Коли людей забагато: чим загрожує надтуризм

1 523

В туристичній галузі «крутяться» мільярди доларів. Туризм приносить мільйонні прибутки та є важливим для економіки багатьох країн. Тож, здавалося б, цілком зрозумілим є бажання міст, містечок та селищ залучити до себе якомога більше туристів, зробити все можливе, щоб напрямок став популярним і приносив дохід. 

Але протести мешканців популярних туристичних міст проти овертуризму точно не гармонійно поєднуються з такою картиною. Та й саме поняття ще декілька років тому було нікому невідоме. Чому ж одні країни борються за увагу туристів, а інші, навпаки, хочуть зменшити їхній потік? Спробуймо з’ясувати.

надтуризм
фото – magazine.nv.ua

Що таке надтуризм?

Овертуризм – це неологізм, який з’явився лише кілька років тому. В перекладі з англійської «overtourism» означає «надмірний туризм», тобто – завелика кількість туристів для якогось конкретного місця. Минулого року даний термін включили до Оксфордського словника. 

Надтуризм викликає екологічні та інфраструктурні проблеми, негативно впливає на життя місцевих мешканців та стан пам’яток. Результатом овертуризму є величезні черги до найбільш визначних пам’яток, в яких можна стояти годинами. А також натовп туристів біля кожної цікавинки, бруд на вулицях, переповнені кафе, ресторани та готелі… 

надтуризм на острові Пхі-Пхі
фото – острів Пхі Пхі

Яскравим прикладом овертуризму є пляж Майя Бей на острові Пхі Пхі у Таїланді. Надзвичайну світову популярність йому приніс фільм «Пляж» з Леонардо Ді Капріо. Після виходу стрічки туристи почали приїздити сюди сотнями тисяч. Щоденно невеличкий пляж відвідували понад 5 тисяч туристів, а в бухту припливали по 2 сотні човнів. Це призвело до нищівних екологічних наслідків: популяцію місцевих коралів майже знищено, кількість підводних мешканців скоротилась, узбережжя вкрите сміттям та витоптане. Через це місцева влада у 2018 році прийняла рішення про закриття пляжу для туристів мінімум до 2021 року, (всупереч мільйонним збиткам). Його відкриють, якщо екосистема відновиться після років туристичного насильства.

Причини надмірного туризму

Всесвітня туристична організація ООН наводить дані, згідно з якими, минулого року кількість міжнародних туристів у світі збільшилась на 4% та сягнула 1,5 млрд. Чому останнім часом люди подорожують все більше і більше? Причин декілька:

  • Ловкостери та дешеві авіаквитки: завдяки їм міжнародну подорож собі може дозволити практично кожен.
  • Спрощення перетину кордонів.
  • Розвиток інтернету, поява зручних платформ бронювання житла та квитків, різноманітних ґаджетів, що спрощують самостійне планування подорожей.
  • Велика кількість красивих тревел-шоу, що закликають мандрувати світом.
  • Мода на подорожі: бажання похвалитись красивими фото в інстаграмі, відвідати місця, де знімались відомі фільми, наслідування блогерів-кумирів.
  • Зростання населення планети загалом.
надтуризм у світі
фото – Jacek Dylag

Як живеться в містах, де туристів більше, ніж місцевих мешканців?

Уявіть собі, що в усіх ваших буденних справах вас супроводжує натовп туристів: на вулиці не проштовхнутись, в магазині постійні черги, ресторани переповнені, в парку яблуку ніде впасти. А про те, щоб відпустити дитину на вулицю погуляти самостійно і не йдеться… Саме так живуть мешканці центральних районів популярних туристичних місць.

Місто починає обслуговувати лише туристів, забуваючи про потреби власних громадян. В центральних, туристичних районах можна цілодобово придбати сувеніри, а молоко чи хліб знайти просто нереально. До того ж, тут постійно дорожчає житло, піднімаються ціни в ресторанах та магазинах. А ще, не всі туристи поводяться чемно та виховано: вони напиваються посеред дня, голосно співають пісень, влаштовують туалет де завгодно, псують пам’ятники.

Не дивно, що мешканці міст починають виходити на протестні акції, закликати місцеву владу до збільшення туристичних податків, створювати організації на кшталт «Мережі південноєвропейських міст проти туризму» (SET) (з’явилась у 2018 році, до неї входять Мадрид, Барселона, Венеція та ін.). Інколи протестні настрої мають і не зовсім мирне вираження.

Так, у липні 2017 року активісти з іспанської організації Arran (відгалуження ліворадикальної каталонської партії CUP) атакували туристичний автобус у Барселоні. Молодики написали на ньому гасло «туризм вбиває місцевість» та прокололи колесо. Ніхто з пасажирів не постраждав – відбулись легким переляком.

Як в містах борються з овертуризмом?

Венеція

У Венеції теж є надтуризм. Особливо помітно це через зовсім малу площу та велику кількість популярних серед туристів об’єктів в центрі міста. Тут зараз мешкають 260 тисяч місцевих (з них лише 55 тисяч в центрі), а кількість туристів сягає 22 мільйонів щороку!

надтуризм у венеції
фото – Ingeborg Gärtner-Grein

Міжнародний туризм – головне джерело доходів Венеції, але саме він, разом з кліматичними змінами, нищить місто. Тож, місцева влада намагається обмежити кількість візитерів та краще контролювати їхню активність. З 2017 року в центрі не можна сидіти в публічних місцях (на фонтанах, сходинках, на землі), не можна спиратись на огорожі мостів та довго на них затримуватись – штраф за такі дії складає 590 євро.

