Екокераміка «Тут і Тепер» – філософія моменту

4 307

Саме в час карантину ми навчилися жити тут і тепер. А от українська майстриня екокераміки Юлія Маклюк з Ірпеня живе за таким принципом вже давно. А ще робить неймовірний глиняний посуд та передає цю атмосферу своїм клієнтам. Сьогодні ділимося досвідом українки, яка зуміла вберегти бізнес у час пандемії та карантину, а також пояснюємо, що це за екокераміка і чим вона відрізняється від звичайної кераміки.

Майстриня з екокераміки – Юлія Маклюк

Історія назви, що має сенс

  • Поясніть філософію назви свого бренду «Тут і Тепер»

Кераміка спонукає до споглядання. Коли п’єш зі своєї улюбленої особливої чашки, мить завмирає. Розглядаєш її форму, кольори, торкаєшся фактури, смакуєш аромат напою. Так користування гарним посудом ручної роботи може створити щоденний ритуал. Коли можна на хвилинку зупинитись і згадати, хто ти й що ти. Просто побути тут і тепер. 

екокераміка посуд
фото – з особистого архіву майстрині

Так само і сам процес створення кераміки. Гончарство не терпить поспіху чи неуважності. Тільки повністю заспокоївшись, очистивши думки, можна налаштуватись на творчий стан. І тоді виникає маленьке диво – цей момент співтворчості з глиною, з природою. Він ніколи не повторюється, як ніколи не буває двох абсолютно однакових керамічних виробів. Кожна чашка чи тарілка – унікальні, як цей момент, тут і тепер.

  • Чому вирішили займатися саме керамікою? Як і коли виникла ідея?

Це не було таке рішення, як коли обираєш, чим займатись у житті і робиш якийсь аналіз. Скоріше, кераміка сама знайшла мене. Мене завжди заворожувало, як виглядає створення посуду на гончарному крузі. І в якийсь момент життя, коли у мене була кар’єра в зовсім іншій сфері, я побачила оголошення про курси гончарства. Миттєво подзвонила і виявилось, що у них лишилось одне вільне місце. І так все було вирішено.

екокераміка в Україні
фото – з особистого архіву майстрині

Вже після цього було багато інших навчань, відкриття власної студії, стажування закордоном, виставки тощо.

Екокераміка – що це?

  • Ваш бренд відносять до екологічних. Як проявляєте це у своїх товарах?

Екологічна відповідальність – не просто позиція, а основна цінність бренду «Тут і Тепер». Як екологиня за основним фахом, я почала створення своєї кераміки із дослідження, наскільки вона впливає на довкілля. Адже і видобуток глини і її випал – це фактори, що можуть нанести шкоду природі. Тому я оцінюю екологічний слід від всього проєкту і винаходжу шляхи, як його зменшити. Так, я часто сама видобуваю глину, купую тільки без свинцю, сертифіковані матеріали, повторно використовую відходи глазурей, розробляю власні покриття із природних матеріалів, наприклад, глазурі з деревного попелу. Пакую свої вироби для відправлення без використання пластику, частину прибутку переказую на екологічні ініціативи.

екочашка з глини
фото – з особистого архіву майстрині

І самі керамічні вироби допомагають людям вести більш екологічно-дружний спосіб життя. Так, одним із популярних моїх продуктів є чашки з кришкою для напоїв з собою. Купивши таку чашку, людина вже не буде купувати і викидати сотні паперово-пластикових стаканчиків на рік.

Я також консультую інші бізнеси й організації з питань екоменеджменту. Допомагаю зрозуміти, як вони шкодять довкіллю, та як зменшити цю шкоду.

  • Опишіть як створюється екокераміка: від натхнення і до готового продукту.

Спершу приходить ідея. Зробити щось таке, щоб передавало конкретні відчуття. Найчастіше це стається на природі або коли заходиш зранку у чисту світлу майстерню, де все на тебе чекає. Іноді чіткої ідеї немає, а є якийсь настрій, і я просто беру до рук глину і даю їй самій управляти процесом. Гончарю, ліплю, обточую. Оцінюю форму, і якщо мене все влаштовує, відправляю її сушитись. Десь за тиждень виріб готовий до випалу. Тоді я його шліфую, перевіряю, чи все добре висохло, чи ніде немає тріщини абощо. Якщо за задумом цей виріб підходить до глазурування по сирому, то покриваю його глазурями й випалюю в спеціальній печі на 1000 і більше градусів. Якщо ні, то спочатку випалюю на нижчій температурі, це так званий утиль. Далі глазурую і знову ставлю в піч – тепер вже на високий випал.

