Темний туризм: 10 місць для тих, хто любить полоскотати собі нерви

3 939

Людям завжди було цікаве усе незвичайне, незрозуміле, моторошне та містичне. В повсякденному житті багатьом не вистачає яскравих емоцій, тож вони навмисно лякають себе фільмами жахів, екстремальними розвагами або ж починають займатись темним туризмом. Термін «темний туризм» (англ. «dark tourism») набув поширення лише у 2000 році, коли вийшла книга професорів Шотландського університету М. Фоулі та Дж. Леннона «Темний туризм». Цей вид подорожей передбачає відвідування місць, пов’язаних з катастрофами, смертями, руйнуванням, зі стихійними лихами чи містикою. 

І хоча термін достатньо молодий, саме явище новим аж ніяк не назвеш! Відвідання давньоримського Колізею, де глядачі споглядали за смертельними змаганнями, масові спостереження за стратами на міських площах,  незрозуміла цікавість пересічного люду до циркових потвор – усе це «розваги» з тої ж категорії. 

Різновидів темного туризму

Виділяють декілька різновидів такого туризму: 

  • танатотуризм (відвідання концентраційних таборів), 
  • некропольний туризм (відвідання цвинтарів та місць масових поховань),
  • туризм катастроф (техногенних та природних), 
  • містичний туризм (поїздки до окультних місць),
  • тюремний туризм (відвідання колишніх та чинних тюрем).
темний туризм у світі
фото – john vicente

Варто зазначити, що навколо ідеї темного туризму не вщухають суперечки. Хтось називає такий вид відпочинку неетичним, комусь він здається дивацьким, а хтось, навпаки, – бачить у цьому вивчення історії та розвиток людяності. Втім, все це аж ніяк не заважає такому виду подорожей розвиватись та знаходити все більше прихильників. 

Ну, і ми не могли залишитися осторонь загальносвітового тренду, і знайшли для вас 10 найцікавіших місць, де можна полоскотати собі нерви та зрозуміти, чим насправді вони настільки приваблюють туристів.

Табір Освенцим в Польщі

Цей нацистський табір розташований в Освенцимі, на півдні Польщі. Тут протягом Другої світової війни загинули як мінімум 1,1 млн ув’язнених (здебільшого євреїв). Жахливі умови життя та праці, газові камери, нелюдські медичні експерименти, хвороби та страти – про все це можна дізнатись в музеї, що створений на території табору. Людям з високим рівнем емпатії знаходитись тут фізично складно. Зараз музей Аушвіц-Біркенау в Освенцимі щороку приймає понад 700 тисяч відвідувачів!

Концтабір Дахау, Німеччина

Це перший німецький концтабір для політичних в’язнів – його було організовано ще у 1933 році. Він проіснував 12 років і був зразком для багатьох інших нацистських таборів. Над його вхідними воротами розміщено знаменитий напис «Arbeit macht frei» – «Праця робить вільним». З 1965 його відкрили для екскурсій. Зараз тут можна на власні очі побачити адміністративні будівлі, місця розстрілів, бараки для бранців, крематорії, місця, де проводили медичні досліди над людьми. Атмосфера більш ніж гнітюча. Екскурсію до табору не рекомендовано відвідувати дітям до 12 років та особливо вразливим туристам.

Дахау Німеччина
фото – google search

Ліс самогубців, Японія

Японський ліс самогубців офіційно називається Аокігахара. Він розташований біля північно-західного підніжжя гори Фудзі та займає площу у 35 км². Традиційно це місце вважалося житлом примар та всіляких демонів – страшні легенди про ліс Аокігахара відомі ще з часів Середньовіччя. Є свідчення, що в XIX ст. бідні японські селяни залишали тут своїх немічних старих та немовлят, яких не могли прогодувати, на вірну смерть. До того ж, дерева зростають тут дуже щільно і майже повністю блокують вітер, що створює мовчазну, моторошну атмосферу. 

ліс самогубців
фото – Japan Travel

Цей ліс є надзвичайно популярним місцем серед самогубців. Щороку тут знаходять до сотні тіл тих, хто вкоротив собі віку, повісившись чи прийнявши отруту. По всьому лісі розміщені таблички із закликами до людей не чинити собі шкоду та номерами телефонів, де їм готові допомогти. Така атмосфера приваблює і туристів: через хащі прокладені туристичні стежки, а доглядачі лісу охоче розказують відвідувачам моторошні історії.