туризм
фото – Marco Secchi

У 2018 біля мосту Конституції та вокзалу Санта-Лючія встановили турнікети, через які може пройти лише обмежена кількість туристів (потім пускають лише місцевих), а на центральну площу Сан-Марко пускають не більше 65 тисячі відвідувачів на день. З 2020 року в Венеції вводять податок для туристів, які приїжджатимуть в місто на один день – його розміри поступово збільшуватимуться з 3 до 10 євро.

Барселона

Населення Барселони на сьогодні трохи перевищує 1 млн 600 тисяч мешканців, а кількість туристів в місті сягає 32 мільйонів (telegraph.co.uk)! Звісно, вони приносять місту величезні прибутки, але жити тут, та й відвідувати туристичні об’єкти, стає щораз важче. Тож, за останні роки містяни неодноразово проводили акції протесту під гаслами «Надтуризм вбиває місто» та «Барселона не продається», закидали гостям завдання шкоди природі й спричинення росту цін на житло.

барселона та туристи
фото – J Shim

Для обмеження кількості туристів тут нещодавно ввели заборону на будівництво нових готелів в центральній частині міста, збільшили податки на нерухомість, що здається в короткострокову оренду, підвищили плату за паркування великих туристичних автобусів в популярних місцях. З 2020 року в Барселоні вводять новий туристичний податок, а також додатковий податок для пасажирів круїзних лайнерів, які приїжджають в місто на 1 день.

Рим

Вічне місто Рим, звісно ж, привертає увагу туристів. І їдуть вони сюди впродовж року. І кожний з них, хоч-не-хоч, долучається до псування багатовікових пам’яток, та й часто гості міста нехтують елементарними правилами поведінки. Привіт, надтуризм! Тож, і тут без обмежень не обійшлось. 

рим італія
фото – Fatih Özdemir

В Римі проживає близько 2,8 млн мешканців, а кількість туристів в останні роки сягає майже 10 млн на рік. Пані мер Риму – Вірджинія Раджі – проводить дуже активну політику у напрямі боротьби з надмірним туризмом.

Так, з минулого року туристам заборонили сидіти на знаменитих Іспанських сходах, заходити у фонтани, ходити по вулицях з оголеним торсом, навіть їсти поруч з найвідомішими пам’ятками. Штраф за порушення правил – 450 євро. На початку цього року в історичному центрі прибрали сувенірні кіоски та фургони з фастфудом.

Амстердам

Амстердам має населення трохи менше мільйона, а у 2018 році тут побували майже 20 мільйонів туристів. Особливо привертають їх відомий Квартал червоних ліхтарів, кофішопи, де вільно продають легкі наркотики та вільна від заборон атмосфера. Як результат, вони часто поводились тут дуже нечемно, вживали багато алкоголю, дозволяли собі спорожнятись в канали перед будинком ратуші, спали просто неба біля старовинних пам’яток. Тож, влада міста взялась за зміну іміджу міста та зменшення кількості таких небажаних гостей.

амстердам овертуризм
фото – jennieramida

Зараз в Амстердамі намагаються зменшити кількість житла в центрі, доступного для короткострокової оренди, направляють круїзних пасажирів якомога далі від головних вулиць. З 2020 року тут навіть вирішили заборонити тури до кварталу червоних ліхтарів, розглядають заборону продажу канабісу туристам, а екскурсій в історичному центрі проводити для груп по 15 осіб і не більше. І ще тут заборонили відомі бір-байки – пивні велосипеди, що були дуже популярні серед туристів, небайдужих до пива.

Мачу-Пікчу

Інки ніколи не могли собі навіть уявити, скільки туристів привертатиме Мачу-Пікчу і що надтуризм добереться й до їхніх земель. За словами вчених, в найкращі роки тут жило не більше 750 мешканців, а у 2017 році ця пам’ятка в Перу прийняла 1,7 млн відвідувачів. Навала туристів дуже негативно позначається на екологічній ситуації.

мачу пікчу
фото – Adrian Dascal

Стежка, що веде на гору Уайна-Пікчу, поступово руйнується, вздовж неї лишаються купи сміття. З 2005 влада Перу почала вводити обмеження на кількість туристів і тепер вони повинні завчасно бронювати дозвіл на підйом до міста по дорозі інків, а на квитках вказаний обмежений час відвідування пам’ятки. Зараз кількість туристів – 2,5 тис. на день. Але ЮНЕСКО наполягає, що для збереження пам’ятки варто скоротити її до 800.

Навіть Еверест зараз страждає від надмірного туризму! Так, минулого року, у травні, біля вершини гори, утворилася справжня черга з охочих завершити підйом. Внаслідок цього декілька людей загинули через виснаження. До того ж, схили гори невпинно вкриваються сміттям та відходами людської життєдіяльності…

Отже, усе зводиться до того, що треба планувати свої мандрівки та подорожувати більш відповідально, зважаючи не лише на власні бажання. Наприклад, Всесвітня туристична організація (UNWTO) закликає відвідувати не лише основні визначні пам’ятки, а й інші, менш відомі локації, радить місцевій владі урізноманітнювати туристичні активності, намагатись розмивати сезонність.

Головне зображення (the main picture) – unsplush

image color pick

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 голосів, середній: 4,75 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.