фото – Tyler Nix
ecotourism
фото – Tyler Nix

Ще один важливий плюс: зелений туризм в Україні ну дуже доступний! 

Як організувати зелений тур самостійно?

Немає нічого складного в тому, щоб організувати зелений тур самостійно. Головне при цьому дотримуватись основних принципів екотуризму. Обирайте для відпочинку віддалені, нерозкручені куточки, де небагато чи зовсім немає туристів. Зупинитись на ночівлю можна в наметі, орендувати кімнату в садибі місцевих мешканців, знайти невеликий готель. 

екотур в Карпати
фото – Tanya Prodan

В ідеалі, обране місце проживання має бути eco-friendly – тобто, використовувати відновлювані джерела енергії, вироби з пластику, який можна переробити, пропонувати харчування з екологічно чистих продуктів. 

Ну і, звісно, головною умовою екоподорожі є дбайливе ставлення до природи. Не залишайте після себе сміття, не витоптуйте рослини, поважайте місцевих мешканців, їхню культуру та традиції.

Екотуризм та його осередки

У нашої країни просто неймовірний потенціал у сфері зеленого туризму. В Україні дуже багато маленьких, рідко відвідуваних селищ, безліч природних парків та заповідників, чимало усамітнених, привабливих куточків.

зелений туризм Карпати
фото – Anastasiia Tarasova

Екотур у Карпати 

На сьогодні зелений туризм в Карпатах та Закарпатті розвинений найбільше. І це не дивно – місцеві гори, річки, озера та ліси, неосяжні простори та ще незаймані людиною куточки завжди приваблюють екотуристів. А місцеві мешканці радо їх тут вітають.

Для екотуризму чудово підійдуть такі куточки, як:

  • село Стужиця у Закарпатті з мінеральними джерелами та віковічними дубами;

хутір Тихий біля с. Сергії, Чернівецької області, де можна довідатись про особливості справжнього сільського життя;

село Долішній Шепіт Чернівецької області вас вразить безумовно, особливо своїм спокоєм та загадковими лісами;

с. Калини з невеличкими дерев’яними котеджами, оточеними лісами;

будь-яке віддалене селище – тут майже скрізь можна знайти кімнату в оренду посеред природи;

також чудовим місцем буде карпатська полонина недалеко від якогось населеного пункту (100% єднання з природою).

зелений туризм
фото – hutir.org – хутір Тихий
  • Національний парк «Сколівські бескиди» з незайманою природою;
екотур в Карпати
фото – uk.wikivoyage.org

Зелений туризм у Північній Україні

В Північній Україні екотуризм наразі менш розвинений, втім, і тут для зеленого відпочинку відкриваються чудові можливості. Наприклад, можна завітати до селища Радичів на Десні, зупинитись на невеликій базі відпочинку у центрі селища та відчути себе справжнім сільським мешканцем.

пригодницький туризм
фото – apk.cg.gov.ua – селище Радичів

Або ж відвідати базу відпочинку «Зачарована Десна» у с. Ковчин, де вам запропонують різноманітну програму активного відпочинку на природі.

Чи провести час у незвичайній садибі «Монастирський будиночок» на території монастиря в с. Рихли, побачити простий побут монахів та познайомитись із неймовірною природою Мезинського національного природного парку.

екологічна свідомість
фото – orthodox.cn.ua – Рихлівський монастир

Дністровський каньйон

На території Дністровського каньйону екотуризм також активно розвивається. На Дністрі реалізується програма Зелених шляхів по пересуванню безмоторними транспортними засобами чи пішки, тут розроблено багато цікавих туристичних маршрутів. 

Зелені туристи можуть зупинитись в одному із численних туристичних комплексів. Наприклад: 

  • «Ксенія» в с. Врублівці;
  • «Услад» в с. Ломачинці;
  • село Рогізна;
  • база відпочинку «Каньйон» в с. Грушівці;
  • кемпінг «Білий Бізон» у с. Лука Врублівецька.
відпочинок на дністрі
фото – Ігор Меліка

Що брати з собою в екотур?

В екотур варто брати лише найнеобхідніше, щоб подорожувати без зайвих речей. Обов’язково візьміть із собою багаторазову пляшку для води, сміттєві пакети (щоб забрати з собою сміття). Якщо плануєте проводити багато часу на природі, подбайте про сонцезахисний крем та засіб від кліщів.

А от що точно не варто брати, так це одноразові вироби з пластику, спреї, що шкодять озоновому шару. А ще, можна залишити вдома сучасні ґаджети та влаштувати собі ще й детокс-тур!

Головне зображення (the main picture) – Karim MANJRA

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.