Східна державна в’язниця у Філадельфії, США

Ця в’язниця входить до списків найстрашніших місць утримання ув’язнених у світі. Зараз вона не використовується за призначенням і відкрита як музей. Її «спеціалізацією» було одиноке утримання і колись тут сидів навіть сам Аль Капоне. Офіційно вона працювала з 1829 до 1971 рік. Невеличкі кімнатки для бранців з низькими дверима, входячи в які, треба було пригинатись; єдине крихітне віконце в даху, що називали «Оком Бога», моторошна архітектура – все це наводить на думку, що тільки окремі в’язні доживали до кінця строку, не втративши здорового глузду…

в'язниця США
фото – google search
Туризм до тюрми
фото – google search

Чорнобиль, Прип’ять

«Темний туризм» в Україні також реальний. Бо про найстрашнішу в історії людства техногенну катастрофу на ЧАЕС знають усі. Екскурсійні тури до закинутого міста Прип’ять стали особливо популярними у туристів після виходу минулого року серіалу «Чорнобиль» від HBO. Емоції від відвідування цих місць залишаються дуже суперечливі, але така подорож точно запам’ятається на все життя. Знаходячись в зоні, головне – не порушувати ніяких правил та чітко слідувати вказівкам гіда.

чорнобиль
фото – google search
подорож до Чорнобиля
фото – google search

Костніца в Седліце, Чехія

В склепі церкви Всіх Святих на цвинтарі монастиря в Седліце (околиця чеського міста Кутна Гора) є старовинний осуарій (місце, де зберігаються кістки померлих). Але він дуже незвичайний, бо під час його декорування в XIX ст., запрошений майстер тесля Франтішек Рінт, використав не каміння чи дерево, а самі кістки. Місце це точно не для слабкодухих: тут зі стелі, прикрашеної гірляндами з черепів, звисає люстра з кісток, по кутах стоять піраміди з кісток, а на стіні висить герб родини князів Шварценберг, зроблений з тих же самих людських кісток! Виглядає все це дуже моторошно, тож, не дивно, що тут часто знімають фільми жахів та документальні стрічки. Як вам такий «темний туризм»?

Кладовище покинутого містечка Ла Норія, Чилі

Колись шахтарське містечко Ла Норія було прибутковим, але після декількох криз, бізнес пішов на спад і мешканці його покинули. Зараз це справжнє місто-привид, де царює моторошна атмосфера, що найбільше відчувається на місцевому кладовищі. Звісно ж, тут ходять чутки про мерців, які ночами встають з могил та гуляють містом, а також про привидів, яких можна навіть «впіймати» на фото. А на кладовищі є декілька відкритих поховань, де тіла повністю видно – справжні живі декорації для фільмів жахів!

цвинтар ла норія
фото – google search

Меморіальний парк Миру в Хіросімі, Японія

Цей парк побудований неподалік від епіцентру вибуху атомної бомби в Хіросімі. В його центрі зведено кам’яну арку зі склепом, в якому містяться імена всіх 297.684  людей, які загинули безпосередньо в результаті вибуху та від його наслідків. Поруч збудований меморіальний музей, де зібрані речі загиблих та різноманітні свідоцтва про трагедію. Неподалік можна побачити Атомний купол – залишки будівлі Виставкового центру торгово-промислової палати міста, яку майже повністю зруйнував вибух.

туризм до хіросіми
фото – Вікіпедія

Є тут і чимало менших пам’ятників, які викликають болісні емоції та нагадувати про те, що такої трагедії ніколи більше не можна допускати.

хіросіма
фото – google search

Урочище «Бабин Яр», Україна

Бабин Яр – це відоме на весь світ місце трагедії, яке стало символом Голокосту, це найбільший багатонаціональний цвинтар в Україні. В роки фашистської окупації України тут розстріляли понад 100 000 тисяч людей: військовополонених, мирних громадян, підпільників, партизанів, заручників… Зараз тут можна побачити декілька пам’ятників та меморіальних знаків, залишки старого єврейського кладовища, залишки дамби, що призвели до славнозвісної Куренівської трагедії 1961 року. Екскурсія до Бабиного Яру залишає дуже сумні емоції…

бабин яр
фото – google search
тури у Бабин Яр
фото – tacno.net

Депресивні райони Детройта, США

Раніше Детройт був четвертим за кількістю населення містом в США та столицею машинобудування. Але в кінці ХХ – на початку ХХІ століття це місто пережило справжній економічний та демографічний занепад. У 2013 році місто навіть офіційно заявило про своє банкрутство. Зараз цілі райони Детройта стоять покинутими, школи, фабрики, театри, житлові будинки просто руйнуються, до того ж, рівень злочинності тут є одним з найбільших в країні. На екскурсію містом варто відправлятись лише з досвідченим гідом з місцевих, і тільки протягом дня, коли світло. Справжнісінький «Темний туризм» в дії.

Ну і в якості бонуса: популярні круїзи за маршрутом «Титаніка». Протягом подорожі туристи їдять їжу, подібну до тої, що була на «Титаніку», слухають таку ж музику, відвідують місце, де затонуло судно. 

То як, зважились би ви та таку «темну мандрівку»?

Головне зображення (the main picture) – Chinh Le Duc

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.