екочашка для кави
фото – з особистого архіву майстрині

Після цього знову оглядаю, оцінюю результат. Іноді роблю ще випал, додаю якій ефекти. Наприклад, якщо це глазур з ефектом кракле, то проявляю його за допомогою спеціальних барвників.

В кінці фотографую вироби й викладаю їх на сторінки «Тут і Тепер» в інстаграмі та фейсбуці для своїх фоловерів.

  • Що найбільше вам подобається у своїй роботі?

Найбільш цінне для мене у цьому проєкті – це поєднання творчості та дослідження. З одного боку, кераміка дозволяє мені розвинути кращий естетичний смак, навчитись створювати образи, дарувати людям радість. З іншого – експериментувати з технологіями, вивчати екологічний слід, дизайнувати вироби так, щоб вони слугували довше і краще. Це надзвичайно захоплива робота, яка не відпускає. Кераміка для мене – це не робота, це шлях.

View this post on Instagram

[Eng.below] ✨Акція! ✨ Друзі, багато хто питає, як із доставкою кераміки в умовах карантину. Приємно, що ви продовжуєте підтримувати мій мікро-бізнес! Доставка працює як звичайно, навіть ще краще. 📦я дбайливо запаковую ваше замовлення без пластику 📦упакувальні матеріали входять до вартості 📦ви можете оплатити доставку наперед, щоб не розраховуватись на пошті 📦ви можете замовити доставку кур'єром прямо до дверей до себе чи іншої людини і знову ж таки оплатити наперед 📦якщо ви замовляєте кераміку комусь на подарунок, я можу вкласти до коробки записку із вашим побажанням для дорогої людини 📦до закінчення карантину при купівлі 2 і більше виробів або на суму більше ніж 800 грн – доставка по Україні до відділення чи дверей за мій рахунок. Будьте здорові, піклуйтесь про близьких і не забувайте милуватись красою. . . . . 🇬🇧🇺🇸 The shipping is going on as usual despite quarantine. If your order is a gift to someone, I can add a note with your personal greetings. For free shipping within Ukraine during the quarantine order any 2 items or for more than 800 uah and I’ll cover the postal costs.

A post shared by Here And Now Pottery (@hereandnowpottery) on

Бізнес під час карантину

  • Які труднощі виникли з бізнесом під час пандемії?

Затримуються постачання матеріалів з-за кордону, однак це не стало великою проблемою саме для мене, бо я багато чого використовую місцевого і природного. Закрився на карантин магазин Всі.Свої й затримав виплати, скасовував маркети, на яких я планувала виставляти кераміку. Тож лишися тільки онлайн-продаж. Загальний прибуток впав. Зате особливий настрій, який створює карантин, дозволив попрацювати над новими ідеями, з’явилась нова серія кераміки. Сподіваюсь, з осені знову почнеться сезон маркетів, люди вийдуть на роботу і буде можливість частіше бачитись із клієнтами й клієнтками, а у них буде можливість дозволити собі придбати щось для душі.

вироби з глини Україна
фото – з особистого архіву майстрині
  • Можливо, маєте якісь поради малому бізнесові, як вижити під час карантину?

Не всякий бізнес вдається швидко перебудувати на нові продукти і послуги, потрібні саме в карантин, наприклад, шити маски. І все ж варто не опускати рук, лишатись релевантними для аудиторії, працювати на перспективу. Скоро карантин закінчиться і клієнти повернуться. Однак, нам тепер як ніколи важливо враховувати взаємний вплив бізнесу і довкілля. Зміни клімату, а з нею і стихійні лиха, епідемії, будуть посилюватись. А отже, треба планувати впровадження екологічних технологій виробництва та адаптацію до змін клімату.

  • Чи є у вас якесь кредо, з яким ви працюєте в «Тут і Тепер»?

Коли я тільки задумала створення своєї студії, то виокремила дві цінності, на яких вона має будуватись. Екологічність та автентичність. Якщо мені приходить якась ідея чи замовлення, яке не відповідає цим цінностям, я за нього не берусь. Це дуже допомагає лишатись у фокусі та не розпорошуватись.

кераміка ручної роботи
фото – з особистого архіву майстрині

Головне зображення та інші фото надані Юлією Маклюк

color hex code

Оцініть будь ласка цю статтю!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 голосів, середній: 4,00 з 5)
Loading...
Залишити відгук

Ваша email адреса не буде опублікована.