Від історії до екскурсії: викладач, який дивує Чернігів

842

Популярність внутрішнього туризму останнім часом суттєво зросла. Це відбувається завдяки роботі молодих, завзятих, енергійних екскурсоводів, які знаходять цікаві шляхи подання інформації та нестандартні способи роботи з аудиторією. З одним із таких гідів Чернігова ми поспілкувались сьогодні. Це Володимир Пилипенко, кандидат історичних наук, доцент Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Тараса Григоровича Шевченка. І він знає все про нестандартні екскурсії.

Нестандартні екскурсії від викладача історії

Коли та чому народилася ідея проводити екскурсії по Чернігівщині? 

За професією я викладач історії, працюю в Національному університеті «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, в Навчально-науковому інституті історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського. Ну і паралельно вже багато років займаюсь екскурсіями.

екскурсії пилипенко
Фото – з особистого архіву В. Пилипенка

Сама ідея народилась давно, ще в студентські часи, а згодом перетворилась на додаткову роботу. Я прекрасно пам’ятаю свою першу екскурсію, так би мовити, професійну, на замовлення. Тоді я був студентом. А потім, коли вже був час аспірантури, треба було десь шукати підробіток, тож я став частіше цим займатись. Спочатку працював тільки в Чернігові, потім став їздити Чернігівщиною – намагаюсь постійно розширювати горизонти, щоб було цікавіше. 

А як з’явилась концепція саме безкоштовних екскурсій?

Ідея з’явилася ще років 7 тому. Спершу до нас на кафедру прийшла Тетяна Коржинська з обласного управління туризму, і запропонувала організувати безкоштовні екскурсії містом. Це називається free tours – дуже популярна, розкручена штука в Європі, та й в усьому світі. Вона запропонувала – ми спробували.

екскурсії в чернігові
Фото – pinterest

Я підготував декілька студентів, але тоді це не пішло. Тому що у Чернігові саме тоді, (та й зараз) не було такої кількості туристів, які приїжджають спеціально, аби подивитися місто. Здебільшого їдуть групами уже із замовленими екскурсіями. А вже з часом, пару років тому, я про цю історію згадав і попробував зробити аналогічний варіант, однак зі зміненим акцентом: не для приїжджих туристів, а для місцевих. І тоді воно зайшло!

Чи подобається ця робота?

Так, подобається. З одного боку це цікаво, бо не сидиш на одному місці, а з іншого – я постійно намагаюсь щось нове шукати, в мене завжди навіть екскурсії, які однакові за назвою, все одно кожен раз виходять різними. 

Як вдається щоразу розповідати одну і ту саму історію по-різному, як залишати її цікавою? 

По-перше, ніколи не виходить однаково розказувати. Зрозуміло, що є якісь основні об’єкти, й інформація про них залишається однаковою. Але ж, це робота з людьми, і ти упродовж екскурсії кожен раз реагуєш, як люди тебе слухають, що питають, чим цікавляться.

Я сам люблю не просто стати та розказувати, а запитувати екскурсантів, вести з ними дискусію. Запитую, що вони бачили, де були, прошу порівняти щось, викликаю на розмову. І коли люди бачать, що це не просто «розповідь на тему», а саме розмова, – екскурсія іде краще і виходить вона кожен раз різною. Особливо цікаво, якщо зустрічаю обізнаного, начитаного туриста. Таке спілкування ніколи наперед не можна запрограмувати!

З чого складається екскурсія

Скільки часу йде на створення годинної екскурсії? 

Загалом, не люблю годинні екскурсії, це ні про що. Тривалість має бути хоча б годинки дві. Насправді, на створення екскурсії іде багато часу. Бо ти збираєш цікаву інформацію, читаєш її та перечитуєш, пробуєш згрупувати, скласти в одну схему, змінюєш декілька разів. Потім обов’язково проходиш маршрут сам чи з колегами. Бо з дому можна запланувати собі хід екскурсії по-одному, а на місцевості виявиться, що там проходу немає, там дорогу перекопали, там ще щось, і все це треба враховувати.

В принципі, організація нормальної, цікавої екскурсії – справа досить складна та довга. Але ж якщо вона добре зроблена спочатку, то краще піде. Та й не вся інформація одразу ж включається до екскурсії, частина, як пазл, додається з часом. А коли в тебе в голові величезна кількість інформації, ти можеш її кожен раз по-різному складати.

гід Володимир Пилипенко
Фото – з особистого архіву В.Пилипенка

У вас є екскурсії однією вуличкою. Невже реально зацікавити туриста однією локацією?

Запросто! Я колись провів екскурсію на 300 метрах. І тривала вона години дві, дві з половиною. Але ж це була вулиця Князя Чорного (Чернігів – ред.), а там є багато чого цікавого. Та й взагалі, місто живе, в ньому багато інформації, тут жило не одне покоління людей, було безліч подій, була архітектура, що змінювалась та знищувалась, а потім відбудовувалась та добудовувалась. І все це можна показати. 

