Кам’янець-Подільський – туристична мекка України

486

Кам’янець-Подільський – це славетне, популярне туристичне місто, яке щороку вабить десятки тисяч туристів. Головний центр тяжіння – це, звісно, Кам’янець-Подільська фортеця, що входить до числа «Семи чудес України».

Втім, як відомо, Кам’янець-Подільський займає трете місце в Україні за кількістю історичних та культурних пам’яток, після Києва та Львова – їх тут нараховується 152! Тож, не тільки старовинний замок приваблює сюди гостей з усієї країни та з-за кордону – інших цікавинок тут також вдосталь.

тур до кам'янця

А ще, туристів тут у великій кількості чекають готелі, кав’ярні ресторани, парки, різноманітні магазинчики та лавочки. І їхня кількість щороку зростає. Тож, можна з упевненістю сказати, що з часом Кам’янець-Подільський складе відчутну конкуренцію Львову.

Кам’янець-Подільська фортеця (замок)

Кам’янець-Подільський справедливо називають містом-музеєм: цікаві архітектурні, історичні, культурні пам’ятки трапляються тут просто на кожному кроці! Головна його цінність та цікавість в тому, що тутешня забудова не розбавлена архітектурою ХХ століття – на його вулицях неймовірним шляхом поєднані будинки, зведені у XIV-XIXст.

фортеця

Але знайомство з цим містом завжди починають саме з середньовічного кам’яного замку, побудованого в XIV ст. литовськими князями Коріатовичами на місці більш ранніх оборонних споруд. Його розташування обране не випадково: він перекриває єдиний шлях до старого міста, яке займає скелясте підвищення-півострів, що утворився всередині петлі, яку робить річка Смотрич.

На сьогодні Фортеця складається з двох частин: старої та нової. Одинадцять суворих кам’яних веж Старої фортеці, які побудовані у формі неправильного чотирикутника та з’єднані кріпосними стінами, виглядають неймовірно велично. Їх будували з 1362 по 1434 роки.
Нову фортецю збудували вже в XVII ст.

Ця система бастіонів з високими земляними валами мала закривати кам’яні будівлі від ворожої артилерії з боку поля.

кам'янець-подільський

Не заглиблюючись в історію, зазначимо, що неприступну Кам’янець-Подільську фортецю взяли лише раз – у 1672 році це вдалось турецькій армії. Сьогодні на її території розташовано декілька музеїв, майже всі приміщення можна оглянути на власні очі.

Читайте також   про подорож Європою

Дуже цікавими є підземелля Комендантської башти, 40-метрова криниця з величезним дерев’яним колесом у Чорній вежі, боргова яма. Найвищою спорудою є Папська (в народі Кармелюкова) вежа, яку на початку ХІХ ст. перетворили на в’язницю, де утримували Устима Кармелюка.

Також усі бажаючі можуть на території фортеці відчути себе справжнім Робін Гудом та постріляти з лука чи арбалета, а також спробувати смачний бограч, приготований у котлі на відкритому вогні. У замку працюють численні сувенірні магазинчики, причому ціни в них не завищені.

Звісно, така колоритна споруда неодноразово з’являлась у кіно. Саме у Кам’янець-Подільській фортеці знімали такі відомі фільми, як «Щорс», «На війні, як на війні», «Стара Фортеця», «Тарас Бульба», «Устим Кармелюк», «Дев’ять життів Нестора Махно», «Балада про доблесного лицаря Айвенго», «Циганка Аза», «Яса» ті інші.

З містом Стара фортеця з’єднана стародавнім Замковим (або Турецьким) мостом, що проходить по вузенькому скелястому перешийку. Зараз вважається, що його було побудовано в II ст. римлянами, тож цей міст занесено до «Книги рекордів України» як найстаріший.

найстаріший міст України

До речі, зараз в’їзд на Замковий міст та проїзд вздовж фортеці є платними для всього автотранспорту. Наприклад, легковій машині треба заплатити за одноразовий проїзд 10 грн. Графік роботи фортеці в літній період: з 09.00 до 19.00, в зимовий (з листопада до квітня) з 09.00 до 17.00. Вхід коштує 40 грн. для дорослого та 20 грн. для дитини.

Відпочинок та пам’ятки легендарного міста – що подивитись

На екскурсію по фортеці варто виділити не менше 2 годин, а після цього Вам неодмінно захочеться трохи відпочити. Радимо відвідати кафе «Під Брамою», розташоване біля входу на Замковий міст і зайняти місце на відкритій площадці – звідси відкривається просто неймовірний вид на каньйон річки Смотрич та замок!

Що ще варто побачити та куди піти в Кам’янці? Дивіться далі!

Музей мініатюр «Замки України»

На вулиці Старобульварна, 10, зовсім поруч зі Старою Фортецею, нещодавно відкрився чудовий музей мініатюр, де відтворені зменшені копії 14 найвідоміших замків та палаців України.

замки україни

Територія музею невелика, втім, оформлений він дуже гарно. Цікавою знахідкою є побудова копії Кам’янець-Подільського замку на фоні оригіналу, тобто туристи можуть зробити незвичайну фотографію одразу з двома фортецями! Вартість входу – 40 грн. для дорослих та 30 грн. для дітей.