Особливо, якщо підібрати гарний ілюстративний матеріал (те, що називається, портфоліо екскурсовода), то можна прекрасно навіть на 300 метрах водити людей і їм це буде не нудно! Наприклад, в якийсь момент я дуже полюбив різні архітектурні дрібнички: тут якась кладка цікава, там фігурка вмонтована, там цікавий значок на вікні – і все це можна показати людям.

Чернігів
Фото – Ukraine travel guide

Екскурсії для всіх?

Чи приходять на екскурсії діти?

Чесно, я не люблю та не вмію працювати з маленькими дітьми. Мені подобається працювати з дітьми старшого шкільного віку. Хоча нещодавно на екскурсії мені одна жіночка сказала, що минулого разу вона з онуком ходили до печер (Антонієві печери, Чернігів – ред.). Так онук, який узагалі історію не любить, вийшов та сказав, що історія – то цікаво! Загалом діти – це та публіка, яка не збреше. Якщо їм не цікаво, вони так і скажуть.

екскурсії в антонієві печери
Фото – УНІАН

Якими мовами найчастіше ведете свою розповідь?

Зазвичай українською, польською, англійською. Можу і російською, але зараз дуже рідко. 

Чи втомлює така робота? 

Втомлює, звісно. Будь-яка робота втомлює. Навіть найцікавіша, найулюбленіша. 

А де саме черпаєте натхнення?

В поїздках, в подорожах до інших міст, країн!

Спостерігаєте за роботою інших гідів?

Інколи так, проте спрацьовує професійна деформація: слухаєш екскурсію, але звертаєш увагу, що от тут екскурсовод не так сказав, тут зовсім не зрозуміло пояснює… Але я намагаюсь не виправляти. 

подорож до Чернігова
Фото – Culture Trip

Екскурсії та офіційність в Україні

Чи врегульована робота екскурсоводів якось на державному рівні?

Не врегульована взагалі. Колись вона була прописана в законі України про туризм, і там ішлося про сертифікацію екскурсоводів, яку видавало обласне управління культури та туризму під розроблений маршрут екскурсії на певну область. Зараз це зняли й фактично екскурсії може водити будь-хто. І це погано.

У вас є посвідчення екскурсовода?

Так, я маю. Воно видане обласним управлінням, з номером, печаткою – тож, все офіційно. 

Чи потрібно популяризувати й навчати правильного підходу до екскурсій в університетах, на тих же факультетах краєзнавства чи туризму? 

Потрібно. Екскурсовод – це професія, а кожній професії треба навчати. Не можна просто з доброго дива взяти й стати гарним спеціалістом у чомусь. Причому, це має бути навчання комплексне. Один спеціаліст може дати інформацію, інший – вміння працювати з джерелом, хтось має навчати говорити… 

Я так розумію, що практика місцевого гіда в Україні зараз дуже поширена? 

Володимир Пилипенко
Фото – з особистого архіву В.Пилипенка

Так і є. І це погано, бо дуже багато людей думає, що водити екскурсію – це просто ходити та ляпати язиком, що це зовсім не складно, тож, я теж так можу. А про наповнення екскурсії вони не думають. І якщо люди до таких «екскурсоводів» потрапляють, то в них залишаються дуже часто неприємні враження.

На сторінці у фейсбуці ви обмовилися, що готується історична передача для телебачення? Можете прочинити залаштунки для наших читачів? Це проєкт для місцевого медіа, чи може для ютуба?

Це проєкт для Суспільного телебачення, але поки я про нього нічого не можу розказувати. З 1 січня ми його здаємо і він має з’явитись на екранах. Передача є, вона зроблена вже більше ніж на 90%. Але говорити про неї я поки не маю права.

Люди – головна історія кожного міста

Я багато читаю. Працюю з джерелами, прориваюся в різні архіви. До речі, дуже цікавою виявилася практика водіння безкоштовних екскурсій по місту для місцевих жителів. Адже вони можуть розказати купу всього цікавого. Це, звісно, невеликий термін – десь 30-40 років, але це така інформація, яка в архівах ще не відклалась, у наукові дослідження ще не пішла, проте вона жива саме зараз. 

Це саме ті роки, коли місто змінювалось після війни, переживало застій, перебудови… Це поки ні звідки, окрім як від людей, отримати не можна.

екскурсія Черніговом
Фото – Ukraine travel guide

А загалом – це стандартна робота історика, робота з архівами, з джерелами, їх порівняння. Це ж все не секрет! Лише великі фанати теорії змови думають, що історики приховують інформацію). Вона відкрита, вона є – бери й працюй.  

У будь-якому разі екскурсія – це розповідь про якісь події чи про людей. Якщо набрати просто купу фактів, то не буде цікаво. Факт насправді ні про що не говорить. Говорить його інтерпретація, його контекст. Коли все це починає складатись разом, тоді й виникає історія навколо факту, події, легенди чи побрехеньки, яку всі переказують. Але ти починаєш розкладати як і чому вона з’явилась – і виходить цікава історія.

Головне зображення (the main picture) – google search

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.