Ратуша

В центрі старого міста, на вулиці Польський ринок, 1, можна побачити будинок польського магістрату, який називають Ратушею. Його будували та перебудовували декілька разів і зараз він поєднує кілька архітектурних стилів: ренесанс, ампір та бароко. Башту прикрашає великий годинник XVIII ст., що колись мав два дзвони.

пам'ятник туристу

Зараз поруч з Ратушею облаштували сувенірний ринок, а на площі перед будівлею встановили цікавий пам’ятник Туристу, біля якого обов’язково фотографуються всі гості міста.

Гончарна вежа

Будівництво величної, неприступної охоронної Гончарної вежі було завершене наприкінці XVI ст. Її звели на скелястому березі Смотричу для захисту старого міста зі сходу. Якщо дивитись на цю масивну п’ятиярусну споруду з боку Новопланівського мосту, вона виглядає вражаючою та міцною. Але, якщо підійти до неї з боку міста, одразу кидається в очі далеко незадовільний стан пам’ятки. Втім, він неї відкривається дуже гарний вид на каньйон, міст та нове місто.

кам'янець-подільський замок

Вежі та брами

З північного заходу місто Кам’янець-Подільський додатково захищав комплекс укріплень під назвою Польська брама. Він з’явився в середині XVI ст. і був унікальною на той час гідротехнічною оборонною спорудою, що складалась з п’яти веж з двох боків річки Смотрич та стіни-дамби, що перетинала каньйон.

Також збереглися до наших днів і укріплення під назвою Верхня Польська брама, до складу якої входять башта Стефана Баторія, Вітряна брама, Турецький бастіон, оборонні мури.

Цікаві і рештки іншого гідротехнічного фортифікаційного укріплення – Руської брами, що охороняла в’їзд в місто з південного боку.

Читайте про те як спланувати ідеальну мандрівку

Катедральний Собор

Цей собор, що нині є діючим католицьким храмом, будували впродовж – 1757 років. В його комплекс входять костел Святих апостолів Петра і Павла, дзвіниця, тріумфальна арка та мінарет, будівлі побудовані в стилях ренесансу, бароко та неоготики.

собор

Новопланівський міст

Цей величний, масивний міст через Смотрицький каньйон зараз з’єднує стару та нову частини міста. Його було побудовано у 1864-1874 рр. Довжина мосту складає 136 метрів при висоті у 38 метрів. Він тримається на шести кам’яних блоках. Цю неймовірну конструкцію можна оцінити лише збоку – він виглядає дуже вражаюче!

міст

Це, звісно, далеко не повний перелік міських пам’яток! В місті, в кожному сувенірному магазинчику можна купити туристичний путівник чи карту, де позначені всі цікаві місця. Більшість з них розташовані в межах історичного центру, неподалік одне від одного, тож за день можна встигнути оглянути чимало пам’яток.

Готелі Кам’янця: що обрати?

На сьогодні в Кам’янці-Подільському взагалі немає проблеми знайти готель, місце в хостелі чи орендувати квартиру: в місті пропонується дуже багато різних варіантів на будь-який гаманець.

кам'янець готелі

Найдешевший варіант – ліжко в хостелі обійдеться у 120 – 250 грн., номер в готелі можна зняти за 500 грн. та більше, а апартаменти чи квартиру пропонують зняти за 350 – 600 грн. Але, будьте дуже уважні обираючи проживання! Обов’язково зверніть увагу на місце розташування житла – найкраще обирати якийсь варіант в історичній частині міста, щоб не витрачати багато часу на дорогу до пам’яток з іншого району.

Також враховуйте, що від готелів, що розташовані на березі річки до центральної частини міста доведеться щоразу долати чималий підйом (в середньому біля 35 метрів), тому ціни на проживання тут нижчі!

Екскурсії або самостійна подорож?

Користуватись послугами екскурсовода чи знайомитись з містом самостійно – кожен вирішує для себе сам. Для поціновувачів цікавих екскурсій в Кам’янці зараз вигадали багато цікавих варіантів: можна обрати нічну театралізовану екскурсію фортецею (50-100 грн. з особи), прогулянку містом на електромобілі з екскурсоводом (від 100 грн.), екстремальну поїздку на БДРМ-2 (ціна за домовленістю).

До речі, в місті на сьогодні проводиться більше десяти масштабних фестивалів, найвідомішими серед яких є фестиваль повітряних куль та «Кубок Поділля» з повітроплавання, масштабний музичний та street-art фестиваль «Respublica FEST», міжнародний лучний турнір «Кам’яна стріла», фестиваль «Oktoberfest, знову в небо!» та багато інших.

Якщо Ви вже потрапили в Кам’янець-Подільський, варто виділити трохи часу і для знайомства з пам’ятками, розташованими поруч з цим видатним містом: обов’язково з’їздіть в Хотин, відвідайте Кришталеву печеру, огляньте Скала-Подільський замок та водоспад Бурбун біля села Лисець.

Насправді, Кам’янець-Подільський має якусь незвичайну, вабливу та чаруючу атмосферу. Тут збереглись не тільки історичні пам’ятки, але й історичний дух, що створює відчуття повернення в часі!

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 голосів, середній: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.